1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Божиќ

Дискусија во 'Религија' започната од cvet957, 22 декември 2009.

  1. Cookiemonster

    Cookiemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    70
    [СДК] Сакам да кажам...

    Прво Христос се роди се надевам сите поминавте добро.
    Ние Битолчани немавме можда 6 сати струја и така мисирката ни загоре :(
    После има снег што е добро и тоа дека утре ми е мака да одамкај баба ми на ручек ама тоа е :^)
     
  2. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Во која фрка сум за бадниковата вечер и за божиќ др. ден ,спреам местам ,место не ме држи некоја торта ке замешам, :D и тоблероне обавезително......и полсе бадниковата вечер добар филм винце и в кревет се знае потоа .
    Го сакам овој празник ,утрото се знае в црква цела фамилија и пота цел ден со гости
    Нека ни е за многу години.
     
  3. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Мене најубав празник ми е Божиќ.А како мала па ми ја местеле паричката за да не се лутам бе,ќе ми кажат оди Дала донеси ова,донеси она,и ќе искористат за да за да го преместат лебот |( Ама важно јас си се радував. 8) Тоа е битното :!:
     
  4. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Божиќ е најубавиот празник за мене,посебно дека и баш на Божиќ сум родена :wasntme: па имам дупла причина за славење.Тогаш има неопислива хармонија во секој па и во мојот дом,сите се собираме со богата трпеза,а по заедничкиот ручек следува тортата.Како што знаеме сите Исус Христос тогаш се родил и затоа за сите нас е свет ден кога сите се весели и владее позитивната енергија кај луѓето:) .Тој ден е најпосебен за мене исполнет со чувства кои што прават да ми излезе срцето од возбуда,сречќа,љубов :inlove: .
     
    На teddygirl, karenin, Katerinceee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Lizzy.Grant

    Lizzy.Grant Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    46
    Денот кога во домот се чувствува топлина.Денот кога во домот се чувствува љубов.Не дека другите денови не се сакаме,но овој ден е некако посебен.Самиот тој ден ни дава надеж да го живееме животот,да ги сакаме и да се грижиме за најблиските бидејќи само тие не ни мислат лошо.Да,да.Тој ден е Божиќ.

    Инаку повеќе ги почитувам и сакам Божиќ и Бадник,отколку Нова Година која не е ниту празник.Само почеток на нова календарска година. ;)
    Па,нека се среќни и весели овие Божиќни празници (малце порано). ^_^ :l:
     
    На Mama25 и viktorija.manevaa им се допаѓа ова.
  6. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Го сакам Божиќ најмногуу!! Ајде ќе ни дојде за 3 дена и тој голем Ден.. Охх колку е само прекрасно.. Па од се срце ќе си кажеме: Христос Се Роди!! :)
     
    На LUCI 99 и Lizzy.Grant им се допаѓа ова.
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Божиќ, празник кој внесува топлина во домот и целото семејство го збира на едно место.Сите секогаш ведри и насмеани и со искрени желби во себе.
     
  8. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Jac cи славам Божиќ и си поклонуваме поклони! :)
     
  9. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Божиќ ме асоцира на празник кога сите седат дома седнати на трпеза која е преполна со секакви јадења и се чека вртењето на питата со паричка.На овој празник дедо ми секогаш велел дека се седи дома и не се оди никаде и често знаеше да ја каже поговорката -Кај и да си пред Божиќ зад Божиќ дома да си! Нека ни се среќни празнициве па вгодина уште повесели да ги дочекаме! :)
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Утрото децата одат по домовите и пеат коледарски песни. Коледарски песни на децата се за: здравје , бериќет и плодна година кои ги симболизирааат гласот на ангелите за Христовото раѓање. Тие носат добри вести! Домаќините им подaрауваат традиционално: костени, ореви, јаболка, бомбони и сл., некои му пуштаат и парички, што не e трaдиционално, туку модерно!
    Убаво e секој дом да биде посетен од повеќе деца, тоа е за напредилук во семејството.
    Одбивањето е лош знак.

    Христијанскиот празник Божиќ, ја буди топлината.
    За многу години!
     
  11. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.576
    Пол:
    Женски
    Божиќ ми е еден од омилените празници. Се чувствува топлина и блискост меѓу членовите на семејството. Сите сме заедно. Што може повеќе да се посака од тоа.
     
    На EvAngelos, Rama и The Saturdays им се допаѓа ова.
  13. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    За Божиќ знаеле и пред да се роди Исус. Еве на пример библискиот пророк Исаија околу 700тини години пред Исус да се роди запишал:

    „Затоа, Господ самиот ќе ви даде знак: Еве, девица ќе зачне и ќе роди син, и ќе му даде име Емануел!“ (Исаија 7:14, Библијата)

    Името „Емануел“ на еврејски (Еману-Ел) значи „Бог со нас“, „Бог меѓу нас“. Исус беше токму тоа, Бог кој се отелотвори и чекореше меѓу луѓето.

    Исто така за Божиќ знаел и библискиот пророк Михеј кој исто така 7 века пред Исус да се роди запишал:

    „А ти Витлеему Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечните времиња.” (Михеј 5:2, Библијата)

    Витлеем е многу мало село во Јудеја. Тогаш било уште помало, затоа што денес е туристичко место заради Исусовото раѓање таму и затоа пророкот Михеј го нарекува најмалиот меѓу Јудините кнезови (градовите во Јудеја). Која е веројатноста да го погодите на среќа ова село како родно место на Месијата? За да биде пророштвото уште попрецизно, пророкот прецизира дека Владетелот ќе биде роден од Витлеем Ефратов. Што значи тоа Ефратов? Во Израел имало 2 села под името Витлеем. Едниот е Витлеем Ефратов (според човекот Ефрат), а другиот е Витлеем Завулунов (според племето на Завулон) е малку на југ (под Ерусалим, види на мапата десно). Пророкот прецизно предвидел во точно кој Витлеем ќе се роди Исус. Христовото и само Христовото потекло е од дамнини од вечни времиња и затоа знаеме дека ова пророштво се однесува на Него.

    Витлеем (на еврејски Бетлехем) значи „куќа на лебот“ Исус во евангелијата за себе вели „Јас сум лебот на животот…“ и „Јас сум лебот што слезе од небото..“. Лебото од Небото слегол и се вдомил во место наречено Куќа на Лебот – колку совршено го скроил тоа Бог зарем не?

    [​IMG]
    Ова се ткн. „Месијански пророштва“ и во Библијата ги има околу стотина кои се однесуваат за раѓањето, животот, смртта и воскресението на Исус Христос. На следниов линк можете да прочитате повеќе:
    http://www.apologetika.mk/?p=671
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Затруените скопјани не се откажуваат од бадниковите огнови

    [​IMG]

    И покрај апелите да не се палат огнови за Бадник поради високата загаденост на воздухот во Скопје, во некои делови на градот веќе се поставени клади спремни за палење.

    На социјалните мрежи деновиве кружат апели да не се палат бадниковите огнови, за кои и црковните власти велат дека спаѓаат во пагански обичаи, поради големата загаденост, како и парите дадени за дрвата да се пренаменат.

    Дали, сепак, граѓаните кои ги наредиле кладите ќе се предомислат?


    извор: http://www.plusinfo.mk/vest/100841/zatruenite-skopjani-ne-se-otkazuvaat-od-badnikovite-ognovi
     
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Се обидуваат да скратат традиција постара и од македонската црква.. А ако сакаат да ги пренаменат парите дадени за дрва нека донира тој што го напишал апелот, нека го продаде џипот и нека донира а не да бара да донираат луѓе кои земаат 200 евра плата и едвај чекаат да се порадуваат на празникот да се соберат со семејството.. Инаку баш од бадникарските огнови ли е затруено скопје? хаха... Да не беа бадникарските огнови може почист ќе беше воздухот во Скопје.. :) Во град без зеленило каков сакаш да биде воздухот? Што не ќе измислат уште Боже помогниим...
    Пред дваесетина години скоро цело Скопје ложело печки на дрва во своите домови па не било затруено затоа проблемот не го барајте во бадникарски огнови. :)
     
    На "Zoki", Rebecca_R, SeaMermaid и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Значи логикава, ако е веќе затруено ајде уште позатруено да го направиме?!
    Како мислиш не било затруено пред 20 години? Било, само во помал процент - помалку домаќинства биле и не е точно дека ложеле печки скоро цело Скопјем напротив повеќето биле на парно. Но и тогаш кога бевме мали се сеќавам колку труеше зимно време Скопје без ветер.
     
    На Jason123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Таткоми е од Скопје тука живеел човекот не го измислувам јас тоа а и е сигурно далеку постар од тебе.. Почисто било, дури и на слики се забележува, сега тоа што го дишиме го гледаме. И зборот ми беше дека причината поради која Скопје е затруено не се бадникарските огнови. :)
     
    На "Zoki" и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  18. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Татко ти е од време кога Скопје било помало со помалку жители а со тоа и помалку печки а и со поинаков градежен план.
    Секако дека не се, но кога веќе знаеме дека е затруено ајде да не го труеме уште повеќе!
     
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ајде да не го труеме и јас сум за!! Ама не ни се мешајте во обичаите кои се постари и од самото Скопје...
    Апелирајте ајде помалку да се возат автомобили, да се засади зеленило во Скопје наместо да се сече и тоа што го има, да не ги градат зградите една до друга бидејќи нема циркулација воздухот и уште многу други причини... :) Ама очигледно на некој не му смета загаденоста на Скопје туку му сметаат бадникарските огнови. ;)
     
    На Bitter-Sweet, "Zoki" и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  20. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Во најмала рака е смешно, а мене лично ми е трагично, да се напише дека палење на бадникови огнови го загадува Скопје. Да, баш тој оган што се пали само една вечер во годината и тие дрвја ќе го загадат градот.
    Едно е црквата да каже дека тоа се пагански обичаи и дека не се поврзани со христијанството, ама нешто сосема друго е да изјавиш и напишеш ваква глупост. Апсурдно е.
    Непланско градење, недостиг на зелени површини и премногу автомобили кои ги има СЕКОЈ ДЕН не им пречат, ама затоа обредни огнови - ДА, им пречат.

    Што се однесува до апелот за дрвата да се дадат на сиромашни семејства, нека даде тој барем пола плата или еве нека го даде часовникот, не мора џипот, како донација и тогаш да правиме муабет. Нели, свештено лице е, угледна личност, па нека биде и пример.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.