1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бои на облека кои ви прилегаат

Дискусија во 'Мода и стил' започната од RedRose97, 27 октомври 2010.

 1. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Го прочитав ова и сакав да го споделам со вас. Кажете ми го вашето мислење, и дали ги сакате боите што се препорачани за вас. :)
  Видовите кожа на луѓето може да се поделат според годишните времиња:
  Зима
  Кожа која е бледа, жолтеникаво-маслинеста или темна – луѓето со ваква кожа најчесто се бринети, со интензивна боја на очите. Тука спаѓаат и Афроамериканците и Азијците.
  Доколку се пронаоѓате во описот, треба да носите бои кои се чисти, остри и силни. Бела, црна, морнарско сина, црвена и вжарена розе боја одлчино одговараат на ваков тен. Се препорачува да се носат повеќе ладни бои, отколку пастелни нијанси. Избегнувајте ги портокаловата, беж и златната боја.
  Лето
  Кожа која е бледа и розеникава – оваа кожа е најкарактеристична за русокосите и бринетите со светли очи.
  Оние кои се пронаоѓаат во оваа група треба да ги одберат пастелните и меките неутрални бои, комбинирајќи ги розевите и сините нијанси. Лаванда, слива, розе, кафена и сина се бои кои се препорачуваат, додека црна и портокалова треба да се избегнуваат.
  Есен
  Тука спаѓаат луѓе со златести тонови на кожата. Оваа категорија е карактеристична за црвенокоси и бринети со потемна боја на очите.
  Носете златна, кафена, беж, портокалова и темно кафена боја. Одбегнувајте ги сите нијанси на сино.
  Пролет
  Кожа која е во боја на праска и крем. Тука спаѓаат луѓе кои имаат пеги, румени образи, зелени и сини очи и светли бои на косата.
  Оние кои се најдоа во оваа група треба да носат топли бои, како златна, жолтеникава, златно-кафена и боја на праска. Треба да одбегнуваат темни, досадни бои.
  Овој текст е копиран од Кафе пауза. Ако оваа тема е двојна тогаш нормално клуч :)
   
 2. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Па според ова јас спаѓам во Есен :) . И може да кажам дека златна (кремава), кафеава ми стојат навистина убаво. Не дека само во тие бои се носам, но би рекла дека до некаде се совпаѓа горе напишаното :)
   
 3. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Есенско дете, дефинитивно. Мојата неизбежна кафеава боја. Не знаев дека ми е омилена се' додека не си го отворив плакарот :D И уште една интересна констатација - на секоја Нова година носам кафеаво. И тоа ненамерно. Баш пред некое време размислував што сум носела изминативе години и сфатив дека 6 Нови години по ред носам кафеава облека. А и си ги сакам тие земјени тонови, мислам дека пишував веќе во друга тема...
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Еве јас сум изгледа есенско дете со примеси на пролет :D
  Е работата е што мене и сино ми стои и тоа е една од боите кои најубаво ми стојат, и темни бои ми стојат...
   
 5. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Зима-во тој опис најмногу со пронајдов,но да додам кожата не ми е премногу темна.А со боите штознам,не ми се баш погодени :?:
   
 6. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Бидејќи имам потемен тен ама не ми е златен навистина кафеаво ми стои и потемно и посветло, ми прилега и белата боја и розева и црвена абе се си мислам секоја боја ми прилега ама гледам дека ништо портокалево во плакаров немам освен едно летно блузиче на прерамки така да изгледа ми стои ама најмалку таа боја ја носам. :D
   
 7. sweetheart10

  sweetheart10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  159
  Богами погодено ми е ..Имам вампирско блед тен :lol: а длабоко изразени кафено-зелени очи така да зима сум ваљда :?: а инаку се сум си облечена во розе, црно и бело ( по некоја случајност :angel: ) :)
   
 8. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Имам мноогу светол тен и темно-кафени очи и коса...Значи сум зима
  И по некоја случајност се облекувам во сите бои кои се нагласени :lol: и немам ништо кафено :D
  Добро е, сум ја погодила работата :D :D
   
 9. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Јас спаѓам во зима и во есен, бидејќи сум бринета со интензивна,потемна боја на очите. За зима вели да носам морнарско сина, а за есен да ги избегнувам сите нијанси на сино :D
  Како и да е, ми имаат кажано дека дека сина, црвена и вжарена розе боја ми стојат, така да изгледа дека сум зимско дете :D
   
  На TheMonster му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.036
  Де бре ни една пролет?! :lol:
  Јас сум пролет. Светло црвена коса (морковче), златни очиња, кремаст тен...
   
 11. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Јас се пронајдов во есен, а црно си носам, ама добри се и овие :)
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Јас се пронајдов во зима. Бледа кожа, со жолтеникава нијанса, темна коса и темни очи.
  Најмногу ми стојат и најчесто си носам црно, црвено, темно сино и розево, така што дефинитивно ми е погодено дека сум зимско дете. :$
   
 13. Glare

  Glare Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Јас се пронајдов во Зима - Кожа која е бледа, жолтеникаво-маслинеста или темна инаку бринета сум и да, најмногу ми одговараат црна, бела, морнарско сина (една од моите омилени бои) и црвена иако не носам често облека во црвена боја.
   
 14. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.662
  Пол:
  Женски
  темно розева,црна,бела,сива,плава.. 8)
   
 15. plawa

  plawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  130
  Се порноајдов во лето, бледа кожа и плава коса ама пастелни бои баш и не ми стојат... Темни бои (црна, сива, тегет) најубаво ми стојат....
   
 16. FlameFairy

  FlameFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  197
  Сега за сега обожавам кремова боја, а мислам дека ми прилега. Исто така сакам црна, сива и темно кафева. :rofl:
   
 17. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Лето, лето. :nod:
  Портокалова баш не носам, ама црната да речеме дека ми е секојдневие. (не цела у црно, али морам да имам или патики или маичка или панталони) :)
   
 18. Karol.Ina

  Karol.Ina Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  73
  Бела, розева, крем, кајсија...
  всушност сите нежни бои
   
 19. Miss.Waldorf

  Miss.Waldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  16
  Црвена и крем дефинитивно!!! и розе =)
   
 20. fatbeautiful

  fatbeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  58
  Зима
  Кожа која е бледа, жолтеникаво-маслинеста или темна – луѓето со ваква кожа најчесто се бринети, со интензивна боја на очите. Тука спаѓаат и Афроамериканците и Азијците.
  Доколку се пронаоѓате во описот, треба да носите бои кои се чисти, остри и силни. Бела, црна, морнарско сина, црвена и вжарена розе боја одлчино одговараат на ваков тен. Се препорачува да се носат повеќе ладни бои, отколку пастелни нијанси. Избегнувајте ги портокаловата, беж и златната боја.
  Јас зимско дете,со темен тен и точно е ова со боите розовко и плаво баш ми прилегаат :)