1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бовчи

Дискусија во 'Свадба' започната од Viiiiip, 10 октомври 2010.

  1. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    во цвеќарите има, а може и да однесеш се што си купила во цвеќара таму ќе ти пакуваат се
     
    На dromka и lovelife им се допаѓа ова.
  2. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    И јас сега ќе правам свадба па читав овде и се распрашував што како.Кај што бев неодамна на свадба невестата ги даруваше со саати главните а домашните со пижами,богами добро помина.Исто и сестра ми
    ќе прави,нејзе гледам за повеќе луѓе и побарале или толку си се.Исто и она саати по две илјади (толку испаднале со попуст со десетки во индекс)исто како и другаркава од исто место саатите ги земаа. на главните тоа а на останатите по некој накит и слично по некоја ситница. А јас спремив за кого што само уште новчаник на кумата сакам да и земам бидејќи правам комбинација.И на деверот или саат или рече некое парче облека ќе одбере.На другите по некоја ситница им земав што мене ептен мерак ми направи кога ги бирав,се надевам и нив.
     
  3. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Ние се дарувавме за веридбата, сега треба пак тоа и на свадбата или невестата ги дарува само закониците ( кумови, девер и старосват)? Читам и читам и пак не разбрав :^)
     
  4. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Кај мене беше се различно.
    На младожењата му правев бовча со
    Кебе
    постелнина
    бањарка за облекување
    обична бањарка
    крпа
    пижами
    мајца
    боксерици
    кошула
    колекција и нз др шо имаше

    Исто и за свекрвата

    за кум,кума старејко, девер и сл им ставав во кутивчиња пари

    или по желба кој сакаше апарати како преси за коса и сл.

    Постарите на пример родители на кум на старејко на сите по 3 работи им ставав крпи мајци гаки и сл.
     
  5. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Кај мене нема класични завиткани бовчи,ке ги дарувам кумовите,старосватите,деверот,и од кеиф на свекор ми еден пар тренерки а на свекрва ми убави кожни кондури им купив.Старосватицата е другарка моја па знам што да и купам,а кумовите не ми се блиски па ми е проблем.Да им дадам пари ми е малку срам и глупо па размислувам за гифт картички од сити мол,за девојчињата од зара,ваљда ке си најдат нешто по вкус:?:
     
    На cresa-jagoda и joy1 им се допаѓа ова.
  6. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Оваа тема ми е најбитна кога станува збор за свадба. Кој МОРА да се дарува кој не? Јас на пр. сакам да дарувам кум,кума,старостват,старосватица и девер. Дечко ми има плус мажена сестра и женет брат со по две деца. Тоа ми се околу 12 души грубо по 50еур да удрам околу 600-700еур што искрено ниту сакам ниту можам да си ги дозволам. Дали можам да ги прескокнам неговите најблиски па сaмо него дa го дарувам? Имаме зборувано за таа тема и он ми има кажано дека такво нешто не сака освен неговите дома затоа што живее со нив. До душа и на давање збор (зошто немавме веридба само неговите и моите најблиски) ми дојдоа само со една алка а брат му и сестра му со по едно цвеќе и толку што малку на други кога кажував им дојде чудно
    Напишав реферат ама ако може да ми испратите искрени мислења околу моите размислувања би ви била благодарна многу. :)
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Се е ствар на договор и избор.
    Не дарував никој. Не сакав, ми беше безврска, на ти го-дај ми го.
    Пари па да им дадев , ич несакав. Не е спомен, пари се, ќе се потрошат за било што.

    Само на кумот и кумата им купив по еден убав часовник, и на малите guess накит.
    Да им останат како спомен од нас младоженците.

    Кај мене сите без разбрани, па немаше никакви натегања по ова прашања.
    Ова ми беше желба и ми беше испочитувана.
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Haley

    Haley Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33


    Po mene mozes da si daruvas samo: Kum, Starosvat i Dever so semejstvata, nitu mladozenecot (poso avtomatski i toj tebe bi trebalo da te daruva) nitu negovite roditeli ili braka i sestri na toj nacin nema ni toj tvoite...
    Iskreno po mene daruvanje na "kukjnite" e malku bezvrska, na-ti-go/daj-mi-go i mislam deka treba da se skoknat ovie troshoci!
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    Непотребно е дарување на домашните, ако сами не си помогните да се скрати трошокот кој и онака е доста голем, поинаку не би се ни скратил.
    Јас ептен мала прослава имав и поклони им дадов на кумовите и на старосватите само. На домашните на никој ништо. Непотребно е.
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    17.203
    Јас немав класични бовчи. Дарував само кумови, старосвати и девер и тоа парично. И мене полесно и они ќе си купат нешто по свој вкус. Никој не може да ти погоди како сам на себе. :)
     
    На anjathesaint му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vagabond

    Vagabond Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    8
    Дечки по колку пари стававте во Бовча, на кум, кума, старосватови, свекор, свекрва, младоженец, девер треба уште на некој?
     
  12. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.155
    Пол:
    Женски
    Ние ке немаме калсично идење по невеста што значи пред матично сите заедно а би да купам нешто само за кумовите и старосватовите па каде да ги " дарувам "??
     
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Јас им ги дадов поклоните од кога заврши се и заминаа сите.
     
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас пак знам дека дарувањето се прави викендот после свадбата, најзгодно е петок/сабота/недела. Се оди на гости, еден ден кај кумовите, еден ден кај старосватовите и тогаш се даруваат.
     
  15. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.557
    Пол:
    Женски
    Кај нас дарувањето е кога ќе дојдат сватовите по невестата на денот на свадбата.
     
  16. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Бовчи! На кого се треба да се даде бовча? И кога се дава?
     
  17. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Јас дарував на денот на свадбата, но не со класични бовчи, туку си се договорив со старосватицата и кумот за подарокот.
     
  18. emia

    emia Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    и јас најверојатно ќе правам бовчи односно ќе дарувам, е сега прашањето ми е пошто не ги дарував свекорот свекрвата на веридбата сега на свадбата да ги дарувам сакам да биде тоа постелнина до кај 3000- 4000 денари како заеднички поклон што мислите за идејата? а истоа така мислев и за родителите на кумот и старосватицата бидејќи сме блиски да биде истиот поклон постелнина.
     
  19. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Ќе ги дарувам кумовите,старосватовите и деверот парично, оти така сакаат, а децата нивни дали и нив треба да ги дарувам? :?

    По 50€ мислам да давам, ако треба и децата.... :worried::^)
     
  20. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Ova natigo daj mi go mi e ziva glupost
    Ne daruvav nikogo so nisto i im kazav niti sakam nesto od vas taka i bese iako mislam deka mi se nalutija ocekuvaa sepak po nesto... ama bas mi e gajle.sekoe cudo 3 dena
    Prvo mi e teska glupost vtoro i finansiskiot del ... imam ama ne sakam ... zatoa sto sme.tersene narod ke se potrosis i pak nema da im cini i ke te zborat vaka barem imaat za sto da me zborat hhh
     
    На SV1911, WildMk, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.