Боите на ѕидовите во домот!

Дискусија во 'Дом' започната од Minnie93, 12 февруари 2011.

 1. alexsandraa

  alexsandraa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Женски
  Здраво. Ми треба помош.. Решив детската соба да ја бојам црвено и плаво, (моментално ми е жолта) бидеќи и сите ствари ми се такви, и сега ми треба предлог како да ги бојам ѕидовите, сакам на еден ѕид да ги има двете бои, како да ги поставам интересно некако.. :D
   
 2. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.513
  Мм сака дневната да е комбинација од зелено и бело, а јас кујната на портокалово. Проблем е што кујната е споена со дневната, па не знам како би се вклопиле боиве.
  Аголната гарнетура, тепихот, фотељата би биле во зелена боја. Трпезариската маса, клуб масата и столиците би биле бели. Немам некоја посебна замисла ( за естетика ич не ме бива)
   
 3. O.l.i.v.a

  O.l.i.v.a Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  121
  @okcenzi Не сум експерт, ама мислам дека ќе дојде премногу монотоно ако и гарнитурата и тепихот и фотелјата се зелени. Пробај разиграј ги боите. Ако се ѕидовите бели во двете простории, гледај и подот да биде со сличен финиш ако не и од ист материјал.( Пример ламинат од светло дрво). Ако е гарнитурата зелена јас би ставила тепих со портокалови детаљи или бел а место фотеља мала табуретка со исто бела или портокалова боја. Или место аголна гарнитура тросед со две стилски столици. Масичката може да биде комбинација од дрво и бела боја. Исто може да се постигне кохерентност на двете соби ако вметнеш детаљи како вазни, свеќи, украси во зелена боја за кујната ( која би била портокалова) и портокалови украси и перници за дневната (која би била зелена). Може елементите во кујната да бидат дрвени во комбинација со бело, а плочките да бидат со мозаик во портокалови нијанси, или страничните ѕидови да се офарбаат портокалово, плочките имитација на дрво а елементите бели, а акцент ѕидот во дневната да биде зелен па гарнитурата да биде бела ( ама баш и не е практична бела гарнитура). Исто може да се разиграат и боите на масата не мора да биде бела маса бели столици. Пример бела маса, столици со бело и дрво или тапацирани столици со дезен комбинација од портокалово и зелено.

  Ги нафрлав идеиве малце хаотично ама се надевам дека се разбира што сакам да кажам :)
   
  На okcenzi и Petar80 им се допаѓа ова.
 4. mama89

  mama89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  9.326
  Пол:
  Женски
  received_10203616482842563.jpeg Ако може помош итно ми треба :) бебе иде за некоја недела а ние допрва ќе белиме :) еве слика од спалната моја уште креветчето и плакарот за бебуш да ги ставиме кои се иста боја како спалнава... ѕидот сакам друга боја па барам совет каква ќе одговара???
   
 5. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  6.013
  Пол:
  Женски
  Зависи дали сакаш земјени или повесели тонови.
  Јaс би избрала сива, мене сиво - кафеава ми е добра комбинација.

  [​IMG]
   
  На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.912
  Допаѓања:
  106.598
  Пол:
  Женски
  Мојата соба е црвена со бело, останатите соби во домот се бели.
   
 7. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  I nie sme sega vo doseluvajne vo novata kujca :) prvin edna generalka a potoa planiram bojadisuvajne.
  Bi sakala nekoja boja vo sobata kade ke spieme,nekoja crvena na vino na zidot kade sto ke bide krevetot :) bi bilo ubavo...
  Nekako vozbudeni i seuste ne znaeme sto i kako iako idei se vrtkat vo glava :/
   
 8. Bella.FCB

  Bella.FCB Активен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Ѕидовите во мојот стан се сиви, бели и со на некои места црно, секоја соба е обоена на различен начин, но со една или две од горенаведениве бои, не е шарано со три бои во една соба, ама сега планирам да си сменам, во сите соби да ставам сиво, со посветла нијанса на праска боја, да не биде веќе она баш портокалово, туку измешано со крем боја. :)
   
 9. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  71.248
  Пол:
  Машки
  Во кујна ѕидовите ми се сиви и одговараат со кујната (елементите се сиви), во дневната соба ѕидовите ми се бели, па размислувам на еден ѕид да ставам декоративен тапет со црно-бели вертикални линии (ќе ставам слика подолу), за да разбијам монотонија во просторот. Плус ТВ комодата ми е црно-бела (предниот дел е со црна боја - медијапан), гарнитурата ми е црна, а клуб масата ми е бела.
  Во мојата соба имам две бои, на ѕидот каде што ми е лежајот ѕидот е син, а другите се со сива боја.:)

  Еве, ваков тапет мислам да ставам во дневната.;)
  zebra.jpg
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Ќе можете ли да ми препорачате по нежна (светла) боја за во станот?
  Сега имам Светло кремаста и портокалова. Па сакам да сменам и некој да ми препорача некоја друга идеа.
   
 11. Oneo

  Oneo Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2014
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  1.053
  Пол:
  Женски
  Дневната ни е бело со светла праска боја, спалната е темно праска со бело, на брат ми плава и мојата и на сестра ми виолетова :)
   
 12. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  Bojata kaj skalite :)
  P_20160831_220845.jpg
  Bojata vo spalna soba :)
  1472677847601.jpg
   
  На Adorabela, EminemsGirl, Glasna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.594
  Пол:
  Женски
  Бела со праска боја е преубава комбинација на бои.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Моментално ѕидовите се бели, ама планираме да ги офарбаме во праска боја. Многу ми се допаѓа таа боја.
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.594
  Пол:
  Женски
  Нема да згрешите, многу е пријатна, а одговара и во комбинација со бела боја.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Некако монотона ми е белата боја. А кога ќе ја направиме детската соба, ѕидовите ќе бидат небесно сини.
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.594
  Пол:
  Женски
  За детска одговара, сина, розе..., нежни бои, ама зависи од полот. Може и неутрални бои да се стават, како на пример, светла крем со нежно тиркизна.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Моиве се машки. А со оглед на тоа што веќе не планирам да раѓам, боите најверојатно ќе бидат сини.
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.594
  Пол:
  Женски
  Е па таман ти одговара сина. Топ!
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.