1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Божиќ

Дискусија во 'Религија' започната од cvet957, 22 декември 2009.

  1. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Бадник и Божиќ за мене се најубавите празници во годината. Тогаш имам некое посебно чувство, се чувствувам исполнето и среќно. :) Ги сакам сите тие адети и обичаи кои се прават, прекрасните јадења ммм :lol:
     
  2. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Јас си ги сакам и Бадник и Бозик, а бадник ососбено, оти лепчето со паричка ми е многу интересно :rofl: ко помала знаев да зиркам каде е тоцно париЧката и најЧесто погодував, ехехехехехе
    па така да секогаш го криеја мајка ми и баба ми покојна од мене лепчето :lol: за да не го најдам.

    Потоа сватив дека секогаш го ставаатод Зито Лукс во средината, па не ми беше интересно, ама друго е дома кога е направено, никогаш не знаеш каде е е, и е поинтересно, само опасно, оти ако не го приметиш завиткано во сребреста фолија, можес и да го голтнеш :lol: ппп скраја да е :worried:
     
  3. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    A инаку на едниот од екс момцињата на Бозик му е именден, па секоја година му Честитам, а така ке биде оваа, иако веке неколку месеци не сме заедно, и мислам дека е така подобро, оти не се издрзуваШе веке, т.е. незнам која него би го издрзала освен јас :worried:
     
  4. unique.lady

    unique.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    69
    Божиќ е денот на Христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Црквите кои го користат Грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите католички, протестантски и повеќето православни цркви, го прославуваат на 25 декември. Црквите кои го користат Јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари.

    Со вечерата на денот пред Божиќ (Бадник) завршуваат предбожиќните пости.

    Во повеќето земји во светот со значителен дел на христијанско население, вклучувајќи ја и Република Македонија, Божиќ е празник и неработен ден.
     
  5. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.060
    Допаѓања:
    81.644
    Пол:
    Женски
    среќен божиќ на сите
     
  6. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Божоќ е единствен празник каде се чуствува таа домаша еуфорија со сите членови зберени на едно место... Многу го сакам Божиќ .... Тој период ми е најубав во годината
     
  7. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Божиќ го очекувам со нетрпение. Сакам кога сме сите дома заедно и разговараме. Овој празник ми дава мир и спокој на душата.
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Божиќ е еден од моите најомилени празници, заедно со Бадник секако. Многу ја сакам атмосферата на Божиќ, кога целото семејство е собрано. Ги сакам сите обичаи, а најмногу лепчето со паричка. На Божиќ се чувствувам многу убаво, исполнето и дефинитвино тоа е нешто што не се опишува со зборови. Еден од најубавите празници.
     
    На atala му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    :) да не се повторувам и јас значи исто
     
  10. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    го обожавам овој ден за мене веке 11 год е има посебен повод
     
  11. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    За мене ова е најубавиот празник (Божиќ ми е и куќна слава) и најубавиот период во годината исполнет со преубави празници и целото тоа празнично расположение, градот и домовие накитени, се собира фамилијата заедно, едноставно целиот тој период ми е некако волшебен и магичен. Не е џабе кажано ''кај и да си за Божиќ дома да си''. :)
     
  12. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    ахх колку само ми е најубав празникот :)
    и кога сум била помала,се сеќавам дека секогаш за божиќ во мене имало нешто носталгично,на тој празник нешто се буди во мене, најубаво ми е тогаш :)
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Според мене Божиќ е многу многу поубав од Нова Година(која има само симболиско значење на нов почеток)
     
    На Bright и Serafima им се допаѓа ова.
  14. NATALIJA89

    NATALIJA89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    43
    Уште од мала многу се радував на Божиќ,ми носи многу расположение и посебно ми е мило што тогаш се собираме цело семејство :clap: .Многу сакам да гледам и филмови за Исус ,дефинивно ми е најомилен празник :inlove:
     
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Јас Божиќ го сакам најмногу и тогаш ми е роденден и пресреќна сум што мајка ми ме родила на Божиќ. Не се викам Христина само да ви кажам хахаха :lol:
     
  16. madamstefi

    madamstefi Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    15
    Божиќ или Божик е денот на христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Црквите кои го користат Грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите католички, протестантски и повеќето православни цркви, го прославуваат на 25 декември. Црквите кои го користат Јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари.
    Со вечерата на денот пред Божиќ (Бадник) завршуваат предбожиќните пости.
    Во повеќето земји во светот со значителен дел на христијанско население, вклучувајќи ја и Република Македонија, Божиќ е празник и неработен ден.Празнувањето на Раѓањето Христово се појавува уште во почетокот на христијанството, најверојатно во апостолскиот период. Апостолските правила одредуваат ден за празнување на Раѓањето Христово (25 декември), покажувајќи ја смислата на тој празник за Црквата: „Внимавајте браќа, првиот празник меѓу празниците е Рождеството Христово.“
    Времето кое му претходело на Рождеството Христово било исполнето со длабоко чувство за едно безгранично зло. Во секој момент се чувствувала несигурноста на тоа време. Светот пред Христовото раѓање наликувал на добро изорана нива, подготвена да го прими семето на вечниот живот - начелото на идниот век.
    Навуходоносор во неговиот таинствен сон го гледа образот на Рождеството Христово, протолкуван од Данаил (2 глава). Карпата којашто се отцепила од планината без да ја допре човечка рака и го разрушила големиот идол е образ на Христовото раѓање.Обично во иконата на Христовото раѓање Спасителот има сликовита врска со каменот кој го победил и разрушил страшниот човечки егоизам, во ликот на идол. Младенецот е претставен повиен, во средина на иконата. Земјата во иконата на Рождеството Христово не се претставува мазна и рамна, туку е полна со движење, разиграност, ридови и процепи. Тоа движење потсетува на морските бранови.
    Обично во иконата на Рождеството се изобразуваат исто така и ангелите, мудреците и пастирите. Ангелите, како први гласници на Радосната вест за Рождеството Христово, мудреците и пастирите - претставници на човечкиот род, се поканети да му се поклонат на Христа.
    Во горниот дел од иконата се претставува ѕвездата која ги води мудреците на еден начин кој ретко се среќава. Таа е испратена да стои точно на врвот од пештерата. Витлеемската ѕвезда се запазува како симбол не само во иконата на Рождеството, но и во Светата Литургија. Свеќникот кој се поставува во повечерието на Рождеството во средината на храмот, исто така ја симболизира ѕвездата. Очигледно е дека таа зазема многу важно место на празникот Рождество, зашто е древен симбол на Христа, како што ни сведочи и Откровението: „Корен и потомок сум Давидов - Свтла и Утринска Ѕвезда.“
    Обично е изобразен и Јосиф, заштитникот на Дева, исполнет со тага, измачуван од сомнежи, неможејќи да го разбере таинството на Раѓањето на Синот од Девата. Карактеристично за многу икони на Рождеството е дека Богородица гледа не кон Спасителот, туку кон Јосиф, со поглед исполнет со разбирање и длабока сочувствителност. Очигледно е дека таа со сите сили сака да му помогне. Иконата на Христа е образец или слика на бесконечната слава на доброволното предавање на Христа.
    СРЕЌЕН БОЖИК НА СИТЕ ФЕМИНКИ
     
  17. lady-red-riding-hood

    lady-red-riding-hood Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    30
    Еден од моите омилини празнициии :D шири таква убава атмосферааа секогаш се чувствувам убаво и расположено на тој ден. СРЕЌЕН БОЖОЌ НА СИТЕЕЕ! :D
     
  18. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    И јас повеќе го сакам Божиќ од Нова година. Повеќе ми ја исполнува душата со чувства на радост и среќа.
    Нова година е како обичен ден за мене кој го одбележува почетокот на новата година. Ништо друго...
     
  19. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Исто и јас како Даниела..
    Повеќе го сакам Божиќ. За нова година и немам некоја еуфорија.. Една најобична ноќ.. Незнам стварно зошто толкава галама се дигна..

    На Божиќ некако ептен ми е убав денот.. Даваат некои такви филмчиња на тв.. Некоја ,,магија,, има :rock:
     
    На atala му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Божиќ, еве уште малку и тука е. :angel: Ах, одвај чекам да дојде, не за друго, туку некаква магија има на тој празничен ден. Сите се заедно, сите се среќни. Никој нема намуртен да сретнеш на улица. Сакам повеќе такви денови. :)
     
    На atala и starbucks им се допаѓа ова.