1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

  1. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Да да ако ти важи побарај го пошто мене во систина ми рекоа несмееме два пати исто да издаваме.А ако нешто ти речат и на самото боледување има пишано под кој бр.е заведено конзилијарното и од кој доктор.Само види што ти пишува кај контрола со што да се јавиш дали со конзилијарно или само со контрола.
     
  2. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Девојки изгледа направив грешка,помогне те ми да го оправам.Имав со позитивното бхсг боледување од еден месец од 17.12до17.01.Земав извештај од систина и извештај од матичната со шифра 020.И ми одобрија боледување само до 01.02.,месечно не ми одобрија,каде згрешив.Ве молам за помош.Ви благодарам од:l:.Како да постапам следниот пат за да добијам боледување месец за месец.
     
  3. Hana I

    Hana I Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki. Dali vcera nekoi bese na komisija vo drzavna. Koi doktori bea vo komisija?
    Fala
     
  4. Hana I

    Hana I Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Zdravo, kolku ti naplatija za konzilijarnoto moslenje vo Sistina?
    Blagodaram
     
  5. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    За медицинските извештаи не ми наплатија ништо,а конзилијарно не сум земала уште.Кога ќе земам ќе ви пишам.Секое добро
     
  6. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Стигле паре...ај аирлија работа, да се трошат за арно за уБО!!
    :cash::party::party::party::party::cash::cash::cash:8)(hollest):sun::music:
     
  7. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Што ќе трошимо:rofl::rofl: ни ги истрошија они тамо :drunk::headbang:
     
  8. ***Najsrekna***

    ***Najsrekna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    641
    Пол:
    Женски
    Кај мене уште нема???:^):envy: Во што е проблемот? Каде може да прашам зошто уште нема и кога ќе ми пуштат?
     
  9. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    ако имаш врски во фонд!
     
  10. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    1.687
    Пол:
    Женски
    Мамички кај мене уште нема пари за боледувањево денес бев во фонд ми викаат од фирмата не пуштиле никкави документи а во фирмава кај што сум вработена ми кажаја дека се средиле уште во ноември кога и ми почна боледувањето.дали имате да ми дадете некој совет како да постапам сега дали да си ги соберам документиве што се кај мене и сама да си ги поднесам во фонд или нешто друго
     
  11. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.302
    Пол:
    Женски
    Кој ти одобри? Првото боледување е 15 дена. Потоа ти треба извештај од специјалист и со предлог од матичната одиш на комисија па ти продолжуваат еден месец. И понатаму на еден месец се продолжува, освен последното кога ќе ти кажат од кога да отвориш породилно.
     
  12. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила законски било 15 дена за да се комплетирале 60 дена.Е сега после ова следи конзилијарното мислење и продолжување на боледувањето од 1 месец.Таков бил законот.Поздравче
     
  13. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Побарај го бројчето под кое ги примиле документите во Фондот. Фирмата мора да го има, и потоа со тоа бројче појди во фондот и распрашај се.
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    1.687
    Пол:
    Женски
    Ако сам во оваа држава не се растрчаш да се распрашаш и сам да средиш нема шанси некој да среди.ни бројче ни ништо од кај мене на работа викаат се средиле уште во ноември во фзо абер немаат ни документи мои ништо јас два дена на едно место трчај на друго место трчај сама си поднесов документи
     
  15. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    И кај мене нема ништо уште. За прва исплата од фонд треба да стигне документ некој прво колку ќе ти исплаќаат или директно пари на сметка стигаат? Поднесени ми се пред пола месец документите уште ништо. А никаков број не ми дадоа кога ги поднесував, катастрофа жива.
     
  16. steffriss

    steffriss Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    1.375
    Zdravo feminki.Imam nejasnotija okolu bolovanjava..Kraen termin za poroduvanje mi e 14ti April, a na 14ti Mart vleguvam vo 9ti mesec.Znam deka treba 28 dena pred kraen termin zakonski da se otvori porodilnoto.E sega,na rabota sakam da odam do 8mi Fevr,a od 11 fevr da otvoram obicno boleduvanje od maticen opst doktor 15 dena,posle toa uste 15dena od maticen ginekolog i na kraj da gi zemam denovite od stariov odmor (imam okolu 6) i posle18 ti 19ti Mart da si go otvoram i porodilnoto.Dali moze vaka so boleduvanjava da se otvorat edno po drugo ili mora da ima prekin megju dvete boleduvanja od opst doktor i maticen doktor?toa ne mi e jasno..
     
  17. 123baby

    123baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Мислам можеш, јас така правев кога се враќав на работа после породилно е сега не се сеќавам дали викенд беше измеѓу двете боледувања, ама не одев на работа еден месец.
     
  18. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    А зошто не и се јавиш на таа плата шо ви спрема за фино лепо да ти објасни за да не згрешиш, сепак таа ги собира и поднесува документите во фонд?
     
  19. claudi00

    claudi00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    aj airlija :) tuku za kolku vreme ti isplatija kolkku cekase... jas seuste cekam a na poleduvanje sum od 07.12
     
  20. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Сега во јануари се изначекавме сите дур стигнаа, незнам зашто така беше овој месец не ми е јасно. А во декември немаше чекање, почеток на декември исплатија. Незнам зашто немаш уште, провери си на работа дали ти ги доставиле документите на време.
     
    На claudi00 му/ѝ се допаѓа ова.