1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Божја казна

Дискусија во 'Религија' започната од Unfaithful18, 19 јули 2010.

  1. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Верувам!
     
  2. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    верувам во божја казна и тоа многу кој што си посеал тоа ке си жнее :)
     
  3. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Верувам дека се во животот се враќа и наплаќа.Терминот Божја казна баш и не го користам,но дека Тој гледа и враќа,тоа да.Може не е казна,но добра лекција,според тоа кој колку заслужил.
     
  4. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    Секако дека верувам.Поточно би рекла дека тркалото се врти...Не постои вечност,ако сега си на врвот утре може да бидеш на дното...
     
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    верувам и единствено нешто од кое што се плашам ...
     
  6. bestrasnost123

    bestrasnost123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    28
    верував верувам и ке верувам /се се врти се се враќа се се памти се се плаќа/ од лично искуство знам бог постои а само вербата во него може да ве приближи до него карма ѕвезди се се тоа глупости
     
  7. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Верувам во бог но, не верувам во ''Божјата казна'' бидејки господ е оној кој е изграден од љубов, вера и прошка. Тој никогаш нема нам да ни суди туку ќе проштева... Секако, за оние кои искрено се каат дека направиле грев. Така да, како што претходно некои рекоа, повеќе е тоа карма. Заемна енергија која како бумеранг секогаш кружи меѓу нас (она што го правиме потоа ни се враќа).
     
  8. twisterworp

    twisterworp Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19
    значи божја казна да тоа не е карма,кармата е контрадикција на нашата религија од паганската хинду религија..да тие што се клањаат на слонови и крави и луге со илјада раце хаха :D
    значи НАЈСВЕТЛИОТ е најмилозлив и најголем и највеке простува
    но кога веке и не се кае човек во името на ИСУС сигурно БОЖЈИОТ гнев ке падне врз него еве неколку примери:

    прочитајте ја само оваа страна од библијата ке ви биде јасно колку ГОСПОД сака да казува
    1 Ми дојде Господово слово:

    2 ”Зошто вие ја употребувате во Израел пословицата: ‘Татковците јадеа кисело грозје, а на синовите забите им фаќаат оскомина!’

    3 Животот Ми Мој, говори Господ Бог: Никој од вас нема веќе да ја повторува во Израел таа поговорка;

    4 зашто, сите животи се Мои, како животот на таткото така и животот на синот. И еве, оној кој ќе згреши, тој ќе умре.

    5 Кој е праведен и кој ги почитува законот и правдата,

    6 и не јаде по планините и не ги подига очите кон идолите на Израелевиот дом, не ја обесчествува жената на својот ближен и не и приоѓа на жената додека е нечиста;

    7 никому не му нанесува насилство, го враќа земеното во залог и ништо не ограбува; го дели својот леб со гладните, го облекува голиот,

    8 не дава на заем со добивка, ја воздржува раката од неправда, пресудува според вистината,

    9 оди по Моите наредби и ги чува Моите закони, постапувајќи според вистината - тој е навистина праведен и тој ќе живее, зборува Господ Бог.

    10 Но ако роди тој син разбојник, кој пролева крв, или ќе му направи нешто слично на братот,

    11 а не работи како неговиот родител, туку јаде по горите, ја обесчествува жената на ближниот;

    12 му нанесува насилство на сиромашниот и бедниот, ограбува, не враќа што примил како залог, очите ги подига кон идолите, правејќи одвратности;

    13 дава на заем со добивка и зема придобивка - не, таквиот син нема да живее! Ги направил тие гадости и ќе умре, а неговата крв ќе падне врз него.

    14 А ако тој роди син кој ќе ги согледа сите гревови што ги направил неговиот татко, ако ги согледа и ако така веќе не направи;

    15 не јаде по планините, очите не ги подига кон идолите на Израелевиот дом, не ја обесчествува жената на ближниот;

    16 никому не му нанесува насилство, не го присвојува залогот, ништо не ограбува, го дели својот леб со гладниот, го облекува голиот;

    17 раката ја воздржува од неправда, не зема печалба ни добивка, ги извршува Моите закони и оди по моите наредби - не, тој нема да умре заради татковиот грев, тој ќе живее.

    18 А неговиот татко кој го угнетуваше немилостиво и го ограбуваше својот ближен, правејќи во народот што не чини, ќе умре заради својот грев.

    19 Но вие велите: ‘Зошто синот да не го носи татковиот грев?’ Затоа што синот извршува закон и правда, ги чува и ги врши сите Мои наредби, ќе живее.

    20 Оној кој ќе згреши, тој и ќе умре. Синот нема да го носи татковиот грев, ни таткото синовиот грев. Врз праведникот ќе биде неговата правда, а врз безбожникот неговата безбожност.

    21 Ако безбожникот се одврати од сите гревови што ги направил, ако ги чува сите Мои наредби и ги врши законот и правдата, ќе живее и нема да умре.

    22 Сите негови неправди што ги направил ќе бидат заборавени: заради праведноста што ја прави, ќе живее.

    23 Зашто зар ми е Мене до тоа да умре безбожникот - говори Господ Бог - а не да се одврати од сите свои лоши патишта и да живее?

    24 Ако ли праведникот се одврати од својата праведност и почне да прави неправда и сите гадости што ги работи безбожникот - дали ќе живее? Сите праведни дела што ги правел ќе бидат заборавени, а заради својата невера со која што изневери и заради гревовите што ги направил, ќе умре.

    25 А вие велите: ‘Господовиот пат не е праведен!’ Чуј Израелев доме: Мојот ли пат не е праведен? Не се ли вашите патишта неправедни?

    26 Ако праведникот се одврати од својата праведност и почне да прави неправда, па умре заради тоа, ќе умре заради неправдата што ја направил.

    27 А ако безбожникот се одврати од својата безбожност што ја правел, па почне да ги врши Мојот закон и правда, ќе живее и нема да умре.

    28

    29 Но Израелевиот дом вели: ‘Господовиот пат не е праведен!’ Моите патишта ли не се праведни, доме Израелев? Не се ли неправедни вашите патишта?

    30 Затоа доме Израелев, Јас ќе му судам секому според неговите патишта - говори Господ Бог. И така, покајте се и обратете се од сите свои престапи и вашиот грев не ќе ви биде гибел!

    31 Отфрлете ги од себе сите гревови што ги правевте и направете си ново срце и нов дух! Зошто да умирате доме Израелев?

    32 Јас не му ја сакам смртта на никој кој умира - говори Господ Бог. И така обратете се и живејте!”


    ова се псалмите

    1 Блажен е човекот кој не оди по советот на нечесните, и не стои на патот на грешниците, и не седи во седиштето на потсмевачите;

    2 туку волјата му е во Господовиот Закон и за Неговиот Закон размислува дење и ноќе:

    3 Тој е како дрво засадено покрај водни потоци, што донесува плод во свое време; неговите лисја никогаш не венат; сè што прави, во сè успева.

    4 Нечесните не се такви, тие се како плева што ветерот ја разнесува.

    5 Затоа нечесните нема да се одржат на суд, ниту грешниците во собранието на праведните.

    6 Зашто Господ го знае патот на праведните; а патот на нечесните ќе пропадне.

    1 Господи! Колку многу се моите противници, колку многу се креваат против мене!

    2 Мнозина се што зборуваат за мојата душа: „Нема за него спасение при Бога!”

    3 Сепак, Господи, Ти си мој штит, моја слава, Ти ми ја воздигна главата.

    4 Со глас извикав кон Господа и Тој ме послуша од Својата Света Гора.

    5 Јас легнувам, спијам и се разбудувам, зашто Господ ме чува.

    6 Не се плашам од десетици илјади луѓе, што се нафрлаат на мене од сите страни.

    7 Стани, о Господи спаси ме, о мој Боже! Ти ги удираш по образи сите мои непријатели, им ги кршиш забите на нечесните.

    8 Спасението е во Бога: Твојот благослов е над Твојот народ.

    1 За началник на пејачи. На свирка со осум жици. Давидов псалм. Помогни, Господи, зашто ги снема побожните, нема повеќе верност меѓу луѓето.

    2 Секој го лаже својот ближен, зборуваат со лажливи усни и со дволично срце.

    3 Ќе ги истреби Господ сите лажливи усни, и јазикот што зборува горделиви нешта,

    4 тие, кои велат: „Јазикот е наша сила, нашите усни се наши; кој е господар над нас?”

    5 Господ говори: „Сега ќе станам, заради страдањата на угнетуваните и заради воздишките на бедните; и ќе го поставам во безопасност за која копнее.”

    6 Господовите слова се чисти зборови, како сребро претопено во земјана печка, пречистено седумпати.

    7 Господи, Ти ќе ги заштитуваш, ќе чуваш секого од нив, од овој род довека.

    8 Нечесните одат наоколу, кога расипаните се издигаат меѓу синовите човечки.

    значи патот на нечесниот ке исчезне да ке го најди казна еве пример за покајание
     
  9. twisterworp

    twisterworp Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19
    19 Но вие велите: ‘Зошто синот да не го носи татковиот грев?’ Затоа што синот извршува закон и правда, ги чува и ги врши сите Мои наредби, ќе живее.

    20 Оној кој ќе згреши, тој и ќе умре. Синот нема да го носи татковиот грев, ни таткото синовиот грев. Врз праведникот ќе биде неговата правда, а врз безбожникот неговата безбожност.

    21 Ако безбожникот се одврати од сите гревови што ги направил, ако ги чува сите Мои наредби и ги врши законот и правдата, ќе живее и нема да умре.

    22 Сите негови неправди што ги направил ќе бидат заборавени: заради праведноста што ја прави, ќе живее.

    23 Зашто зар ми е Мене до тоа да умре безбожникот - говори Господ Бог - а не да се одврати од сите свои лоши патишта и да живее?

    24 Ако ли праведникот се одврати од својата праведност и почне да прави неправда и сите гадости што ги работи безбожникот - дали ќе живее? Сите праведни дела што ги правел ќе бидат заборавени, а заради својата невера со која што изневери и заради гревовите што ги направил, ќе умре.

    25 А вие велите: ‘Господовиот пат не е праведен!’ Чуј Израелев доме: Мојот ли пат не е праведен? Не се ли вашите патишта неправедни?

    26 Ако праведникот се одврати од својата праведност и почне да прави неправда, па умре заради тоа, ќе умре заради неправдата што ја направил.

    27 А ако безбожникот се одврати од својата безбожност што ја правел, па почне да ги врши Мојот закон и правда, ќе живее и нема да умре.

    28

    29 Но Израелевиот дом вели: ‘Господовиот пат не е праведен!’ Моите патишта ли не се праведни, доме Израелев? Не се ли неправедни вашите патишта?

    30 Затоа доме Израелев, Јас ќе му судам секому според неговите патишта - говори Господ Бог. И така, покајте се и обратете се од сите свои престапи и вашиот грев не ќе ви биде гибел!

    31 Отфрлете ги од себе сите гревови што ги правевте и направете си ново срце и нов дух! Зошто да умирате доме Израелев?

    32 Јас не му ја сакам смртта на никој кој умира - говори Господ Бог. И така обратете се и живејте!”
     
  10. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    Потполно се сложувам. Сето она што го мислиме, зборуваме и најповеќе ПРАВИМЕ, порано или подоцно ни се враќа како бумеранг.
     
  11. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Можеби Господ некогаш ни помага при доделувањето на казните на оние кои треба да ги заслужат.. Но сепак некои работи зависат и од нас самите.... Ти си присутен овде и ти ги одвиваш работите како што треба и сакаш да направиш..
     
  12. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Da, veruvam edinstveno vo Gospod. I koga ne veruvam vo sebe veruvam vo Gospod. Veruvam deka Gospod ponekogas ne stava vo iskusenie, macenje za da ni go pokaze pdoobriot pat. Sigurno ima nekoj podobar pat smislen za nas, bez trnje, ubav...

    [mod-kirilica:381cvqzb][/mod-kirilica:381cvqzb]
     
  13. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Постои поговорка која вели:
    "се се врака, се се плака"
    Не сум злопамтило по природа, кога ќе згрешам знам да кажам извини, или прости ми( за разлика од некои луѓе кои не умеат да ги изговорат тие зборови)
    И на тие кои највеќе ми згрешиле простувам,и мислам дека немам право да им судам смртник сум како и сите останати на светов, но затоа горе на небото има некој кој гледа се што и како се случува, па и пресудува :!:
     
  14. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Верувам на некој начин,си велам Господ гледа,така се тешам за оние што ми згрешиле :worried:
    Баба ми вели-Господ можеби задоцнува,но икогаш не заборава :!:
     
  15. bestrasnost123

    bestrasnost123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    28
    Да, Господ гледа и враќа за жал на најмилото т.е. на нашите деца понекогаш не казнува и нас самите но само за да не научи да ни одржи лекција, за жал малкумина извлекуваат поука од сето тоа најчесто се прашуваат зошто тоа ним им се случува блаблабла
     
  16. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    верувам во карма а не во божја казна
     
  17. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Ајде што ке беше това бе ? господ казнувал............... па нелије господ љубов бе како може да казнува ?
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Да верувам. И јас така секогаш велам, Господ е голем и тој гледа се, па тој враќа.
     
  19. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    Site lugje na ovoj svet se gresnici, prvo ke povneme od adam pa navaka,pokraj nego pocnale da se pravat greovite,sekako deka sekoj ke si plati za svojot grev.dokolku se pokae ke mu bide prosteno. Ako ne se greovite na komu ke mu se molime da ni prosti?? Sekako deka nie lugjeto pravime greovi za bog da ni prosti i da ni se smiluva,sekako dodeka ne se raboti za nekoj tezok grev,kako sto se ubistva,samoubistvo,preljuba, lazenje kradenje,droga alkohol,i taka nataka, sekoj covek e dojden na ovoj svet so iskusenija ? zarem adam ne bese iskusuvan od gavolot vo rajot? ete toa e naj dobar primer deka i toj bil iskusuvan sto toj bil poslanik,pa sto ostanalo za nas, sekako treba da veruvame deka ima zadgroben zivot. Raj ili pekol. ne sme stvoreni na ovaa zemja zaludno ili neslucajno sve sto se desava e slucajno i sve se zbiva so Gospodova volja toj sto saka ke bide toj znae sto nie ne znaeme, toj znae sve sto imame vo nasite srca losi ili dobri misli.i sekoj ke si plati za grevot na idniot svet.
     
  20. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Еднаш ми беше речено да внимавам што правам, ќе ме стигнела казната. Реков:
    „Пола живот ќе живеам како сакам, а другата половина ќе плаќам гревови!“
    Стојам зад тоа. Ако постои божја казна, сите еден ден ќе ги стигне!