1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боите на ѕидовите во домот!

Дискусија во 'Дом' започната од Minnie93, 12 февруари 2011.

  1. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    -Можеш да ги направиш темно виолетово со на некои делови светло зелено ;)

    Иначе кај мене мојата соба е темно розева со светло розеви тапети,спалната бело со темно кремасто,собата на брат ми е светло жолто со светло сино,дневната,трперазијата,кујната е со светла кремаста и бела :wasntme:
     
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Исклучиво бели, тато не дава друга боја, тешко се префарбувало после. Така што не сака ниту да чуе. А,јас имам толку симпатични идеи. За еден ѕид во лаванда боја. Убаво би освежил.
    Само во трпезарија, ѕидот до масата ни е нежна, праска боја.
    Треба да се фарба наскоро. Едвај чекам да поминат гужвите околу тоа и да уживам во чистите ѕидови.
     
  3. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Па вака зелена може да се искомбиира со повеке бои како на пример со
    протокалова
    жолта
    плава
    но ова завици и од бојата на мебелот
    но најдобро е ѕидовите да ти бидат во 3 бои....
     
  4. Winter222

    Winter222 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    7
    зелено и виолетово-добра комбинација :)
     
  5. Sexy-Lady

    Sexy-Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    16
    МОјата соба портокалово а останатите бели со абрихт или абрибт не знам точно како се вика :^) :D
     
  6. dream.queen

    dream.queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    па вака во мојата собата имам 1 sид со светло зелена некоја резеда боја бидејќи мебелот ми е зелен со бело.
    Во дневната е праска боја исто и во кујната
    ходникот ни е бел
    а собата на сестра ми некоја светло виолетова
     
  7. Galla

    Galla Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    7
    Кај нас доминираат три бои, имаме бели и графитно сиви (како врв од молив) зидови и одредени столбови и контрукции од гипс картон се со јака жолта боја, не неон жолто туку онака сончево жолта :)
    Преубаво излезе ..
    при изборот на бои, дефинитвно ни помогна програмчето на ЈУБ :)
    Ви го препорачувам на сите ;)
     
  8. Christina.A

    Christina.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    354
    Бело,око мене све је бело. :) Моите не сакаат во различни не за друго,а ако мене ме прашуваат дневната би ја направила црно-бела,детската зелена,спалната небесно сина. :lol:
     
  9. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Кај нас сите ѕидови се бели,но имаме тапети.Инаку до пред некое време,можеби 1-2 год. мојата соба беше зелено-портокалова. :)
     
  10. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Нашите се кремасти,а детската е жолта.:)
     
  11. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Светло виолетово со бело.
    Во мојата соба имам тапети во нежна виолетова боја со примеси на нежно сино.
    Во ходникот бели ѕидови.
     
  12. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    Светло виолетово- не ми испаднаа како што сакав па на пролет после една година гледање во нив ќе си ги затемнам малку , мислев дека мн поразлично ке испаднат ама ајде...инаку јас сакам црвени и црни ама фалеше дрскост за тие бои :D
     
  13. kirijakija

    kirijakija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    105
    дали би била добра комбинација виолетова со жолта ?
     
    На popi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    5.788
    Пол:
    Женски
    Во дневна бордо со крем, останатите соби крем. Кај мене во соба некоја сиво-плава боја :)
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Дневната, трезаријата и главниот ходник се со бледа боја на праска, мојата соба е розева, на брат ми плава, се останато стандард бело :)
     
  16. popi

    popi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    63
  17. Anai

    Anai Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Сакам да ја бојадисам собата во црвено. Два ѕида црвено а два ѕида бело. Е сега ме интересира дали знаете колку пари е една канта црвена боја и дали би ми стигнала?
     
  18. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Anai, црвената боја е малку специфична, така што ако собата е помала, или ако имаш гломазен мебел, може многу да боде на очи. Братучетка ми ја направи цела соба црвена, и може звучи смешно, ама маваше на псхиха кога ќе влезеш. Па после два ѕида ги префарба бели, ама пак некако се ограничуваше просторот. До душа зависи и каква нијанса на црвена имаш во план, нејзината беше малку појака, некоја ваква слична нијанса
    [​IMG]
    Мене на пример бордо нијанси многу повеќе ми се допаѓаат отколку класична црвена, во комбинација со крем супер изгледа.

    Кај нас дома само кујната и спалната се со бели ѕидови.
    Дневната и трпезаријата се крем боја (и на еден ѕид имаме тапети), ходникот уште пред 25 години е залепен со плута (што се покажало како добра инвестиција, затоа што многу убаво изгледа во целиот амбиент, башка лесна е за одржување). Детската е во некоја праска боја, ама здравје следното лето планирам да одам на портокалова. Ме предомисли дечкото кај што купував боја, ми рече дека многу ќе ми ја затвори собата. Ама вака кога ќе ја замислам, баш добро би дошло потемна нијанса од сегашната.
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Знаете ли приближно цени на боите за ѕид. Колку ги плативте вашите? и од каде ги купивте?
    И како оди тоа, се знае една канта колку литри е и колку квадратура со неа се покрива или поинаку.

    Инаку мене ми е во план во дневната и спалната по еден ѕид да биде во зелено, а останатите бели или нијанса на сивкасто.
     
  20. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    ^Имаш две опции. Едната е да купиш бел поликолор и зелен пигмент, и со постепено додавање да ја постигнеш бараната нијанса. Оваа варијанта е поефтина и зависи и од нијансата на зелено, на бела основа тешко само со еден пигмент се постигнуваат оние јаки зелени бои, ама со оглед на тоа што имаш само по еден ѕид подобра ти е втората варијанта. Тоа е да си одбереш нијанса од палета на лице место и таму ќе ти ја измешаат бојата.
    Една канта бел поликолор мислам дека е од 25 кг. и чини околу 600-700 ден., зависи од производителот и покрива околу 100 м2 ѕидна површина ако не се лажам.

    Ние сега за сега ќе ги оставиме ѕидовите бели, станот е нов па некако не ни се бојадисуваат веднаш, кога ќе дојде време за наредно молерисување ќе размислуваме за бои, таман и малата до тогаш можеби ќе ја има поминато фазата чкртање по ѕидови. :)