Боите на ѕидовите во домот!

Дискусија во 'Дом' започната од Minnie93, 12 февруари 2011.

 1. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Кај нас секаде ѕидовите се бели. Со сестра ми сакаме да ја обоиме собата во некоја боја, да не е бела. Пред неколку години, кога бевме помали, сакавме да ги испрскаме сидовите во разни бои, но мислевме да не испадне „ ѓупско“. Јас сакам виолетова или на праска ама не знам дали ќе одговара со бојата на мебелот, светло кафеаво, беж така нешто е
  [​IMG]
  - нешто како втората и третата боја на сликава.
   
 2. kelly.r

  kelly.r Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  190
  Кај мене се обични бели ама сакам да ставам некоја боја сакам црвена со бело или црно само што јас сакам и плафонот да се кречи ама викат дека не било убаво
   
 3. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.029
  Баш од саботата навака го реновираме станот хахах беше цел освен детската (која е во жолти,црвени бои и таванот зелен) беше цел стан во розевкаста некоја боја а сега во склад со мебелот праиме како порано само ѕидовите во крем боја,некои по светлокафена а лајсните на сводовите чоколадо боја, супер е :)
   
 4. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.029
  Немој плафонот да го кречите никако ни под точка разно! Ние се зезнавме така,и сеа не ги покрива обична бела боја туку требаше и поликолор кој е 1900денари кантичка :/ КАТАСТРОФА едвај се покри а со тавани во боја изглеа селски и никој архитект нити обичен молер не го препорачува тоа,само во детска може за да биде како игротека ако е за помали деца,ако е за тинејџери по нивна желба:)
   
 5. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.322
  Епа вака ке ти дадам една идеја, твое е дали ке прифатиш. Кај мене во собата на секој ѕид е повлечена бела дијагонална лента, горниот дел е со портокалова боја, додека долниот дел е резеда зелена. Многу убаво изгледа.
   
 6. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Мене со зелена најмногу ми оди портокалова,а можеш и на праска...сепак зелено портокалово ми е топ,сега зависи како ќе ги потрфиѓ боите да не дојдат превише кич
   
 7. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.010
  Пол:
  Женски
  Мене ѕидовите ми се бледо лила (во склад со мебелот и теписонот)а сега ќе ја реновирам собата па мислам да ги направам многу бледо розеви,несакам бели обични ми се.
   
 8. emma-chan

  emma-chan Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  9
  во сите соби - бела
  во мојата соба - лилава и жолта
   
 9. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.688
  Пол:
  Женски
  Во мојата соба е лила (накај розево) со сино. А во другите е праска боја, но летоска ќе кречиме и ќе видам. х)
   
 10. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  По моја иницијатива ѕидовите кај нас дома во дневна и кујна се светло зелени! Убаво одговараат на мебелот кој исто така ни е во зелено, портокалово,кафејава боја! Овојпат мислам дека ќе ги обоиме во праска боја бидејќи многу ми се допаѓа комбинација зелено со праска боја!

  А во мојата соба моментално се бели ѕидовите но планирам на промена!
  Собата ми е во кремасто-кафејава боја, креветото во сино-лила боја а килимот во кремасто-црвена боја :tmi: (ептен ми се измешани боите во собата) и сама се чудам од толку измешани бои какви би требало да бидат ѕидовите :wasntme: !
   
 11. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  166
  Сега ми прават една собичка.. па си избрав виолетова и сива боја, кој знае како ќе излезат хехе
  јас сакав потемни да бидат, ама ме предомислија и си избрав така понежни некои.. плафонот се разбира бел :)
   
 12. BlueEyess

  BlueEyess Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  19
  Мојата соба е цела сина нијанси од бела на таванот се степенува до мастилава(до подот) 8)
  А ако ти е мебелот зелено-бел направи иста нијаса од зелената и некоја друга боја од слична палета(сина виолетова) за ладен ефект а ако сакаш по јаки бои можеш со некој контраст на пр. некоја по жива боја но се тоа варира од од личниот стил забавувај се малку со боите но не претерувај да не изгледа па смешно поздрав и се надевам дека многу убаво ке ти испадне!!! :*
   
 13. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  66
  Со зелена добро би ти одговарала крем боја. Да знам дека вака лошо звучи ,но кога ќе замислам нежна нијанса на крем во комбинација со зелен мебел навистина ми делува прекрасно.
  Инаку можеш и зелени да ги направите. Зависи каква нијанса ти е зелната. Ако ти е посветла-sидовите потемни, ако ти е потемна-sидовите посветли. ;)
   
 14. Bokk.happy

  Bokk.happy Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Мебелот е кафен, тепихот крем со некои исто така кафени детали, а ѕидовите се светло крем. Овие бои ја прават многу затворена собата, па си мислам ѕидовите да ги обојам во друга боја, некоои идеи? :?:
   
 15. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  во мојата соба ѕидовите се кајсија боја а плафонот бел... :)
   
 16. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Бојата соба сега е во изработка. Ѕидовите се веќе готови, си одбрав розова боја(не е баш таква, ама слична е). Плафонот бел е! Инаку во останатите соби ѕидовите се бели или крем!!
   
 17. professoressa

  professoressa Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  104
  Кај нас ѕидот во спалната е бледо жолт, а спалната и плакарот се бели во основа со потемно кремова боја и светло зелени стазички ...и собата изгледа светло, топло и релаксирачки, баш за опуштање....Вецето е бело со зелено, а во дневната целиот мебел (гарнитурата, масичката, трпезариската маса и столиците и постољето за тв)е бел, теписите се пастелно лилјакови, едниот ѕид е светло лилјаков,карши него ѕидот е со стакла од горе до доле и на едниот ѕид залепивме апликација која е ептен ефектна...си го обожавам домот кој само што го средивме... ;)
   
 18. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.066
  Допаѓања:
  9.503
 19. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Мојата соба е жолта и многу убава испадна бидеќи се плашевме дека нема убаво да испадне дека жолто но преубава многу си ја сакам бојата :$
   
 20. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  Ѕидовите ми се сиви и сакам да направам мала промена за да не ми биде толку монотоно,т.е. сакам да ставам некои виолетови кругови или ленти.Можете ли да ми дадете некој предлог што би можела да исшарам на ѕидот,а да не биде многу комлицирано..сакам нешто поедноставно?!