1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    E ne mora prviot pat potpis od troica specijalist I moze I od eden
     
    На Ѕвездички и mimiiiii им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Какво е тоа конзилијарно со 1 потпис?
     
  3. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    И мене ова не ми е јасно уште првиот пат со 3 потписа ми беше конзилијарното..
     
    На Lola89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Kako go napravivte maticnwta ve upati treba nesto dopolnitelno ovaja mojava maticna. e e normalna sega pocrtokov e yaka ke mora na rabot aja i vikav nemoza taja bremenosta ne e bolest ke se stabiliziras i karvarenjeto e normalno nekogas nz nz zatoa ne odam ja kaj nezje za pregledi mi treba za maticn za ova odam.ja struga ama toj mi zabrana strogo miruvanje rabota nee..a taja mi vik strogo miruvanje nema vo bremenost ejjj nznznzn
     
  5. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Ова за матична гинеколог кажуваш?
    Инаку од искуство мое.
    Прокрварив и ме задржаа на гинекологија во Струга неколку дена. Кај матична се јавив да кажам да отвори боледување и на работа исто. Со извештајот од болница отидов кај матична и таа по тој основ ми даде предлог за продолжено боледување ( таа само до 15 дена дава ) и тој предлог прво ми го потпишаа тројца гинеколози од болница и со тој документ бев пред комисија која ми продолжи уште 30 дена и три пати така по ред.
    Значи сега најдобронамерен совет - оди на гинекологија. Незнам дали крвариш, примаш терапија??
     
  6. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Јас имав спонтано раѓање во 25нед и ми кажа матичната за втора бременост уште од позитивен тест дома на боледување...прво таа ми даде 15 дена па после со упат на гинекологија ми го продолжуваа со потпис од тројца гинеколози и такво ми го одобруваа во фонд...и така се до 9ти и ете сега од 3јули ќе отворам породилно
     
  7. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Jas odam struga na.privatno kaj doktor a ovaja mi e ovde maticna ama nema poima sto raboti taja bese na odmor i pred dve nedeli jas promrvarev i odma.otidov dtruga inekcii primav strogo lezenje imav hematom narabota ne rece mi prekina.po dva dena.pak.otidov pak mi udri inekcija i bese vo red ama.ke.prodolzis so miruvanje toa mi se napravme.od zamor rece ti e i stvrano nemozev na rabota ic i po edna nedela.povraka ama ne mn posle fativ mn dehidrirav bubrezite me boleea od sto nemase vise voda da rabota nis nemozev 6 pati povrakav bev na ginekologia noke mi dadoa infuzija potoa utredenya ima ginekolog me glwdase na eho mi otvori istorija i primav 5 dena infuzii

    A da e i mojava takva ama poima nema taaa nema strogo miruvanje rece vo bremenost bremenosta ne e bolest ke ti bide pofobro jas poveke od sat vreme nemoza da stojam na noze mi se vrti nz dali ke uspea sega utre ke.odam gore vo ginekologija da mi dadit otpusna lista bidejki koga trebase da odam od infuziie toj zamina na odmor e utre ke.odam da prasaa da otvoram patoloska bremenost nemozam da odam na rsbota
     
    Последна измена од модератор: 25 јуни 2018
  8. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Значи имаш историја на гинекологија, со тоа матична да даде предлог за боледување и собери три потписи. Ако таа матична не ти дава одма смени си матичен
     
    На Martka и aceee99 им се допаѓа ова.
  9. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Абе како така не ти дава упат за конзилијарно? Па чим си лежела во болница има нешто не си од мерак лежела божеее...иди и со отпусната и речи мораш да ми дадеш упат е сеа дали ќе ми одобрат или не тоа си е моја работа цццц точно бременоста не е болест ама затоа постои ПАТОЛОШКА бременост за тие таквите ко нас што мораат да лежат...
     
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Од позитивен тест матичната ми даде 15 дена,после 15 дена отидов на клиника ме прегледа една докторка и ми пиша мислење не добив потпис од тројца доктори.
    После тоа на комисија добив 1 месец па пак на клиника пак мислење од доктор па ми продожија 16 дена после 16 дена да се јавам со конзилијарно мислење од 3 доктори.
     
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Imam da primav infuzii nemozev da stanam dehidrirav

    Nemal
    o lezenje vo.bremenost strogo miruvanje taka mi rece ejj ke ja ubiev ne e saglam taja

    Bravo tesko bilo da mi dadele nsd 15 dena toa e normalno i da krvaros pa rizicna bremenost mi bese doktorot mi rece vo steuga e toj samo so zbor nemoze ti gi zel parite i crno na belo nemozelo taka pa ako znaet taja zadto ne gi prset tie raboke da bev kaj neze ke go izgubev e toa nega se pazese
     
    Последна измена од модератор: 25 јуни 2018
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Отпусно писмо имаш?
    На него шо пишува за понатамошна терапија?
    Деновиве одиш на работа?
     
  13. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Nemam nemozev da zemam nebese ginekologot vo bolnica na odmor pocna posle 4 den infizija ko primav sega utre ke odam da go zemam ne neoda
     
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Na mene prviot pat bese so eden I Dr bas mi naglasi oti za prv pat e dovolno eden I ete I mi odobrija isplata resenieto mi stigna pred dve Ned sega si cekam samo da mi isplatat pari

    Aman bre samo 16dena od komisija Mene mi davaat nonstop po 30dena mi go prodolzuvaat boleduvanjeto ama I koga odam za konzilijarno mislenje Dr potpisuvaat da mi se dade boleduvanje 30dena
     
    Последна измена од модератор: 25 јуни 2018
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    @aceee99 Нема да добиеш боледување само за повраќањето, ако си лежела во болница. Едноставно не даваат за тоа боледување. Ти кажувам затоа што јас сум осми месец и уште повраќам, претходно бев на патолошка за друго, и кога другото се среди, боледувањето ми го прекинаа. Само за крварењето може да ти дадат.
     
  16. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Оф мили мои која државна комисија таму стоматолози пред пензија катастрофа подобро барајте од приватниве ако треба и платете оти букурешт ко на нервно да си.Луда куќа.Кога зема мм кога имав вонматерична бременост (еутерина)комисијата се чуделе што е тоа па мм им објаснувал.Господ со нас
     
    На Meckicja и aceee99 им се допаѓа ова.
  17. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Pa krvarev imase rizik da go izgubam hemwtom i uste postoti ama zasto na privstno gi praev otidov zatoa nemam dokumensega mi prekina ama sepak postoit rizik
     
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Ама затоа мораш да отидеш и специјалист да ти даде мислење, во болница. Не кај приватниот матичен.
     
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Од матичната зимаш упат за клиника и таму ќе те прегледа и таму ќе ти пишат.
     
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Ke vidam utre