1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Богојавление (Водици)

Дискусија во 'Религија' започната од Ashling, 20 јануари 2011.

  1. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Богојавление( Водици )

    Сите само гледаат да го фатат крстот поради наградите што ќе му ги подарат -.-
    Јас многу го почитувам овај христијански празник али луѓево стварно се ненормални,
    крстот ќе го фати оној на кој што му е среќата а не да се тепаат кој да го фати -.-..:^)
     
  2. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Богојавление( Водици )

    Редовно го следам фрлањето на крстот во Кичево. Не сум приметила некои инциденти. Можеби ги имало, кој знае.

    Пишувам на темава за да се пофалам дека годинава сум млада кума во моето село. Чичко ми е стар кум, ние млади. Имаме убава традиција. Порано славевме водици со песна, ора. Но сега не, заради тоа што многу луѓе од селото умреа. И во нивна чест, музика не. Стариот кум дава ручек, потоа се оди на честитање кај младите кумови. И продолжуваме по куќи. Во секоја куќа има поставено на маса по нешто слатко, солено. Многу ми е интересна атмосферата за водици.
     
    На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Богојавление( Водици )

    неможам ни да опишам колкава е среќата кога крстот го фаќа некој од твојата фамилија.
    братучед ми(син на стрико ми) годинава го фати крстот по 5ти пат,а и јас редовно се капам за Водици.
    Ја знам и песната и сите адети, кај нас Водици се празнува со 40.000 луѓе :)
     
  4. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    [СДК] Сакам да кажам...

    Бог се јави !!!

    -" Ќе дојде време кога луѓето во служба на Бога ќе имаат помалку верба од обичните луѓе "
    -" Не суди да не ти биде судено ! "
    ...но сум сепак човек и голем грешник и морам да споменам дека црквите имаат ценовник а луѓето немаат култура.
    Гледам пренос во живо од Вардар и се срамам што сум дел од така невоспитан народ.
    Во црква постарите за време на читање на Евангелие си прават меѓу себе муабети, уште да си запишат рецепти. Негодуваат за времетраењето на службата и покрај тоа што има место за седење. Ги бришат иконите со пари, или ги прекрстуваат во полош случај. Младите пак се непристојно облечени. И сите се борат да стигнат до казанот со света вода како во него пари да има, истото и за нафора.

    Во духот на православието, секому посакувам повеќе трпение оваа година. Секому, па и себеси. Трпението ќе не спаси !
     
    На Domino, kate21, Silver.E и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    2.796
    Пол:
    Женски
    [СДК] Сакам да кажам...

    Абе македончиња, нели ви е срам ...
    Од ваков празник ужас знаете да направите. :clap:
    Можевме ли толку алчен и толку безобразен народ да сме ...
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    [СДК] Сакам да кажам...

    Бог се јави. За многу години!
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nate.Shadows

    Nate.Shadows Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    111
    [СДК] Сакам да кажам...

    Ajде за многу години да е празников! :)
     
  8. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    [СДК] Сакам да кажам...

    Сега видов на вести што се дешавало денес кога се фрлал крстот во Вардар, значи стварно сме стока народ! Срамота!
     
    На Domino, Silver.E, LittlePinky и 4 други им се допаѓа ова.
  9. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    [СДК] Сакам да кажам...

    ?
     
  10. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    [СДК] Сакам да кажам...

    :fubar:

    http://www.youtube.com/watch?v=vMU0KfzvqZU

    :!:
    http://www.novamakedonija.com.mk/DetalN ... tant=29851

    мизерии ! да не кажам ( :swear: ) не е убаво :doh:
     
    На LittlePinky, Hipster и Nausicaa им се допаѓа ова.
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    [СДК] Сакам да кажам...

    Неможам да ја најдам снимката :worried: , пушти вести и чуди се каде живееме т.е меѓу каков народ живееме... :headbang:
     
    На EMoonlight му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    [СДК] Сакам да кажам...

    Teшка стока.
    https://www.youtube.com/watch?v=0hGoPrid57M
     
    На EMoonlight му/ѝ се допаѓа ова.
  13. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    [СДК] Сакам да кажам...

    Прости им Господи,не знаат што прават...
    Не секој кој пости е верник,не секој кој скока по крстот верува во Бог....
     
    На LittlePinky, EMoonlight, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    [СДК] Сакам да кажам...

    Едвај чекам вечер да излезат сите клипчиња од фрлање на крстот денес. :lol:
    Ама врв ми се оние од Вардар што си зимаат СВЕТЕНА вода... и си подпивнуваат. Фанатици, фанатици евриуеар. Ако барем еден знае што им значи празников, јас ќе се обесам на првата крива круша.
    Во Штип бе, жена го фатила крстот, мажи се налутиле и и го украле. Е до таму сме! :D
     
    На Waka-waka, Sexybaby86, LilBaby и 10 други им се допаѓа ова.
  15. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    [СДК] Сакам да кажам...

    Денес видов колку ,,христијани имало,, благодарение на Скопје. Добро луѓе влегувате во вода заради плазма телевизори,фрижидери или дека навистина сте христијани и сакате да го фатите крстот. Тоа што денес се случи е срамота бре срамота!
    Свештениците ги замолуваат да се вратат на брегот тие уште стоат. Требаше навистина да го фрлат горе во тоа кај што стоеше предходно,но арно му направи го фрли на другиот крај од реката. Па и тој што го фати нека му е со среќа ама се однесуваше како да победил на натпревар бокс. Буквално така се однесуваше. Ајде догодина на тој што ќе го фати крстот ќе му дадат икона,да ве видам колкумина ќе се фрлат. Па и по правило треба книга,икона да се даде а не телевизори,печки,фрижидери,лап топи,телефони.Така луѓето ги сменуваат на полошо,да станат поалчни.
    Се разочарав!!!!Се разочарав!!!!

    Среќен празник Христијани.Бог се јави!
     
    На Marjan007 и Silver.E им се допаѓа ова.
  16. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    [СДК] Сакам да кажам...

    Па свештениците биле некој си добри луѓе и пример за чесност и искреност и пропаѓирање на верата и религијата како што треба .. пфф се лажеш (со исклучок на мн мал број што не се истакнуваат јавно може да се каже дека се вистинските свештеници )Се дуго од нив е бизнис,лопужана од луѓе и алчност-и .Секаде има некултурни луѓе ;) но прав верник нема потреба да се истакнува и пропагира нешто што не сигурен дали е точно.Види ги другите клипови и кажи дали се краде крст :fubar: .. (небитно од каде е ТОЈ ! )
     
  17. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    [СДК] Сакам да кажам...

    сдк Даниел 3 год се фрла по крстот, минатата год прескокна дека не беше тука. не му е за плазма-пошто има плазма дома :) верувам дека и др год ке скока ако е у Мк ;)
     
  18. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    [СДК] Сакам да кажам...

    Dvolicen ептен ми се бендиса една феминка имаше доле аватар ли се вика незнам Црква НЕ,Бог Да. Целата реченица си кажува се. Јасно ми е се, истото мислење го имам и јас,но неубаво изгледаше од страна на народот. Свештениците убаво ги замолиа но едниот го тушка другиот назад а тој останува напред. За Даниел знам дека и предходно го имал фатено крстот не ми беше за него наменето целиот пост за плазмите само наменето за него ми беше тоа дека така се однесуваше откако го фати крстот,тоа ми сметаше. :)
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    [СДК] Сакам да кажам...

    Овие две видеа се во предност за денес:

    http://www.youtube.com/watch?v=z_uK3IwxONo

    http://www.youtube.com/watch?v=vMU0KfzvqZU

    Ама овa видео нема конкуренција :rofl:

    http://www.youtube.com/watch?v=6JxPyEprX8Y
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    [СДК] Сакам да кажам...

    Нити пак јас сакав некој да навредам,омаловажам и дадам како лош пример од каде потекнува ...Да, има можеби вистина во тоа што го велиш ,незнам кој е дечкото ,дали го има фатено друг пат крстот итн ..Налив на емоции си го прават своето ,важно е што не направил непромислени работи што се
    срам-О-ТА за еден христијански празник со големо значење .
    Ти малце изгенерализира, лошо се изрази :) а не си мислела така .. :!: (делуваше непријатно )
    Во секој случај ,нека се почитува традицијата .Кој сака нека верува во тоа ,нека учевствува и многу пати да успева да го фати крстот (не ни менува ништо ) .Нема правила така да нема ни лутиш и право за осуда . Срамот е тоа што некој ке си го носат како товар цел живот ;) доволна казна им е тоа што ја добиваат за гревовите нивни .