1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бовчи

Дискусија во 'Свадба' започната од Viiiiip, 10 октомври 2010.

  1. caci-maci

    caci-maci Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Ланчињата ги купив уште пред нова година. Се мислев дали ќе знаат да ги ценат ама тоа е што е. Едната е посовремена ќе знае (се надевам) а за другата што знам. Важно мене ми се свиѓаат и ми се вклопија во цената, па сега ...
     
  2. caci-maci

    caci-maci Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Обавезно ќе проверам. Фала
     
  3. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    дечко ми кога купуваше саат звоневме на овие од аеродром,се јави жена и отидовме да видиме-држеле сала за вежбање и рече таму да отидеме,имаше некојси 5-6 модели,ептен за никаде,а цените не им беа ништо поевтини...моето искуство е такво,башка по телефон ја прашавме дали има до 50евра таа рече има,акога отидовме имаше еден никаков од 50евра адругите беа све по 5000-6000 и рече демек-ти си маж овој 50 евра е за помали средношколци :o :tmi: така да во зенитх се и поевтини дури и ти кажав -побарај 10посто,имаш и во рамстор,гтц,веро,ама незнам дали би ти дале попуст...а енца ич не жали што од аеродром не си набавила часовник-чиста лага,се уверив,за оригинал можеби се,не велам не ама она другото го кажав :x
     
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    можеби некој ке ме искара ;) но зошто имам забележано сите гледаат да им купат на закониците, т.е кумот деверот,поклони да речам кои вредат онолку колку тие ке им дадат???значи ако мене ми даде кумот 200 евра, јас да му купам поклон приближно толку скап?? :?:
    п.с caci-maci и јас секогаш ко одам на свадба размислувам како тебе, нормално да си ја платам порцијата, а и да им остане нешто на младите ;)
     
  5. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Е многу ми тежи ова сега :( мама вика морало да се дарува ( ке се спремале бовчи това она не знам што) требало овој да се дарува оној да се дарува, пресметав испаѓа само по бофчалоци да дадам 450 - 500 еу ( што је многу многу је ) се мислам да им купам на кумата и старосватицата по еден златен привезок, на кумот рачен часовник , исто и за старо сватот, а деверот свекорот и свекрвата да ги однесам сами да си одберат што сакаат да им земам. Само незнам колку ке ми биде паметно това ?
     
  6. caci-maci

    caci-maci Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Па како почна да ги набројуваш навистина толку ќе потрошиш :D . Нема што да се прави, посебно ако се повеќе луѓе како во мојот случај. Морам и за децата да купам по нешто. Тие парите за поклон ќе ги дадат одеднаш и ќе се види, а она што јас ќе го потрошам поделено по 4 во фамилија нема да е воочливо, иако ќе потрошам повеќе :(
     
  7. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Абе од това косата ми се крева кога ке помислам........... законици овије оније па вака па така и отидоа 500 еу
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Немора да значи, зависи кој со колкава сума на пари има одделено за таа намена а уште пак ако ти се погоди некое поголемо семејство на пр. 2 брата или 2 брата и 1 сестра,па нивни деца, па старите а сите живеат заедно и се кумови :) тогаш не те крпи ни нивниот подарок а не па да остане нешто за младенците.
    Секој со своја приказна
     
  9. Sslavica

    Sslavica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    здраво
    сакам да ве прашам што мислите дали е малку да дадам бовчи во вредност од 100 евра на кумот, 70 на старосватот и 50 на деверот
     
  10. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ако даваш само на кумот (а не и на неговата сопруга) тогаш може малце да ја зголемиш сумата.
    За старосватот доволно е, а доволно е и за деверот. А на деверушата нема да даваш ?
     
  11. Sslavica

    Sslavica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    па кумот не е женет ( сите сме другари ) има женска и мислев да и земам на неговата женска нешто докај 1500, 1600 денари, а деверуши кај нас нема. страосватот е сам без женска а деверот има женска мислам нешто и на неговата женска да земам
     
  12. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ааа тогаш на женска му е доволно тоа што го планираш, ама мислам дека на кумот можеш уште малце да додадеш (уште 20-30 евра), старосватот е во ред, деверот во ред, а за деверуша мислев на шаферка (онаа што стои во цркавата до младоженецот).
     
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    јас мислам дека е доволно тоа за сите што си го спремила. еве ние сме сега кумови и добивме по 50 евра од човек, така да сметам дека тамам :lol: :lol:
     
  14. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Летоска се женеше братучед ми и како подарок за свадбата од кумовите добија плазма телевизор, а пак младоженциве на кумовите им купија камера за снимање и плус за сите 4-ца по една бовча со облека и мислам дека имаше и нешто златно.
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    се на се следува она колкава ти е чергата толку пушти си ги нозете хех навистина важно е да се најде кум и да се почитува а кој колку дал и воопшто не е важно.
     
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  16. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Јас треба да спремам бовчи... коа ќе ми текне... на кум, кума, старосват, старосватица, свекор, свекрва, девер, баба, дедо,........................... ми иде да пукнам!
     
  17. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Се е ствар на договор!
    Јас со свекорот и свекрвата се договорив! Нема бовчи!
    На кумот купивме убав часовник, на старосватицаа исто, на деверите по еден парфем и ај со здравје!
    Ни ту ме болеше глава за бовчи, ниту се замарав за нив. Околу свадбата има друи побитни работи за мислење, а не бовчи ;)
     
    На sweetgeisha му/ѝ се допаѓа ова.
  18. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас на сите пари дадов и сите беа задоволни и среќни :)
     
  19. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Па и пари малце да не се за сите :D Навистина свадбата за девојката е поголем трошок!
     
  20. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас на кумот и кумата по 4.000 ден дадов, на нивните деца по 3.000. На золвата и маж и по 3.000 ден, а на нивните деца по 2.000.На свекорот и свекрвата по 3.000.
    А оти баба, дедо? Ауууууу :x (ние дека немавме старосватови-овде во Ср го нема тоа, затоа на децата на кумовите дадовме пари, инаку ти би можела да дадеш на старосватови).