1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

  1. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Pa od firmata da do 30dena, inaku preku fond nema da ti plakjaat
     
    На Височка му/ѝ се допаѓа ова.
  2. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322

    Оф леле навистина? Јас мислев тоа да не важи само за остварување на правото на породилно отсуство?
     
  3. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Ќе примаш дури по 6м ...породилно ќе зимаш...а и по 6м и боледување
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Кога е најчесто исплатата за боледување од фонд (кој датум отприлика)? Знам дека зависи кога ги доставиле од фирмата, но во случај да се уредно и навремено доставени?
     
  5. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Откако ке се достават документите за една недела од прилика мислам,докај две макс. Би требало да исплатат
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Anexy

    Anexy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2017
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    322
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој која смена е оваа недела буквата Ј во Букурешт?
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    јави се на тел
     
  8. Anexy

    Anexy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2017
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    322
    Пол:
    Женски
    Цел ден окапав на тел. никој не крева... за украс им стои
     
  9. VanillaSky1

    VanillaSky1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Пробај барај на овој број од централа во Букурешт 023064088, секогаш имаат инфо за смените. Инаку на бројот на комисијата никогаш до сега не ми кренале телефон.
     
    На Anexy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    So novite merki na namaluvanje na nivo na drzava na site na minimalna plata, dali i naseto boleduvanje ke bide vo iznost na minimalna plata ili 70% od minimalna plata?
     
  11. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Za tie shto zimaat minimalna plata , kolku vi iznesuva patoloshkoto? 70% od platata ili pak minimalnata ja zimate
     
  12. Cici1991

    Cici1991 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Здраво . Сакам нешто да прашам , вработена сум во мидицина во септември ке правам 6 месеци . Бремена сум 6 недела дали е можно да ми дадат трудничко боледувајне. Разговарав со нив ми рекоа ние не можеме да ти дадеме боледувајне бидејки си на нозе не се смета за патолошко . Дали е вистина тоа па ми спомнале а да имаш некој да те пријавј на работа им реков па нели сум пријавена и тоа мене ми следува не от вас туку од фонд неможам да разберам што им е финтата па уште ми рекоа не смееме ние да ти дадеме отказ бидејки ке ти го платиме 2 до 3месеци бидејки немаме причина за отказ помош ве молам незнам како да си ѓи баарам правата
     
  13. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Кај мене на работа на сите бремени, без оглед колку долго се во формата, се ослободени односно им дозволија да користат мерки од влада заради ситуацијата со корона, и не доаѓаат на работа. Мислам дека само потврда од гинеколог за бременост донесоа, ај ќе прашам во понеделник.
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.768
    Допаѓања:
    12.884
    Ако немаш 6 месеци најмалце непрекинат стаж тогаш спаѓаш под фонд но ако само си 4 месеци тогаш си на терет на фирма и мораат да те исплаќаат,ако земеш сега боледување патолошко тогаш и трудничкото кога ќе го отвориш ќе спаѓа под фирма. Ако си на договор работодавецот има право после истекот на договорот да не ти го продолжи договорот али ако бидеш на боловање ќе мора да ти го продолжува се додека не се вратиш на работа. Потврдата за бремени некои ја важат некои не иако сите треба да се ослободени
     
  15. Cici1991

    Cici1991 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    A doklku e privatna ustanova dali poftorno ke minsleduva ? Inaku nesum pod dogovor a I sum samo 5 meseci vrabotena septemvri 6 meseci . Nz no jas mislam deka I'm paga tesko za trudnicko boleduvajne a svesni se deka jas od find me dobijam mi rekoa ne ti treba za sega patolosko ti si na noze a bidejki nemozes veke da rabotis posto povrakjam omalasena sum mu rekoa krajno resenie otkaz da davam. Amene mi e krivo nareden mesec ke napram 6 meseci I da davam otkaz krivo mi e . Sto bi mi preporacuvate ?
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Зашто да даваш отказ? Која недела си бремена? Почекај да напрајш 6 мес па после отварај боледувања, комисиски седи на патолошка ако веќе не ти даваат д аги користиш мерките.
     
  17. Cici1991

    Cici1991 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Mila jas vo bremenosta sum 6ta nedela a naredniot mesec 6 meseci ma rabota ke praam . Rabotava e sho mi se gadi inaku rabota u starski dom I mn mi e loso tamu a za platoloska mi rekoa nesi za toa se uste si na noze no daa, taka ke praam ke se vozdrzam uste 1 mesec ti blagodaram ☺
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Нема они што да ти кажат ќе ти каже доктор дали си или не си за патолошка...;)
     
    На Martka и lia22 им се допаѓа ова.
  19. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Ама им е глуп муабетов, на нозе си била. Како ја замислуваат патолошка дека треба да им приумираш, да паѓаш не ги разбирам... И со двете бремености, а посебно со оваа се осеќав како да сум им трн во око дома што седам. Како да има завист, љубомора, посебно сега дека не отворив патолошка туку мерки користам. Што е тоа да се јават или да пишат како си. Дури ми коментираа дека ме немало да се јавам да прашам како биле они, они работеле јас дома сум седела. Разочарана сум од луѓево, повеќе со нив сум го поминувала денот отколку со детето дома што сум била и одеднаш сум небитна...
     
    На tina2018, ocicka2014, Martka и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.768
    Допаѓања:
    12.884
    За приватна и зборам стрпи се уште месец дена 6 месеци и 1 ден направи и отвори си боледување од матичен гинеколог 15 дена после од специјалист уште 15 па здравје комисиски ќе си тераш до крај и ќе си спаѓаш под фондот немој ни да си помислила на отказ да дадеш. Многу глуп муабет ти направиле само гледај си здравјето ти и ич да не се секираш