1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Божја казна

Дискусија во 'Религија' започната од Unfaithful18, 19 јули 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Верувате ли во Божја казна? Мислите ли дека секој порано или подоцна си го добива тоа што го заслужил, и плаќа за гревовите што ги сторил?
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
  Да, верувам - What goes around - comes around. Сепак, повеќе би го нарекла карма, отколку божја казна. :)
   
 3. Ferhunde-L

  Ferhunde-L Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  14
  Јас верувам.. секогаш кога некој ќе ми згреши а неможам да му вратам , велам: Господ гледа тој нека ти врати, кога јас неможам :)
   
  На PandinusImperator му/ѝ се допаѓа ова.
 4. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  верувам,и тоа многу...
  и знам дека после секое добро доаќа лош,и обратно,верувам во божја казна!!!!
   
  На sugarlips и PandinusImperator им се допаѓа ова.
 5. bupce

  bupce Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  СЕКАКО :hai:
   
  На unstoppablemind и PandinusImperator им се допаѓа ова.
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  да да, помислив одма на кармата. Кругот се врти, се се враќа.
   
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Верувам.
   
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.453
  Допаѓања:
  146.680
  Карма?!О,да...Судбини и божиј казни?!О,не...
  Силно верувам дека кога-тогаш се вртат нештата и искрено со душа го чекам денот кога ќе се случи тоа и напорно работам да го убрзам процесот,сепак на крај се зависи од нас самите.
   
 9. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.041
  Допаѓања:
  6.463
  Пол:
  Женски
  Не знам дали тоа може да се нарече божја казна или пак карма...Верувам дека порано или подоцна секој си го добива заслуженото.Самата јас за некои грешки што ги правам чувствувам како да сум казнета со последиците и слично.
   
 10. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  исто и јас верувам...посебно кога сум некогаш лута на некој го користам тој израз Господ гледа тој нека ти врати, кога јас неможам...... :)
   
  На sweetbebi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  ^ Абсолутли д сејм :)
   
 12. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Верувам.Кога-тогаш Бог ги казнува злоделата.
   
  На PandinusImperator му/ѝ се допаѓа ова.
 13. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.415
  Допаѓања:
  226.116
  не верувавам во божја казна ниту пак во судбина,но верувам дека тркалото се врти и дека еден ден се ке си дојде на свое место.самите ние со нашите постапки си го кроиме животот,значи како правиш така и ќе ти се враќка,не можеш да очекуваш да си лош спрема сите а овие да ти враќаат со убаво.така да самиот човек си е креатор на својот живот,Bог и судбината немаат никаква врска со тоа што самиот ќе си направеш.единствено верувам во карма и во самата себе!
   
 14. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  :y:
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  45
  Верувам во божја казна,зло за зло се враќа.Само некогаш не можам да го сфатам бог зошто невините души ги зема,како би злите луѓе да гледаат и да патат...
   
 16. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  :y: me too :)
   
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Можам да кажам само дека се во животот се враќа и се се плаќа,како и старата изрека,како правиш,така ќе ти прават,едноставно е :)
   
  На PandinusImperator му/ѝ се допаѓа ова.
 18. stella83

  stella83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  129
  Верувам во Божја казна, но исто така верувам дека се се случува со причина, така што кога на добрите луѓе им се случуваат некои лоши работи, секогаш потоа се случува нешто добро поради кое се забораваат лошите работи.
   
 19. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  Верувам бо Божјата казна.Тој сто ја заслужува ако не ја добие на овој свет сигурно ке ја доби горе на другиот пред Бог
   
 20. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.396
  Допаѓања:
  21.947
  верувам дека се врака, ама на наредни генерации