Боенки за деца болни од канцер

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Филотеа, 4 јули 2019.

1. Филотеа

Филотеа Активен член

Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    114
    Се извинувам ако веќе постои ваква тема, но навистина сакам да дојдам до вистински информации за оваа хуманитарна акција.
    Сигурно повеќето од вас кои се од Скопје, на плоштад или во ГТЦ ги пресретнале жени кои продаваат боенки со кои собираат средства за деца болни од канцер. Дали имате информации за тоа која организација стои позади оваа акција и дали средствата кои се собираат се насочуваат за потребите на овие дечиња и нивните родители?

На koritsaki, melnicanecot, Amelia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. irrelevant

irrelevant Популарен член

Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    4.024
    Имаше на фб некој објавено и сите споделуваа дека биле фејк хуманитaрци, само многу мал процент давале таму кај што кажуваат дека оделе сите пари, а другото се во џеб. Пред неколку години со истите боенки демек собирале пари за децата на улица, претходно за друга намена. Не знам, само муабети може се.

Последна измена: 4 јули 2019
    На Филотеа и Јаневски им се допаѓа ова.
  3. Цвет88

Цвет88 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    1.844
    Допаѓања:
    11.591
    Често ги среќавам. Искрено она што ме нервира е што ти даваат фиксна цена од 100-150 денари, за боенка која вреди 20 денари.. а да одат со цена пример 50ден верувам дека многу повеќе луѓе ќе купуваат.
    Денес може 100 луѓе ќе дадат по 50 денари, тоа се 5000. А по 100ка ако дадат 10луѓе тоа се 1000ден. Мислат дека ако качат цена повеќе ќе соберат.
    И затоа, не знаеш каде вистински треба да дадеш и да помогнеш.
    Како може да ми кажат дека се хуманитарци а гледаат како повеќе да ќарат.

На Филотеа и sj *O* им се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

Bitter-Sweet Форумски идол

Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    8.077
    Допаѓања:
    42.708
    Вака собираат пари не само за деца болни од канцер, туку и за луѓе со ретки болести. Мене пред неколку месеци ме пресретнаа на улица, не беше во Скопје ова. Ама се' си мислам од Скопје дека беа дојдени, поради зборувањето, оти ние си имаме дијалект па и посебен акцент. :D Кога ми рече жената боенка 100 денари... :drunk: Ај и' дадов, си реков, ако е стварно за болни, би сакала да помогнам, а ако не е, нека им служи на чест и со здравје да си ги трошат.
    Ако е фејк, стварно забегана работа.

На koritsaki, sj *O*, melnicanecot и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. TravellerS

TravellerS Активен член

Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    38
    Јас имам информација дека 50денари одат за донација а остатокот се за нив.

Како и да е и тие имаат т-ци, и тие работат за да заработат. Добро би било и ако дел од парите одат на вистинско место во ова лудо време.

6. AnnabelLee

AnnabelLee Истакнат член

Се зачлени на:
    25 декември 2018
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    356
    I od vakvi raboti li se zarabotuva, greota be lugje .

На Јаневски, sj *O* и Amelia им се допаѓа ова.
  7. irrelevant

Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    4.024
    Не е така, хуманост е кога собираш за да дадеш се, а не да направиш и за себе некој денар. Тоа што ти го кажуваш не е хуманост него бизнис. И не треба така да размислуваме, ако се помириме со се со овие зборови, добро е и толку да оди кај нив, секој ќе не прави будали. Ко сега што не прават и си велиме ај добро е малце што оди кај што треба. Не!

На Филотеа, Кена Рис, Јаневски и 4 други им се допаѓа ова.
  8. TravellerS

TravellerS Активен член

Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    38
    Незнам од која бранша си, но девојката или жената која стои и ги продава тие треба да земе плата, некој треба да ја плати, оти нели и таа излегла од дома и оставила фамилија која чека да донесе некој денер за да се прехранат. Тој што ги испечатил тие сликовници направил трошок треба да плати за хартија, услуга, треба да ги плати т-ците за фирмата, сметки, придонеси за вработени, даноци, итн итн.
    Кога ќе земеш се во обзир според моите ставови и убедувања ОК е!

На SuperGirl24 и Angie1432 им се допаѓа ова.
  9. daylight

daylight Популарен член

Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    2.330
    Допаѓања:
    2.893
    Ми пристапиа еднаш во ГТЦ, мислев дека се од Харе Кришна или Јеховини сведоци и дека делат трансцендентална или библиска литература. :rofl:

На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ketchup

Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    35.645
    Јас кога носам повеќе пари со мене, шубе ми е да не дадам.

На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BlackNight

BlackNight Истакнат член

Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    2.319
    Во една прилика им реков дајте ми трансакциска се заќутеа и толку беше. Сум купувала, ама кога усно ти ја кажува цената и нема доказ за уплата,се е јасно.

На Independent Girl, SummerGirl, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. fana

fana Популарен член

Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    15.521
    Јас извадив 100ка и им побарав фискална. Ми рекоа немаме. Си ги вратив парите во новчаникот и си заминав :)

На Филотеа, SummerGirl и sj *O* им се допаѓа ова.
  13. Blue.Sky

Blue.Sky Популарен член

Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    4.210
    Другарка моја ги имаше прашано за која организација се работи, ако може да помогне повеќе, но не и одговорија и си заминаа велејќи "Ако не сакате да донирате, немора, само продаваме боенки."

На Филотеа, SummerGirl, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Alisa22

Alisa22 Истакнат член

Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    995
    Допаѓања:
    5.847
    Мислам дека и честитки продаваа едно време.

На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lovestoneddd

lovestoneddd Популарен член

Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    2.670
    Допаѓања:
    25.202
    Некоја година уназад се продаваат тие боенки, па каде е организацијата да излезе да соопшти колку средства се собрани, на кој случај или оддел се доделени, да има медиумско покритие ?
    Мислам дека е превара жива ова.

Хуманитарно, исклучиво со уплаќање на жиро сметка на личноста/фамилијата која бара помош.
    Така барем знаеш во чии раце си дал макар и скромни 100 денари.

На Кена Рис, Independent Girl, Lolipop23 и 9 други им се допаѓа ова.
  16. The Saturdays

The Saturdays Истакнат член

Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    349
    То е чиста превара. Јас имам купено такви боенки во Битола лани со цел за да донирам но дома на боенката видов редовната цена дека е далеку помала од цената по која се продаваат.
    Screenshot_20190708-144259_Chrome.jpg

На Alita и SummerGirl им се допаѓа ова.
  17. Bridget

Bridget Форумски идол

Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    84.242
    Не одат така тие работи, или барем не треба да одат. Тоа веќе бизнис е кoј гo кoристи збoрoт хумaнитaрнoст зa прoфит. Акo јaс прoдaвaм пиперки нa пaзaр и реaлнaтa ценa е 50 ден килo, мoжaм дa стaвaм ценa 80 ден и дa нaпишaм декa пaрите oдaт вo хумaнитaрни цели, a всушнoст сaмo 30 ден (прaшaње е дaли и тие ќе ги дaдaм штoм не дaвaм oтчет никaде) a прoфитoт кoј oд стaрт сум гo прерaчунaлa пaк oстaнувa зa мене. И требa дa е регулирaнo, дa се знaе oд кoјa непрoфитнa oргaнизaцијa е, зaр туку тaкa сaмoстoјнo мoжеш дa прoдaвaш пo улицa и дa велиш декa е зa хумaнитaрни цели? Дoзвoлa некoјa, лиценцa?

На sj *O*, ocicka2014, Independent Girl и 6 други им се допаѓа ова.
  18. irrelevant

Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    4.024
    Небитно во муабетов која бранша сум јас, ама грешка си за ова. Тој што направил трошок за хартија а сака да биде хуман, нема да бара надоместок за хартијата, ни оној што продава ќе бара плата. Тоа е хуманоста, да даваш и да не бараш за возврат ништо. Ова што ти ми го кажуваш не е хуманост. Ако таа има фамилија дома што треба да ја прехрани, нека се вработи со регуларно работно време, во регуларна фирма, фабрика или што и да е. Не можеш од хуманост да преживуваш, освен ако бараш да донираат сретства за тебе. Нема логика хуман да сакаш да си и покрај тоа да заработиш.

Јас кога донирам пари не сакам да ми одат парите за плата за некој што продавал, сакам да поможам на тие што ми кажуваат дека ќе им ги донираат. Ако од моите, твоите донирани пари си делат за плата тогаш пари не давам!

На sj *O*, Alisa22 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

SummerGirl Форумски идол

Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    11.007
    Допаѓања:
    16.373
    Пред некое време една жена ми нудеше боенка и ја купив. Прво се мислев дали да дадам пари. Нема да осиромашам за 100 денари. И јас имам наслушнато дека ова е превара. А уште почудно ми е што не кажуваат од која фирма се.

20. John Snow

John Snow Популарен член

Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    23.129
    Не купувам, ни па давам на деца што просат на семафори од причина што и така ќе им ги земат после. Поарно храна дај им се даде барем знаеш нема да бидат гладни тој ден.

На Someonespecial, BlackNight, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.