Боите на ѕидовите во домот!

Дискусија во 'Дом' започната од Minnie93, 12 февруари 2011.

 1. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  2.494
  Пол:
  Женски
  Два зелени и два кремасти.
  Одлично ми одат овие две бои заедно, украсите и останатите елементи во собата ми се исто зелени и кремасти, освен тепихот кој што ми е кафеав.

  Зеленото ми го освежува просторот, а кремастата боја ми овозможува експериментирање и со другите бои.
   
  На Bright и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 2. SexyPrincess

  SexyPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  128
  Кај мене цела соба е зелена. Но оваа година сакам да променам сакам два соседни ѕида да бидат зелени а другите два виолетови,незнам колку ке се поклопува со мебелот ама ми се допаѓа.
  Креветите ми се некако нежна портокалово накај праска исто и шкафот и бироата.
  Вака нешто ми се како на првата слика
  [​IMG]

  Што мислите ке се совпаѓа или ке штрчи виолетовата???
   
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.248
  Допаѓања:
  1.324
  Добар контраст,но некако затвора таа боја.Подобро би било корална боја,далеку поскладно и понежно делува. Изборот е твој!
   
 4. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Во план се моите да ми ја бојадисаат собата конечно,ми рекоја да изберам бои а јас одлучив розева и сребрена.....што мислите дали розевата боја во комбинација на друга боја освен сребрената би седела убаво и која боја дај предложете јас се одлучив за овие бои оти бирото ми е такво...
   
 5. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Пред извесен период дома кај нас ѕидовите ни беа во зелена боја, овојпат се во портокалова боја (нијанса се потемни од праска боја) и убаво испадна!
  Многу се мислев за мојата соба во која боја да ги обојам ѕидовите и на крај се одлучив и јас за портокалово, можеби требаше лила или сино ама ај наредниот пат!
   
 6. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.228
  Допаѓања:
  3.723
  Пол:
  Женски
  нежна љиљакова, очи одмара.. ептен е вака поубаво и многу ми се допаѓа :)
   
 7. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.315
  Допаѓања:
  101.215
  Пол:
  Женски
  Мојата соба е нежен ЉимУн. Беше оранџаста.. сега изгледа па ќе си ја освежам у ЉимУн боја, мада ме нервираше првиот пат кога ја видов... сега ме освежува... ок коа е зачистена убаво ме освежува иначе џаба :D
   
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Mоите ѕидови се зелени со жолто. Во собата имам портокалови декорации и изгледа доста интересно. Сепак се работи за детска соба, а јас сум дете. ^_^
   
 9. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Бидејки јас и Петко баравме решние за нашата соба, да ни биде во исто време секси и примерна, се одлучивме да си ја направиме бело со црвено-бордо.
  Па сеа три ѕидови ни се чисто бели а еден е бордо, со црно/сивиот мебел, зебра прекривачот и уште некои детали дојде одлично, абе бонбонка ни е сега :lol: .

  Дневната е некоја крем/драп или како и да се вика, ходникот и трпезаријата се комбинација од кафена и некоја ептен бледа жолта, спалната на „старците“ е розева баш детска розева и така...
   
 10. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.538
  Допаѓања:
  75.786
  Пол:
  Женски
  Се мислам како да ја средам спалната моја ?Мебелот е светло кафеав..а ѕидовите се бели моментално,сакам некоја апликација за на ѕид..или еден ѕид со тапети...предлог???
   
 11. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175

  Исфарбај ги ѕидовите во некоја убава, пастелна боја, а на еден ѕид тапета :)
   
  На peperutce27 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.744
  Кај мене во соба таванот е бел а ѕидовите две нијанси на розево. Едниот ѕид е наизменично темно и светло розево вертикално поставени линии со дебелина околу 20цм се линиите, а на темниот розев ѕид имам две хоризонтални светли линии негде на средина, а на светлиот розев ѕид имам две хоризонтални темни линии исто на средина. А тој ѕид кај што ми е прозорот е темно розев. Think pink ми е собата. :wasntme:
  Ходникот е две нијанси на црвено и бел таван. Спалната кремаста, дневната со крем тапети и две нијанси на крем едната потемна другата посветла. :)
   
 13. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Мојата соба е бела незнам дали да ја обојам :?:
  А и незнам каква боја :^)
  Со што се комбинира бојата на зидовите?
  Може некој да ми објасни?
   
 14. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  838
  Низ куќа се бели, кај мене многу бледо жолто, повеќе накај праска. Ич не сакам бел ѕид, кај мене дома ќе си ги нашлапам крем/жолтеникаво/праска нешто ептен нежно, пастелно.
   
 15. Minnie93

  Minnie93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  50
  Па според мене мислам дека е подобро бојата да ти се совпаѓа со мебелот не мора иста но да не биде многу контрасно, само не ме прашувај која боја со која би одговарало :) :) :) :)
   
 16. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.652
  Допаѓања:
  9.682
  Пол:
  Женски
  Јас со рацете зафатени околу средувањето на собата, решив еден ѕид да биде магента,
  [​IMG]

  еден ѕид да биде сив
  [​IMG]

  и останатите два да бидат бели. :)

  А да, и на едниот ѕид ќе имам рачно нацртан стрип од веќе проверен уметник.
   
  На LadyStyle му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.490

  Ќе го земам ова во предвид.. за мојот дом во иднина ;) :lol:

  [​IMG]
  уууу сакам вакво нешто! :inlove: и мебел и ѕидови и перници! (освен масата)
   
 18. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.596
  Допаѓања:
  10.779
  Пол:
  Женски
  Кај мене во соба ѕидовите се темно сини.
  А цел стан ( со исклучок на едното помало ходниче ) е во темно зелено и дреч светло зелена боја..
   
 19. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.705
  Допаѓања:
  9.167
  Пол:
  Женски
  Во дневна ѕидовите се сиви, а во соба кај мене се црвени и љиљакови :)
   
 20. HoneyBun

  HoneyBun Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  969
  Пол:
  Женски
  Кај мене во соба спротивните ѕидови се во иста боја. Едните се зелени, а другите жолти. Плафонот е бел. Порано имав налепено постери, но сега ги тргнав и мислам дека така е подобро. Во последно време се чудам дали да нацртам нешто на ѕидот, онака некоја апликација.