1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Божја казна

Дискусија во 'Религија' започната од Unfaithful18, 19 јули 2010.

  1. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    Не е баш така сеедно за да кажеш ќе платам.Можеш ли да издржиш да го ставиш прстот во врел зејтин и да стои така една секунда?Па уште по болна е божјата казна од ова што ти го кажав и уште по жестока. Само кој верува знае.
     
  2. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ти мене ми кажуваш а? Епа јас се изјаснив. Оваа тема е скроз индивидуална, секој различно гледа на Божјата казна и секој има право да верува или не! Јас така ја сфаќам и не сакам критики за тоа. Немам никаква потрееба да ставам прсти во масло и сл.
     
  3. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    Добро,јас не реков ништо лошо,нити критикував некого, секако Бог е еден за сите како и да го наречеш, само реков пример на казна од Бога,се извинувам ако те навредив,немам намера никого да навредам,а секако јас се плашам од божјата казна, бидејки сум голем верник и верувам во неговата моќ.
     
    На lola-86 и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
  4. AdoLf

    AdoLf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    13
    НЕ постои божја казна!!!!!!!!!!! Бог на никого не го казнува неговите раце се широко отворени за сите негови чеда кои подеднакво ги сака накусо:
    Jона го запраша на бога зошто не ги казни неверниците а тој му врати, тебе ти е жал за маслинката која не си ја ни посадил и ти држеше сенка што преку ноќ ти ја изедоа молци, а како мене да не ми е жал и како да ги казнам луѓето кои се мои чеда и сите јас сум ги создал...
    Не постои божја казна и секогаш кога барате бог да го казни некого, ако казната стигне знајте дека тоа е дело на Лукавиот!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
    На angelce1 и manasija им се допаѓа ова.
  5. manasija

    manasija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    14
    Се согласувам со АДОЛФ дека БОГ не е тој што ја нанесува штетата туку би рекла дека во најголема мера главен и одговорен виновник е личниот избор на самиот човек.Денес се е дозволено но не и се полезно .ОД некои непромислени постапки остануваат катастрофални последици.Бог зар не оставил во незнаење,напротив ни дал писмо во кое има јасни закони и начела по кои секој од нас би требало да се води,и да научи злото да го препознава уште од далеку.Поголема казна од она што сам ке си го направиш и човек што ке ти го скрои НЕМА.Духот на независност го однесе човештвото во пропаст.
     
    На angelce1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    верувам... а секогаш кога ќе погрешам или помислам нешто лошо за некого си викам: Господ грев да не ми пиши...
     
  7. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    Не верувам, сега не можам да пишувам на долго зошто, веќе го пишував отприлика истото на тема карма во психологија, само ќе кажам дека да имаше Божја казна и правда немаше толку добри луѓе да завршат лошо, а толку лоши луѓе така добро, а за примери сум видела многу во реалноста затоа ништо не може да ме разубеди, знам само дека се е до тоа колку среќа има човек и колку памет за да ја сочува и да изигра во животот и тоа е се. А казна во смисла лошото со лошо се плаќа нема исто како што нема ни конечно добро, ни конечно зло. Инаку го почитувам христијанството и општо сите религии, зашто на крајот на краиштата и покрај тоа што големците ги користеле за да манипулираат со луѓето, сепак секоја религија има пред се етичка функција и не не учи на ништо лошо, напротив религијата била една од факторите кои го одржувале редот во општеството, тоа што не сум верник е друго прашање
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не верувам.
    Ако навистина постои Божја казна, зошто тогаш толку добри и невини луѓе страдаат, се мачат, го доживуваат најлошото? Зошто има толку деца болни од неизлечиви болести, кои страдаат на најлошиот можен начин?
    А од друга страна оние никаквите, подмолни, злобни луѓе уживаат во животот? Зошто нив не ги стигнува казната за она што го направиле?
     
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Божја казна, карма и во двете верувам .... ако некој ти направил лошо ќе му се врати дупло, а за доброто со добро се враќа :) :)
     
  10. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Апсолутно верувам. Прави добро а да најдеш добро рекле старите. Инаку имам примери од својата околина кои згрешиле во некои „огромни“ работи и им се вратило уште полошо ( им умрел некој близок, се разболел , собраќајки....)
     
  11. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    А зошто пак ако еве на пример јас згрешам нешто во животот или ако нанесам некому зло, зошто тогаш некој мој близок да плати, да настрада, да загине или како и да е, или пак ако мене нешто лошо во животот ми се случи, а посериозен грев немам сторено, според некои мислења што ги читам тоа треба да е резултат на нешто што предците го правеле во минатото или пак што некој друг мој близок го направил? А каква одговорност па треба да сносам јас за она што некој друг го прави или што е пак некој друг виновен за она јас што го правам, без разлика колку сме блиски... Добро, можеби има и луѓе кои нанесувале зло па на крајот зло и нашле, но сето тоа е само сплет на околности, случајност или недостаток на среќа, а па ете постојат и лоши луѓе кои си живеат или кои си проживеале убаво, исто има и добри и поштени луѓе кои секојдневно едвај врзуваат крај со крај и пак како да не е тоа доста сите несреќи се по нив, но има и исти такви кои сосема нормално си го живеат животот... А нели и според христијанството, Господ е праведен, милозлив и не сака сите, така ? А ова јас што го читам не ми звучи баш на праведно и на милозливо... Јас дефиницијата за Божја казна си ја сфаќам поинаку, ако направиш нешто лошо - самиот да си го платиш, а не детето или било кој друг близок да плаќа за твоите гревови. Освен тоа, јас колку што сум запознаена со религијата, секој ќе си ја најде казната или наградата на другиот свет а не на овој, сега колку е пак тоа вистина е подлабоко прашање за друга дискусија, а конкретно за ова си кажав и поназад дека сум скептик
     
  12. Xtinna12

    Xtinna12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    6
    Порано или подоцна мора да палти за гревовите
     
  13. priti

    priti Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    83
    Е мора ама не плаќаат
     
  14. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Искрено не сум многу по религии, но од една страна Божјата казна си ја именувам во Карма... Така да за верниците тоа е Божја казна која е во иста бранова должина со Кармата ... А да постои , постои и тоа како ...
     
  15. priti

    priti Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    83
    Шала беше прошлото како не плаќаат море си верувам јас си има нешто можи не плаќаат одма ама со тек на време некако им се враќа
     
  16. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Божја казна или карма,тоа е тоа.На секој му се враќа тоа што го направил,не верувам дека Господ казнува некого но според заслуженото на еден начин му оддржува лекција :)
     
    На WildCherry му/ѝ се допаѓа ова.
  17. QueenN

    QueenN Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    342
    Пол:
    Женски
    Верувам...верувам дека тркалото се врти и дека еден ден на секого ќе му се врати во иста мера за нештата кои ги направил.
     
  18. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Мислам дека ова е соодветно место за мојов пост...

    Мој најдобар другар од Охрид имаше девојка од Скопје...
    Иначе тој на едната рака има мањак прсти, од раѓање...
    Се беше океј додека после 8 месеци родителите на девојката не разбраа дека другар ми има хендикеп (така да го наречам). И она „приморана“ да го остави, раскинаа. Тој ја заборави, ама таа него и ден денес го нема заборавено... Нон стоп го бара итн итн...
    Да не бидам понатака офф топик, еве што се случи.
    Непосредно по нивното раскинување нејзината мајка правеше операција поради скинатите лигаменти на раката и операцијата беше неуспешна, со што раката не и функционира. Татко и заврши во болница со тешки скршеници и сеуште е таму...
    Голем е Бог, насекаде гледа и насекаде враќа! Како што си послал така ќе си легнеш
     
  19. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Постои божја казна !! Ако копаме гроб на другиот треба да знајме дека копаме уште еден напоредно од него..Ако некој прави зло,еден ден тоа зло ќе му се врати..Па нели познат е онај изрек
    ’’Господ гледа се,кога тогаш ќе ти врати!‘‘ ;)
     
  20. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Тие што грешеле и биле неправедни се му се враќа сугурна сум и знам примери ама не се за кажување.......Бог се гледа