1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Богат идиот или сиромашен гениј?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anastasija85, 4 декември 2010.

  1. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Спонзоруши со лопата да ги ринеш и да ги фрлаш, а сите би биле со сиромашен гениј :^)
     
    На JuLleE и mina им се допаѓа ова.
  2. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Да не малце се потценува вредноста на парите???
    Ај вака замислете, едниот живее во колиба од дрво направена, без услови за живот, без веце, без кревет, без ништо, проси за леб и секаде моли за да најде работа бидејќи таков парталко (за жал) никој не сака да го вработи! Ама замислете го како многу паметен и интелигентен но без ксмет!
    Другиот е богаташ, со куќа на Мајами, со лимузини, со ланец на хотели, со послуга, со богатство невидено! Ама е глуп, секој мубает му е безвезе, не сфаќа ништо...
    И... сиромашниот или богатиот????? а?
     
    На JuLleE и Offspring им се допаѓа ова.
  3. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Ваква строга граница не се поставува во ништо ,па нити ни во оваа таканаречена класификација на два вида машки што е направена.Некогаш човек колку и да е паметен,ако нема услови,неможе сам да измисли топла вода и да направи од неговиот свет прекрасно место за живеење.Секој го бира она покрај кое се чувствува сигурно и емоционално а и материјално,без лажни скромности.Без пари човек не може аналгин за глава да купи,а камоли нешто друго.Безпарицата ќе ја убие и најголемата љубов на светот,оти не е само ние ќе се сакаме и се‘ ќе биде ок.Ама ич не е така!
     
    На 2012 и Offspring им се допаѓа ова.
  4. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Не би го одбрала ни едното ни другото туку златна средина.
    Не може без пари да се живее, од љубов не се живее, не се хранат деца, неможе да се направи покрив над глава...
    А неможе да се живее ниту со некој глуп, туп и неупотреблив ;)
     
  5. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Држи муабетов на мина,потполно се согласувам дека е така,но сепак од искуство да си кажам нешто.Летово запознав еден згоден и преубав дечко,излеговме неколку пати,има одлично платена работа,тоа се забележува уште на прв поглед,стварно одлично изгледа,згоден и убав,ме земаше со џип,па потоа со друга кола...каде уште не бил на шетање,дечко за на изглед ПЕРФЕКТЕН,немам зборови.
    Но...фалеше нешто...типот е ладен,не се замара со ништо,не е задоволен од работата,сака нешто повеќе,не се шегува многу,муабет наоѓавме некако,но не онака да си тече како што треба,па да се смееш,да се шегуваш...После 3-4 излегувања сфатив дека не би можела да бидам со ваков човек.Џабе е да бидете пар од соништата навидум,а да неможеш да допреш до неговата душа.
    Сега си имам дечко,кој има исто така добра работа,има кола која ни приближно не изгледа како џип,и не е супер богаташ како првиот тип.
    Но,прави да се чувствувам како принцеза, секогаш знае што да направи и каже,да ме расположи,да ме изненади,да ме насмее...
    Тоа е тоа што би требало да постои во една врска.
    Парите се трошат и заработуваат,доагаат и си одат.
    Некој со труд може да заработи многу,исто колку што и преку ноќ може да се изгуби богатството.
    Не велам дека ќе одберам сиромашен човек од богат,но ќе го одберам тој со кого ќе можам да зборам апсолутно за се,тој кого ќе можам да го побарам во 5ч сабајле ако ми треба,тој кој има доволно големо срце и топлина за да ме направи среќна.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    И јас би златна средина, ама ај замисли да мораш да се определиш за еден! За кој би се одлучила, ама искрено! Колиба или замок?
     
  7. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Од која страна и да гледаш подобро е сиромашниот гениј ...Среќата е најважна пред се !
    Џабе ти се лимузини и хотели ако не го сакаш богатиот идиот, а и како да го засакаш ако е идиот? :lol:
    Во моментите на неговата глупавост- на која ќе и нема крај ,ќе се сеќаваш на некој сиромашен гениј и ќе знаеш дека со него би била многу посреќна :)
    Во животот незнаеш што ќе биде и до кога ќе трае -се врти колцето ,можеби ќе се сврти на подобро и ќе се подобри финансиската ситуација на генијот или ќе се сврти на полошо кај богатиот идиот .

    Оффи спонзорушите масовно фатија пат за Австралија :D
    Состанок на слепо а ако незнаат јазик и глувонемо може да се каже :lol:
    и после еден состанок веридба и свадба |(
    и ти кажува цурата ќе си одам дома во Австралија идниот месец! дома? кај чичкото мислиш? кој е генерација на татко ти?
    или не е важно дека е дупло постар од тебе важно има куќа со базен 8)
    омг познавам 5 девојчиња на моја возраст кои по завршувањето на средно се омажија за чичковци во Австралија. Како размислуваат?ако воопшто размислуваат... :x
    Баба ми и дедо ми повеќе пати се виделе пред свадбата и тоа во турско :rock:
     
  8. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Најверојатно замок, па ќе пробам да му всадам малку мозок во главата. Ако видам дека тешко сфаќа ќе му удрам клоца :rofl: :rofl: :rofl:
     
  9. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Ајде јас да се изјаснам!
    Јас вака ја разбрав темава, едниот е наааајбогат на цел свет ама глупак невиден, а другиот е наајсиромав на свет, без сопствен дом и без 2 денари во џебот!
    Нема да бидам лицемерна и ќе си кажам, одбирам богат глупак! Нејќам колиба бе, можеби нејќам ни замок ама ако од двете (колиба и замок) морам да одберам тогаш би се одлучила за замок! Вистина е дека и едниот и другиот ќе ти го загорчат животот (едниот со глупавост а другиот со глад) ама ако морам (а замислив дека стварно морам :lol: ) би се одлучила за глупавиот! Не затоа што лакомам по неговите пари туку затоа што се плашам од сиромаштијата на другиот!
     
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    хахахахахаха :lol: супер тема! значи ќе кажам следново ;)

    сиромашен гениј ;) гениј-нешто што ме
    навлажнува
    ! :lol: ! колку поинтелегентен маж- толку е подобар во кревет ;)
    на крај краева тој нема со парите да ме задоволува т.е да ми ги става таму доле и да ме ...
    никогаш не би идела со богат идиот- едино ако нема проблем да ми плаќа жиголо, зашто сигурна сум дека тој ако е идиот нема да знае како да те задоволи во кревет!
     
  11. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    :D Или има подобра варијанта
    Бараш некој богат идиот му ги земаш парите и после си бараш некој сиромашен гениј :clap: :lol:
     
  12. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Богатиот идиот може во секое време да ги изгуби парите, да ги прокоцка итн. Why? - Затоа што е идиот и прост.
    Сиромашниот гениј, ако е стварно ГЕНИЈ, може многу лесно да дојде до пари и да се збогати со знаење.
    Симпл.
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ниту еден гениј не останал сиромашен. А кејт д грејт, беспарицата ја убива и љубовта и среќата. Нормално дека нема да имаш среќа и љубов ако дома немаш што да јадеш и деца ти плачат за леб. Јас би богат, ако ништо друго ќе му ги трошам парите.
     
  14. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Аууу темава |(
    Кај ќе го најдеме тој без скршен денар? Генијот-на улица како проси ( мислам дека ниедна не би го погледнала а не па да се заљуби во него ) :|
    Додека идиотов сигурно нема да се најде во друштво со смртници како нас ( значи на црвен тепих ќе го барам ) :^)
    Немам никаква смисла поделбата! Да беше само богат идиот или сиромашен гениј до некаде па ќе можеше да се избере ама вака во описот како стои...Ниту еден пошто не постои...абе постои ама никако не можам да го најдам! :!:
     
  15. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    сиромашен гениј,кој ќе успее да биде богат но никогаш и идот 8) има доволно памет,да биде богат така да сиромаштвото би било само привремено :D
     
  16. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Богат гениј со сиромашен идиотизам :D :D

    Ај да бидеме реални парите се битна поткрепа во сечиј живот и сигурно дека ниту еден човек не е имун на нив :!:

    Дури и во бајките како Снежана,Пепелашка,Трнорушка.....хепи ендот е со богат принц ;) Си знаеле луѓето од дамнешни времиња како треба права бајка да изгледа :P
     
  17. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Многу битен момент е испуштен тука...
    Каков му е сексуалниот перформанс? :^)
    Ако го знам тоа, полесно ќе одлучам. ;)
    :D
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Повекето го бирате богатиот идиот.
    Мегутоа дадено дека тој е апла глуп.
    Што ако се стави на некаква кладба или игра што знам покер со некои луге на големи пари, и оп може сите пари наеднаш да ги изгуби. парите се трошат.
    Јас би на некој начин избрала и двете :wasntme:
    - Богат гениј - ке му речам одам кај некоја роднина или што и да е у странство, ке му земам голем дел од парите и ке започнам нов живот и ке си најдам љубов, или пак овој ке ми биде маж а ја ке си се швалерисувам..има полно опции :lol:
    - Сиромашен гениј, ке бидеме можеби некое време сиромашни, али гениј е, паметен е, а мозокот со никакви пари не се купува (зборувам за наеднаш де) така да ке направи нешто, ке започне работа, ке биде успешен ке добие унапредување итн итн..

    ова е мое гледиште. 8) :)
     
  19. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Јас би го избрала сиромашниот гениј. Ако стварно е гениј, ќе се збогати. А богат идиот во никој случај не би избрала. Да ме гази цел живот некој глупак што не може ни да се спореди со мене во памет, не благодарам! А донекде и би имал право така да се однесува, па се знае дека би била со него само заради парите, нормално дека нема да ме почитува!
    А за овој сиромашниот гениј, па и да не се збогати, не е страшно. Па јас за што учам, за што се надоградувам? За во иднина да можам да заработувам! И тоа убаво! Па да ни бидат доволно паричките и за двајцата :D Башка, ако е гениј, и со просечни плати да сме, ќе оделуваме, ќе штедиме пари за да инвестираме во некоја негова идеа. Па за некоја година, ќе се оствари и тоа! И нема да се нервирам што не трошиме многу, бидејќи ќе ми биде на ум помислата дека за некоја година ќе поминат маките и ќе можеме да уживаме во животот :)
     
    На anastasija85 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Точно дека од љубов не се живее но едноставно не можам да поднесам глупави луѓе и луѓе што не знаат ниту да разговараат како што треба... Значи сепак -- сиромашен гениј ;)