Боите на ѕидовите во домот!

Дискусија во 'Дом' започната од Minnie93, 12 февруари 2011.

 1. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  Мене дневната ми е бела,само 3 ѕида,еден е онака со тапети како да има слики на него (ме разбирате?) потоа спалната ми е црвена,потоа кујната е кафеава(мислам на ѕидовите),иии тоа е тоа ,ако нешто повеќе ве интересира или цитирајте,или ЛП ;) :*
   
 2. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
 3. myst

  myst Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  35
  Сега кај што живеам сите ѕидови ми се бели, и ај ќе речам досадни :(
  Во претходниот стан во дневната имавме еден ѕид со убава сина боја, ептен беше погодена нијансата, а другите 3 ѕида беа со ваква боја :D
  Кујнските ѕидови беа со ваква боја, а купатилото беше бело и само на таванот имаше ваква боја :)
   
 4. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.098
  Дневната, трепезаријата и кујната ни се со оваа боја
  Собата на брат ми е небесно плава, а мојата е бледо розева.
   
 5. candygirl

  candygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2010
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  98
  дајте предлог за боја во ходникот.....теписонот ми е зелн со жолто кај склите ми е портокалов со бело а пакрот ми е жолт со бело....сеа се мсилам као да го бојадисам зѕидот дека предходно имаше тапети сеа треба да се фарба со некоја појака боја да се покрие.... :///
   
 6. MalataNena

  MalataNena Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  180
  Мојот нов стан...ги има сите бои...прв самостоен ми е така да...
  Кујната ми е американска фарма (црвено,кафеаво)
  дневната зелена
  вецето плаво
  ходниците розеви
  и спалната црно бела
  И да имам скоро дваесет и станот ми е во сите бои и нијански и секоја соба со приказна...а сепак се осеќам нормално :D
   
 7. Sweety55

  Sweety55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  413
  Пол:
  Женски
  Хмхмхм..јас би практикувала поживи бои...Црвена,Зелена,Сина,Розева,Виолетова.. :)
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.461
  Допаѓања:
  59.946
  Навикната сум на ѕидови во бои. Кај моите секогаш секоја соба била во различна боја. Така беше и во сегашнава дома се до минатиот викенд кога дневната доби нова боја - многу светла крем, речиси бела.
  Една недела помина, а јас никако да се навикнам на белите ѕидови. Се чувствувам како во болница. Ми фали живост, дневнава почнав да ја избегнувам.

  Сега ќе се обидам да ја средам работата со тапети. Планирам да ставам на мал дел од ѕидовите, ама мора да имаат слини бои!
   
 9. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.443
  Допаѓања:
  2.635
  Бели ѕидови насекаде освен во дневната.
  Во дневната ни е нешто бледо розев, како праска боја, ама блед. :) Порано ист го правевме, ама посилна боја имаше, оваа година испадна светла бојата.
   
 10. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.899
  Мене дома сите ѕидови ми се бели, освен тие кај мене во соба. Искрено ми фали малку живост, но не одлучувам јас, за жал. Кај мене во соба се три зелени, еден жолт, а таванот е бел.
   
 11. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.098
  И јас планирам сега да ги бојадисам ѕидовите во мојата соба зелени и жолти, или зелени и портокалови, да те прашам, која нијанса на зелено ја имаш, и дали ја затвара собата, да изгледа помалечка? Се мислам дали сите зелени или да додадам уште една посветла боја.
   
 12. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.899
  Бојата е дреч зелена и воопшто не ја затвара собата. Мојата соба е многу малечка, а со ваките бои визуелно се прошири.
  [​IMG]
  Некоја ваква боја е.
   
  На anuskaNESTLE му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.933
  Допаѓања:
  50.050
  Пол:
  Женски
  So zelenata kako, osnova na cvetot, odgovaraat recisi site topli boi, boite vo koi moze da se najdat cvekinjata vo gradinata. Mene najmnogu mi se sviga kako odi zelena so liljakova.....Ke i dades mnogu poveke razigranost na sobata, od druga strana ako si poklasicen tip so zelenata ubavo odgovara kafeavata, izgleda navistina moderno i trendi, kako na slikite podole....Kombinacijata od nekolku nijansi na zeleno vo ista soba, pogotovo ako se raboti za pomala soba moze da ti napravat maka, da si imas vo predvid....
   
  На anuskaNESTLE му/ѝ се допаѓа ова.
 14. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.156
  Допаѓања:
  4.933
  Секоја боја има своја енергија и вибрација, а различните нијанси будат различни емоции. Бидејќи сите ние сме различни помеѓу себе, бојата на нашата спална соба треба правилно да ја избереме, во согласност со нашите интереси и потреби.

  Секоја боја кореспондира со различна страна на компасот, па затоа најважно е најпрво да се утврди каде е точно лоцирана. Како генерално правило, собите кои се наоѓаат на север и исток најдобро одговараат со ладни бои, како што се сината, зелената и виолетовата. Собите пак, кои се наоѓаат на запад и на југ, најдобро кореспондираат со топлите бои, како црвена, портокалова и жолта. За белата се вели дека има моќ на исцелување. Особено е препорачливо да се употреби во северниот дел од собата.

  Црвената е полна со енергија и е активна боја која има стимулативен ефект на вашето тело. Не е препорачлива за спални соби, особено не за детски, бидејќи може да вознемирува во спиењето. Но, доколку се чувствувате летаргично или пак мислите дека тешко се мотивирате, употребата на црвената боја на југозападниот дел од собата може да ви го подигне нивото на енергија. Таа често се поврзува со чувството за мирис.

  Портокаловата е боја на среќата, која инспирира на социјална интеракција и на оптимизам. Нејзините воздигнувачки ефекти ја прават многу забавна, па затоа е препорачлива за детски соби. Најдобро е да се употреби во соба која е свртена јужно. Доколку собата не се наоѓа свртена кон југ, можете да ставите некаква декорација или некое парче уметност на јужниот ѕид. Таа често се поврзува со чувството за вкус.

  Жолтата боја го стимулира умот и ја поддржува комуникацијата и концентрацијата, правејќи ја идеална за соба за работа и учење. Но, таа е и една од најдобрите бои за спална соба и може да се употреби за соба која се наоѓа на исток, југоисток, југ или југозапад. Таа често се поврзува со чувството за вид.

  Зелената ја претставува природата и го симболизира балансот, изобилството и исцелувањето. Зелената може да се додаде во собата, преку бојадисување, растенија или преку парчиња уметност. Зелената е најефективна во соби кои се наоѓаат на север или пак на северниот дел од собата. Таа хармонизира и создава мир. Зелената боја често се поврзува со чувството за допир.

  Сините нијанси се познати по нивните смирувачки и исцелителни моќи. Бидејќи делува психолошки, сината боја е идеална за спална соба, особено за луѓе кои се премногу активни и зафатени по цели денови или пак за оние кои патат од вознемиреност. Сината боја се поврзува и со креативност и инспирација, па затоа е одлична и за детска соба. Сината боја е најефективна доколку собата е свртена кон запад или северозапад, а често се поврзува со исцелување.

  Темносината боја е длабоко спиритуална и најдобро е да се употребува во спалната соба на луѓе кои имаат силна верба. Таа е одлична за употреба во соби за одмор, релаксација и опуштање.

  Виолетовата има најголем смирувачки ефект од сите бои и е одлична за спални соби и соби за мирување. Таа исто така се поврзува со спиритуалноста


  ние ја направивме нашата спална дреч портокалова и излезе феноменална ;)
   
  На nela.oh му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SaIvnjaann

  SaIvnjaann Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  458
  Од секогаш сум сакала домот да ми биде убаво среден со некои светли и нежни бои на ѕидовите. Не сакам бели ѕидови бидејќи многу ме потцетуваат на болница...во мојата соба ѕидовите се виолетови, бањата сина, дневната и ходникот се кремави, а кујната не одредена праска боја (розево на кај портокалово). Шаренко е на секаде кај мене дома :lol:
   
 16. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
  Мене лани ми беше зелена еве ваква зелена [​IMG] и имам во кошињата прскано со розова сина и жолта беше мн. интересно и зелената би одговарала со розова ама ваква [​IMG] а сега мене ѕидовите ми се сиви темно сива со бледа виолетова :rock:
   
 17. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Каква боја би ми препорачале за спална? Ѕидовите сакам да бидат во две бои бела и уште една, или пак само бели.
  Се мислам да ја одберам светло виолетовата боја, малку посветла од оваа на сликава
  [​IMG]
   
 18. Shortie

  Shortie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2011
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  Искрено јас ќе се осудам да пишам зошо учам за тоа..Не ги прави ѕидовите само бели..можеш во некои пастелни бои,кремасти праска..имаат смирувачко својство..и виолетовата не е лоша ама не ја користат премногу во спални,се разбира зависи до вкусот..:)
   
 19. nela.oh

  nela.oh Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  269
  Фино напишано, а и точно. Секоја боја различно делува врз организмот и енергијата.

  Кај мене сите ѕидовите во дневната и кујната се во крем боја, онака светла, освен еден, југозападниот зид од дневната е црвен (онака средна нијанса ни дреч светла ни пак темна кон бордо).
  Ја сакам црвената боја и баш како што пишува ме крева и ми дава енергија (понекогаш сум доста флегматична). Во план сум да ставам на црвениот ѕиз дел крем тапети да не е пренападен.

  Купатилото исто необично, е во црвено-бела комбинација. Подот е црвен и горниот и долниот дел на зидовите, а средишните плочки се бели. Бев затрескана по земјени тонови во бања, особено цела да е крем нијанси, али накрај испадна сосема трето :) Прилично е големо па затоа можевме да си дозволиме таква боја а без да го смали просторот, ама затоа нели таванот е бел, исто и едниот зид е оставен без плочки за декор и е бел. За помала бања никогаш не би ставила темни бои.

  За во спална претпочитам релаксирачки тонови, најверојатно ќе изберам дел од ѕиз нечно зелен, аостанатото крем или бело.

  Се мислам уште ходникот, останаа бели ѕидовите па ми бодат очи :^) Не ми е лично ама ич...
   
 20. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  633
  за во кујна кремасто
  исто и за о дневната
  за во wc сина
  и децките црвени