1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боите на ѕидовите во домот!

Дискусија во 'Дом' започната од Minnie93, 12 февруари 2011.

  1. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Кај нас секаде ѕидовите се бели. Со сестра ми сакаме да ја обоиме собата во некоја боја, да не е бела. Пред неколку години, кога бевме помали, сакавме да ги испрскаме сидовите во разни бои, но мислевме да не испадне „ ѓупско“. Јас сакам виолетова или на праска ама не знам дали ќе одговара со бојата на мебелот, светло кафеаво, беж така нешто е
    [​IMG]
    - нешто како втората и третата боја на сликава.
     
  2. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    330
    Кај мене се обични бели ама сакам да ставам некоја боја сакам црвена со бело или црно само што јас сакам и плафонот да се кречи ама викат дека не било убаво
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Баш од саботата навака го реновираме станот хахах беше цел освен детската (која е во жолти,црвени бои и таванот зелен) беше цел стан во розевкаста некоја боја а сега во склад со мебелот праиме како порано само ѕидовите во крем боја,некои по светлокафена а лајсните на сводовите чоколадо боја, супер е :)
     
  4. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Немој плафонот да го кречите никако ни под точка разно! Ние се зезнавме така,и сеа не ги покрива обична бела боја туку требаше и поликолор кој е 1900денари кантичка :/ КАТАСТРОФА едвај се покри а со тавани во боја изглеа селски и никој архитект нити обичен молер не го препорачува тоа,само во детска може за да биде како игротека ако е за помали деца,ако е за тинејџери по нивна желба:)
     
  5. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Епа вака ке ти дадам една идеја, твое е дали ке прифатиш. Кај мене во собата на секој ѕид е повлечена бела дијагонална лента, горниот дел е со портокалова боја, додека долниот дел е резеда зелена. Многу убаво изгледа.
     
  6. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Мене со зелена најмногу ми оди портокалова,а можеш и на праска...сепак зелено портокалово ми е топ,сега зависи како ќе ги потрфиѓ боите да не дојдат превише кич
     
  7. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Мене ѕидовите ми се бледо лила (во склад со мебелот и теписонот)а сега ќе ја реновирам собата па мислам да ги направам многу бледо розеви,несакам бели обични ми се.
     
  8. emma-chan

    emma-chan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    9
    во сите соби - бела
    во мојата соба - лилава и жолта
     
  9. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Во мојата соба е лила (накај розево) со сино. А во другите е праска боја, но летоска ќе кречиме и ќе видам. х)
     
  10. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    По моја иницијатива ѕидовите кај нас дома во дневна и кујна се светло зелени! Убаво одговараат на мебелот кој исто така ни е во зелено, портокалово,кафејава боја! Овојпат мислам дека ќе ги обоиме во праска боја бидејќи многу ми се допаѓа комбинација зелено со праска боја!

    А во мојата соба моментално се бели ѕидовите но планирам на промена!
    Собата ми е во кремасто-кафејава боја, креветото во сино-лила боја а килимот во кремасто-црвена боја :tmi: (ептен ми се измешани боите во собата) и сама се чудам од толку измешани бои какви би требало да бидат ѕидовите :wasntme: !
     
  11. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Сега ми прават една собичка.. па си избрав виолетова и сива боја, кој знае како ќе излезат хехе
    јас сакав потемни да бидат, ама ме предомислија и си избрав така понежни некои.. плафонот се разбира бел :)
     
  12. BlueEyess

    BlueEyess Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Мојата соба е цела сина нијанси од бела на таванот се степенува до мастилава(до подот) 8)
    А ако ти е мебелот зелено-бел направи иста нијаса од зелената и некоја друга боја од слична палета(сина виолетова) за ладен ефект а ако сакаш по јаки бои можеш со некој контраст на пр. некоја по жива боја но се тоа варира од од личниот стил забавувај се малку со боите но не претерувај да не изгледа па смешно поздрав и се надевам дека многу убаво ке ти испадне!!! :*
     
  13. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Со зелена добро би ти одговарала крем боја. Да знам дека вака лошо звучи ,но кога ќе замислам нежна нијанса на крем во комбинација со зелен мебел навистина ми делува прекрасно.
    Инаку можеш и зелени да ги направите. Зависи каква нијанса ти е зелната. Ако ти е посветла-sидовите потемни, ако ти е потемна-sидовите посветли. ;)
     
  14. Bokk.happy

    Bokk.happy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Мебелот е кафен, тепихот крем со некои исто така кафени детали, а ѕидовите се светло крем. Овие бои ја прават многу затворена собата, па си мислам ѕидовите да ги обојам во друга боја, некоои идеи? :?:
     
  15. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    во мојата соба ѕидовите се кајсија боја а плафонот бел... :)
     
  16. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Бојата соба сега е во изработка. Ѕидовите се веќе готови, си одбрав розова боја(не е баш таква, ама слична е). Плафонот бел е! Инаку во останатите соби ѕидовите се бели или крем!!
     
  17. professoressa

    professoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    106
    Кај нас ѕидот во спалната е бледо жолт, а спалната и плакарот се бели во основа со потемно кремова боја и светло зелени стазички ...и собата изгледа светло, топло и релаксирачки, баш за опуштање....Вецето е бело со зелено, а во дневната целиот мебел (гарнитурата, масичката, трпезариската маса и столиците и постољето за тв)е бел, теписите се пастелно лилјакови, едниот ѕид е светло лилјаков,карши него ѕидот е со стакла од горе до доле и на едниот ѕид залепивме апликација која е ептен ефектна...си го обожавам домот кој само што го средивме... ;)
     
  18. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
  19. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Мојата соба е жолта и многу убава испадна бидеќи се плашевме дека нема убаво да испадне дека жолто но преубава многу си ја сакам бојата :$
     
  20. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    Ѕидовите ми се сиви и сакам да направам мала промена за да не ми биде толку монотоно,т.е. сакам да ставам некои виолетови кругови или ленти.Можете ли да ми дадете некој предлог што би можела да исшарам на ѕидот,а да не биде многу комлицирано..сакам нешто поедноставно?!