1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боенки за деца болни од канцер

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Филотеа, 4 јули 2019.

 1. Филотеа

  Филотеа Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  765
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Се извинувам ако веќе постои ваква тема, но навистина сакам да дојдам до вистински информации за оваа хуманитарна акција.
  Сигурно повеќето од вас кои се од Скопје, на плоштад или во ГТЦ ги пресретнале жени кои продаваат боенки со кои собираат средства за деца болни од канцер. Дали имате информации за тоа која организација стои позади оваа акција и дали средствата кои се собираат се насочуваат за потребите на овие дечиња и нивните родители?
   
  На koritsaki, melnicanecot, Amelia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.326
  Имаше на фб некој објавено и сите споделуваа дека биле фејк хуманитaрци, само многу мал процент давале таму кај што кажуваат дека оделе сите пари, а другото се во џеб. Пред неколку години со истите боенки демек собирале пари за децата на улица, претходно за друга намена. Не знам, само муабети може се.
   
  Последна измена: 4 јули 2019
  На SummerGirl, Филотеа и Јаневски им се допаѓа ова.
 3. Цвет88

  Цвет88 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.927
  Допаѓања:
  21.330
  Пол:
  Женски
  Често ги среќавам. Искрено она што ме нервира е што ти даваат фиксна цена од 100-150 денари, за боенка која вреди 20 денари.. а да одат со цена пример 50ден верувам дека многу повеќе луѓе ќе купуваат.
  Денес може 100 луѓе ќе дадат по 50 денари, тоа се 5000. А по 100ка ако дадат 10луѓе тоа се 1000ден. Мислат дека ако качат цена повеќе ќе соберат.
  И затоа, не знаеш каде вистински треба да дадеш и да помогнеш.
  Како може да ми кажат дека се хуманитарци а гледаат како повеќе да ќарат.
   
  На SummerGirl, Филотеа и sj *O* им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.363
  Допаѓања:
  77.723
  Пол:
  Женски
  Вака собираат пари не само за деца болни од канцер, туку и за луѓе со ретки болести. Мене пред неколку месеци ме пресретнаа на улица, не беше во Скопје ова. Ама се' си мислам од Скопје дека беа дојдени, поради зборувањето, оти ние си имаме дијалект па и посебен акцент. :D Кога ми рече жената боенка 100 денари... :drunk: Ај и' дадов, си реков, ако е стварно за болни, би сакала да помогнам, а ако не е, нека им служи на чест и со здравје да си ги трошат.
  Ако е фејк, стварно забегана работа.
   
  На SummerGirl, koritsaki, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
 5. TravellerS

  TravellerS Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2019
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  2.385
  Пол:
  Женски
  Јас имам информација дека 50денари одат за донација а остатокот се за нив.

  Како и да е и тие имаат т-ци, и тие работат за да заработат. Добро би било и ако дел од парите одат на вистинско место во ова лудо време.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  362
  Пол:
  Женски
  I od vakvi raboti li se zarabotuva, greota be lugje .
   
  На Јаневски, sj *O* и Amelia им се допаѓа ова.
 7. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.326
  Не е така, хуманост е кога собираш за да дадеш се, а не да направиш и за себе некој денар. Тоа што ти го кажуваш не е хуманост него бизнис. И не треба така да размислуваме, ако се помириме со се со овие зборови, добро е и толку да оди кај нив, секој ќе не прави будали. Ко сега што не прават и си велиме ај добро е малце што оди кај што треба. Не!
   
  На SummerGirl, Филотеа, Кена Рис и 5 други им се допаѓа ова.
 8. TravellerS

  TravellerS Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2019
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  2.385
  Пол:
  Женски
  Незнам од која бранша си, но девојката или жената која стои и ги продава тие треба да земе плата, некој треба да ја плати, оти нели и таа излегла од дома и оставила фамилија која чека да донесе некој денер за да се прехранат. Тој што ги испечатил тие сликовници направил трошок треба да плати за хартија, услуга, треба да ги плати т-ците за фирмата, сметки, придонеси за вработени, даноци, итн итн.
  Кога ќе земеш се во обзир според моите ставови и убедувања ОК е!
   
  На SuperGirl24 и Angie1432 им се допаѓа ова.
 9. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.144
  Ми пристапиа еднаш во ГТЦ, мислев дека се од Харе Кришна или Јеховини сведоци и дека делат трансцендентална или библиска литература. :rofl:
   
  На SummerGirl и senza.parole им се допаѓа ова.
 10. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.796
  Допаѓања:
  46.413
  Јас кога носам повеќе пари со мене, шубе ми е да не дадам.
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  5.411
  Пол:
  Женски
  Во една прилика им реков дајте ми трансакциска се заќутеа и толку беше. Сум купувала, ама кога усно ти ја кажува цената и нема доказ за уплата,се е јасно.
   
  На Independent Girl, SummerGirl, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.850
  Пол:
  Женски
  Јас извадив 100ка и им побарав фискална. Ми рекоа немаме. Си ги вратив парите во новчаникот и си заминав :)
   
  На Ajsell, Филотеа, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  11.403
  Пол:
  Женски
  Другарка моја ги имаше прашано за која организација се работи, ако може да помогне повеќе, но не и одговорија и си заминаа велејќи "Ако не сакате да донирате, немора, само продаваме боенки."
   
  На Филотеа, SummerGirl, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Alisa22

  Alisa22 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  13.127
  Пол:
  Женски
  Мислам дека и честитки продаваа едно време.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.245
  Допаѓања:
  39.587
  Пол:
  Женски
  Некоја година уназад се продаваат тие боенки, па каде е организацијата да излезе да соопшти колку средства се собрани, на кој случај или оддел се доделени, да има медиумско покритие ?
  Мислам дека е превара жива ова.

  Хуманитарно, исклучиво со уплаќање на жиро сметка на личноста/фамилијата која бара помош.
  Така барем знаеш во чии раце си дал макар и скромни 100 денари.
   
  На Кена Рис, Independent Girl, Lolipop23 и 9 други им се допаѓа ова.
 16. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  696
  Допаѓања:
  1.886
  Пол:
  Женски
  То е чиста превара. Јас имам купено такви боенки во Битола лани со цел за да донирам но дома на боенката видов редовната цена дека е далеку помала од цената по која се продаваат.
  Screenshot_20190708-144259_Chrome.jpg
   
  На Meckicja, Alita и SummerGirl им се допаѓа ова.
 17. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.895
  Не одат така тие работи, или барем не треба да одат. Тоа веќе бизнис е кoј гo кoристи збoрoт хумaнитaрнoст зa прoфит. Акo јaс прoдaвaм пиперки нa пaзaр и реaлнaтa ценa е 50 ден килo, мoжaм дa стaвaм ценa 80 ден и дa нaпишaм декa пaрите oдaт вo хумaнитaрни цели, a всушнoст сaмo 30 ден (прaшaње е дaли и тие ќе ги дaдaм штoм не дaвaм oтчет никaде) a прoфитoт кoј oд стaрт сум гo прерaчунaлa пaк oстaнувa зa мене. И требa дa е регулирaнo, дa се знaе oд кoјa непрoфитнa oргaнизaцијa е, зaр туку тaкa сaмoстoјнo мoжеш дa прoдaвaш пo улицa и дa велиш декa е зa хумaнитaрни цели? Дoзвoлa некoјa, лиценцa?
   
  На sj *O*, ocicka2014, Independent Girl и 6 други им се допаѓа ова.
 18. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.326
  Небитно во муабетов која бранша сум јас, ама грешка си за ова. Тој што направил трошок за хартија а сака да биде хуман, нема да бара надоместок за хартијата, ни оној што продава ќе бара плата. Тоа е хуманоста, да даваш и да не бараш за возврат ништо. Ова што ти ми го кажуваш не е хуманост. Ако таа има фамилија дома што треба да ја прехрани, нека се вработи со регуларно работно време, во регуларна фирма, фабрика или што и да е. Не можеш од хуманост да преживуваш, освен ако бараш да донираат сретства за тебе. Нема логика хуман да сакаш да си и покрај тоа да заработиш.

  Јас кога донирам пари не сакам да ми одат парите за плата за некој што продавал, сакам да поможам на тие што ми кажуваат дека ќе им ги донираат. Ако од моите, твоите донирани пари си делат за плата тогаш пари не давам!
   
  На sj *O*, Alisa22 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.384
  Допаѓања:
  33.940
  Пол:
  Женски
  Пред некое време една жена ми нудеше боенка и ја купив. Прво се мислев дали да дадам пари. Нема да осиромашам за 100 денари. И јас имам наслушнато дека ова е превара. А уште почудно ми е што не кажуваат од која фирма се.
   
 20. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.907
  Допаѓања:
  52.979
  Пол:
  Машки
  Не купувам, ни па давам на деца што просат на семафори од причина што и така ќе им ги земат после. Поарно храна дај им се даде барем знаеш нема да бидат гладни тој ден.
   
  На Someonespecial, BlackNight, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.