Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

 1. lovely12

  lovely12 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски
  Pa od firmata da do 30dena, inaku preku fond nema da ti plakjaat
   
 2. merina.93

  merina.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2013
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  118

  Оф леле навистина? Јас мислев тоа да не важи само за остварување на правото на породилно отсуство?
   
 3. lovely12

  lovely12 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски
  Ќе примаш дури по 6м ...породилно ќе зимаш...а и по 6м и боледување
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  15.525
  Кога е најчесто исплатата за боледување од фонд (кој датум отприлика)? Знам дека зависи кога ги доставиле од фирмата, но во случај да се уредно и навремено доставени?
   
 5. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  1.362
  Откако ке се достават документите за една недела од прилика мислам,докај две макс. Би требало да исплатат
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Anexy

  Anexy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2017
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој која смена е оваа недела буквата Ј во Букурешт?
   
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.515
  Допаѓања:
  140.924
  Пол:
  Женски
  јави се на тел
   
 8. Anexy

  Anexy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2017
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  Цел ден окапав на тел. никој не крева... за украс им стои
   
 9. VanillaSky1

  VanillaSky1 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Пробај барај на овој број од централа во Букурешт 023064088, секогаш имаат инфо за смените. Инаку на бројот на комисијата никогаш до сега не ми кренале телефон.
   
  На Anexy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  So novite merki na namaluvanje na nivo na drzava na site na minimalna plata, dali i naseto boleduvanje ke bide vo iznost na minimalna plata ili 70% od minimalna plata?
   
 11. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Za tie shto zimaat minimalna plata , kolku vi iznesuva patoloshkoto? 70% od platata ili pak minimalnata ja zimate
   
 12. Cici1991

  Cici1991 Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  11
  Здраво . Сакам нешто да прашам , вработена сум во мидицина во септември ке правам 6 месеци . Бремена сум 6 недела дали е можно да ми дадат трудничко боледувајне. Разговарав со нив ми рекоа ние не можеме да ти дадеме боледувајне бидејки си на нозе не се смета за патолошко . Дали е вистина тоа па ми спомнале а да имаш некој да те пријавј на работа им реков па нели сум пријавена и тоа мене ми следува не от вас туку од фонд неможам да разберам што им е финтата па уште ми рекоа не смееме ние да ти дадеме отказ бидејки ке ти го платиме 2 до 3месеци бидејки немаме причина за отказ помош ве молам незнам како да си ѓи баарам правата
   
 13. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.214
  Допаѓања:
  2.814
  Пол:
  Женски
  Кај мене на работа на сите бремени, без оглед колку долго се во формата, се ослободени односно им дозволија да користат мерки од влада заради ситуацијата со корона, и не доаѓаат на работа. Мислам дека само потврда од гинеколог за бременост донесоа, ај ќе прашам во понеделник.
   
 14. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  1.010
  Ако немаш 6 месеци најмалце непрекинат стаж тогаш спаѓаш под фонд но ако само си 4 месеци тогаш си на терет на фирма и мораат да те исплаќаат,ако земеш сега боледување патолошко тогаш и трудничкото кога ќе го отвориш ќе спаѓа под фирма. Ако си на договор работодавецот има право после истекот на договорот да не ти го продолжи договорот али ако бидеш на боловање ќе мора да ти го продолжува се додека не се вратиш на работа. Потврдата за бремени некои ја важат некои не иако сите треба да се ослободени
   
 15. Cici1991

  Cici1991 Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  11
  A doklku e privatna ustanova dali poftorno ke minsleduva ? Inaku nesum pod dogovor a I sum samo 5 meseci vrabotena septemvri 6 meseci . Nz no jas mislam deka I'm paga tesko za trudnicko boleduvajne a svesni se deka jas od find me dobijam mi rekoa ne ti treba za sega patolosko ti si na noze a bidejki nemozes veke da rabotis posto povrakjam omalasena sum mu rekoa krajno resenie otkaz da davam. Amene mi e krivo nareden mesec ke napram 6 meseci I da davam otkaz krivo mi e . Sto bi mi preporacuvate ?
   
 16. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  2.109
  Зашто да даваш отказ? Која недела си бремена? Почекај да напрајш 6 мес па после отварај боледувања, комисиски седи на патолошка ако веќе не ти даваат д аги користиш мерките.
   
 17. Cici1991

  Cici1991 Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  11
  Mila jas vo bremenosta sum 6ta nedela a naredniot mesec 6 meseci ma rabota ke praam . Rabotava e sho mi se gadi inaku rabota u starski dom I mn mi e loso tamu a za platoloska mi rekoa nesi za toa se uste si na noze no daa, taka ke praam ke se vozdrzam uste 1 mesec ti blagodaram ☺
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  2.109
  Нема они што да ти кажат ќе ти каже доктор дали си или не си за патолошка...;)
   
  На lia22 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. K7M10J

  K7M10J Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  539
  Пол:
  Женски
  Ама им е глуп муабетов, на нозе си била. Како ја замислуваат патолошка дека треба да им приумираш, да паѓаш не ги разбирам... И со двете бремености, а посебно со оваа се осеќав како да сум им трн во око дома што седам. Како да има завист, љубомора, посебно сега дека не отворив патолошка туку мерки користам. Што е тоа да се јават или да пишат како си. Дури ми коментираа дека ме немало да се јавам да прашам како биле они, они работеле јас дома сум седела. Разочарана сум од луѓево, повеќе со нив сум го поминувала денот отколку со детето дома што сум била и одеднаш сум небитна...