Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

 1. angelinkaa

  angelinkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Devojki dali moze nekoj drug mesto mene da odi vo drzavna za prodolzuvanje na konzilijarno boleduvanje?
   
 2. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  Не, мораш сама, прво прегледуваат па даваат мислење.
   
  На angelinkaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Мене лани ми пропадна некои денови од одмор.Бев на боледување и немаше кога да ги искористам.
   
  На bella.gk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  6.565
  Пол:
  Женски
  Мешиња на боледување, ви се случило ли од Фондот да ви бараат отпусно писмо од болница, т.е. доказ дека сте биле хоспитализирани?? Мене ми го продолжија боледувањето до 07.08.2019г. и тогаш треба да приложам ново конзилијарно и отпусно писмо??
  Свеки го сретнала тој претседателот на комисијата и и рекол: "Ааа па дека она со ивф само три месеци и следуваат, мора да си полеже во болница, значи има нешто штом не треба да оди на работа".
  Се изнервирав искрено. Какво лежење-какви глупости.
  На секој извештај од Ремедика и на конзилијарното прво пишува високоризична бременост, близначка бременост... Бла, бла...
  Дај кажете ако сте се соочиле со ваква ситуација?
   
 5. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.803
  Допаѓања:
  75.432
  Не ми барале.
  Доволно е конзилијарното.
  Може така рекол. 9 месеци по болници ли ќе лежиме!
   
 6. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  6.565
  Пол:
  Женски
  Напишано е во боледувањето дека нареден пат треба да доставам ново конзилијарно и отпусно писмо од хоспитслизација.
  Прв пат слушам вакво нешто...
   
 7. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  3.431
  Пол:
  Женски
  Мила дади им го мислењето во ремедика и тие ваљда знаат кои документ треба да ти го дадат.
   
 8. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  6.565
  Пол:
  Женски
  Мартке абе човеков некако како на пик да ме фати. Мм му се јави и му рече демек законско било тоа. Нека си подлежи три дена му рекол и ќе си имате црно на бело???
  Мм е правник, симна закони, правилници за работата на комисијата. Никаде ама никаде такво нешто не најде.
  Затоа сакав да прашам дали некој друг се соочил со нешто вакво. Барем еден да каже, така нема да имам впечаток дека човеков "се лади" со нас.
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Искрено цела бременост бев на боледување, исто ивф, ама никогаш не ми побарале такво нешто.
  Можеби зависи што ти има пишано во дијагнозата...
  Кај мене пишуваше дека имам ризик од крварење, хематом, ризик од предвремено породување, и преходен missed ab. За среќа не лежев во болница ниту еднаш, но и не ми ни побарале вакво нешто.
  Претпоставувам дека бројот на дијагноза што ти го пишале во конзилијарното бара хоспитализирање...најверојатно затоа...
  Прати ми ПП - јас не можам, па да ги најдам моите документи ќе ти ги сликам и ќе ти ги пратам баш да ги споредиме дијагнозите. Пошто сум со бебе нема да можам одма да ги најдам...но за ден два ќе можам
   
 10. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  6.929
  Пол:
  Женски
  Имав отворено боледување од 19.07 го затворив со вчерашен датум, (21.07) а од денес се водам на одмор, дали вчерашниот ден ќе го должам,бидејќи не бев на работа или не?
   
 11. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.366
  Допаѓања:
  5.896
  Пол:
  Женски
  И вчера си била на боледување, немаш проблем.
   
  На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  6.929
  Пол:
  Женски
  Шефицата вика демек неделата ќе морам да го одработам, тогаш се затворило боледувањето тој ден го должам...
   
 13. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  Многу паметна твојата шефица :^) ако си го затворила боледувањето на 21.07 на работа треба да одиш на 22.07 без разлика дали е недела или некој друг ден.
   
  На Minnie-e, ocicka2014, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.366
  Допаѓања:
  5.896
  Пол:
  Женски
  Не е точно. Боледувањето ги вклучува и првиот и последниот ден.
   
 15. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  6.565
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам има ли некој број за информации за пуштање на средства? Од фирмата плата поминале на 11 месецов, истиот ден ги носат документите во фондот, а средства сеуште немаат пуштено. Ка-та-стро-фа! Каква земја сме??
   
 16. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  025103029 Ова е бројот јави си се и прашај ама исплата има две недели откако се поднесени документите. Барај да ти ги носат порано или сама носи си ги
   
  На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ButterFly09

  ButterFly09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  5
  Здраво женички... ме интересира дали доколку извадиш боледување во бременост од матичен (до 15ден) ќе се одрази на платата ????
   
 18. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  6.929
  Пол:
  Женски
  Да ќе се одрази. Ти пуштаат 70% плата.
   
 19. ButterFly09

  ButterFly09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  5
  Фала за одговорот
   
 20. merina.93

  merina.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  105
  Може ли некој да ми одговори, имам месец ипол стаж во фирмата, а бремена сум, дали можам да останам на боледување, многу повраќам, ќе ми биде ли исплатено??? Итно некој да ми каже