Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

 1. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  2.891
  Пол:
  Женски
  Ве молам дали некој знае која смена е буквата ј оваа недела, два дена им ѕвонам во лекарска комисија но никој не се јавува. Ви благодарам
   
 2. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.273
  Допаѓања:
  132.398
  Пол:
  Женски
  99% прва.
  За т знам со сигурност дека е втора
   
  На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.478
  Допаѓања:
  3.313
  Пол:
  Женски
  Мила јави се на 02 3061 118.Јас некни одма добив на овој број.Поздрав
   
  На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
 4. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  2.855
  Допаѓања:
  6.158
  Пол:
  Женски
  Втора смена се оваа недела.
   
  На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  2.891
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам на сите, втора смена е ј оваа недела, ги добив денес после 18 пати вртење. Претходно сум ги добивала брзо, вчера и денес нешто немам среќа:)
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. malifesent

  malifesent Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2015
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  145
  Јас цела бременост сум на боледување и сум со ивф ,дури земав конзилијарно од систина комисија ми даваше боледување за 60 дена, кога ги прекинав контролите в систина конзилијарно вадев од болница кај што живеам и некако многу покомплицирано ми беше оти требаше секој месец да одам.
   
 7. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  2.855
  Допаѓања:
  6.158
  Пол:
  Женски
  Можеби ти се посреќило.Јас сум во систина уште пред бременост ,ме водат со повеќе дијагнози, стерилитет е една од нив.Конзилијарно ми даваат на 2 месеци, сега ќе земам по трет пат но на комисија за продолжување одам секој месец со конзилијарно и лекарски извештај.
   
 8. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  2.891
  Пол:
  Женски
  Emma2 јави се кога ке има пари за март :)
   
  На Emma2 и Nane26 им се допаѓа ова.
 9. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.214
  Допаѓања:
  5.452
  Пол:
  Женски
  Хахааа! Немај гајле, ќе известам!!! Да ви повлечам нога :lol: :cash: :cash: :cash:
   
  На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  2.473
  Пол:
  Женски
  Девојки 31 недела сум и сакам да си отворам боледување пошто више не можам да издржам, што од болки од тежина, што од тоа што сум цело време изложена на стрес на работа. Што да и речам на матичнава и дали ќе ми даде? И што да им кажам на работа? Може искуства?
   
 11. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.214
  Допаѓања:
  5.452
  Пол:
  Женски
  Ви легнаа ли парички месецов???? 8-|
   
 12. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  423
  Здраво девојки. Ме интересира како е постапката со вадење на боледување. Моментално сум 26 недела и поради отоци во нозете и рацете , како и напната работа со стресни ситуации сакам да отворам боледување. Првенствено од матичниот гинеколог можам да земам, а потоа треба да одам за мислење кај специјалист. Од матичниот гинеколог може да имам максимум две недели боледување, а колку денови боледување добивам според дијагнозата од специјалист? Дали сум во право ?
   
 13. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Женски
  Од матичен добиваш две недели па те праќа на специјалист кој ке ти даде извештај со предлог за боледување. Врз основа на тој извештај матичниот ти дава предлог за комисија во Букурешт. Комисијата првично ти продолжува 15 или 30 дена. Вакво боледување со еден специјалист можеш да користиш до два месеци од денот кога првично ти го отвориле боледувањето. Потоа ке те прати на конзилиум од тројца доктори па со нивното мислење одиш на комисија. Ама тебе кога ке ти поминат два месеци веќе ке бидеш 34 та недела, можеш да земеш одмор па да отвориш породилно.
   
 14. Пале 345

  Пале 345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  3.167
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој да пресмета ако си на боледување од 1 до 17ти во месецот колку треба да ти скратат од плата?
   
 15. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Зависи плата колку ти е.
   
 16. Пале 345

  Пале 345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  3.167
  Пол:
  Женски
  околу 13000 основна
   
 17. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.393
  Допаѓања:
  6.501
  Пол:
  Женски
  Пишав во труднички, но да се обратам и во соодветната тема.
  Дали сте платиле за конзилијарно мислење во Ремедика, а таму ја водите бременоста?
   
 18. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  2.891
  Пол:
  Женски
  Конкретно документот не се плаќа,само прегледот. Мора да те прегледа Др.како доказ дека си била.
   
 19. bella.gk

  bella.gk Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  637
  Пол:
  Женски
  девојки на боледувње сум од 10 април до 10 јули,имам стар одмор уште 9 дена е сега незнам дали законски мозам да го користам после 10 јули,или ќе ми пропадне дека не ми е искористен до 30 јуни.
   
 20. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Си требала порано да го користиш т.е до 30 јуни