Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

 1. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.370
  Допаѓања:
  6.156
  Пол:
  Женски
  A da pobaras ti do oddelenieto tamu sto vi e upat pa ako od tamu ti potpisat maticniot gin sto I da prave toa e mene dodusa dosega mi nemat napraveno problemi zatoa ama em sum so istorija na spontani abortusi em imav krvarenje Malo na pocetokot

  Abe I kaj nas e taka ama go gledaat sifrite od izvestajot a mm samo gi nosi dokumentite I gi ostava tamu I posle si go zema boleduvanjeto istiot den
   
  Последна измена од модератор: 25 јуни 2018
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.355
  Допаѓања:
  6.431
  Пол:
  Женски
  Која е упатена повеќе со ова боловањава да ми каже дали ако си само една недела на боловање зимаат од плата процент или не? Мене ми рекоа за една недела само не зимаат а за повеќе да... ај нека пише некоја што била pls
   
 3. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.370
  Допаѓања:
  6.156
  Пол:
  Женски
  Boleduvanje do 30 dena go plaka firmata I si zemas cela plata
   
 4. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.355
  Допаѓања:
  6.431
  Пол:
  Женски
  Јас сум во државна фирма или немА врска тоа ? Ми рекоа ако сум месец дена дека 30% од плата кинат...затоа сакав бар само една недела неможам да издржам по вруќиниве
   
  Последна измена: 6 јули 2018
 5. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.745
  Допаѓања:
  48.524
  Пол:
  Женски
  Над месец дена кинат 30%од плата
   
 6. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.355
  Допаѓања:
  6.431
  Пол:
  Женски
  А под месец дена ич или?
   
 7. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.939
  Допаѓања:
  37.079
  Пол:
  Женски
  За една недела на боледување зимаш 70% дневница, за две недели 80%
   
  На NarCis@ и Bella* им се допаѓа ова.
 8. Lavica2016

  Lavica2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Ne e 100% platata prviot mesec. 90% od plata e i se isplaka od firma.

  Prvite 30 dena se na trosok na firmata i platata e 90% a ne 100%.
   
  Последна измена од модератор: 6 јули 2018
 9. ajaja95

  ajaja95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2016
  Пораки:
  487
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  Како оди тоа за комисија според буквата од презиме? Се јавувате претходно кога е вашата на ред или?
   
 10. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.195
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Женски
  Како пресметувате колку пари треба да префрли фондот за боледување? денес ми стигнаа, ама малку ми се гледаат, па не знам како да си пресметам.
   
 11. Lola89

  Lola89 Активен член

  Се зачлени на:
  30 април 2018
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Женски
  Фондот префрлува 70% од плата што си ја земала ...
   
 12. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.195
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Женски
  Затоа малце ми се гледа :)
   
 13. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.745
  Допаѓања:
  48.524
  Пол:
  Женски
  Мене ми искачаат повише.
  На решението ми пишува колку од саат ќе ми се плаќа.
  Јас имам околу 160 часа месечно и сега 160 часа се рачунаат или помалце?
   
 14. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.195
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Женски
  Не знам...
  и мене ми пишува во решението некоја сума, и ако рачунаме дека просечно месечно има по 22 работни дена, по 8 часа излегува 176 часа. Ако бројот на часови го помножам со сумата од решението - тие ми исплатиле помалку. Еве за јуни нека е 21 работен ден, 21 х 8 = 168 часа. пак ми испаѓа како помалку да ми исплатиле. Е ако пресметам од мојата плата само 70% - толку е.
  Ама според решението не е.
  Затоа и прашав тука, ама изгледа е така исплаќаат 70% од платата.
   
 15. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.745
  Допаѓања:
  48.524
  Пол:
  Женски
  А кај причина зашто има престанок на работа што ти пишува?
   
 16. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.195
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Женски
  Последна измена: 23 јули 2018
 17. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.745
  Допаѓања:
  48.524
  Пол:
  Женски
  Ова да нее нешто ново?
  @kukla21 знае сигурно да ни разјасни.
   
 18. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.195
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Женски
  ја секако треба да си го земам решението од кај моите, мислам дека таму има телефон - па утре ќе се јавам да прашам.
   
 19. Lola89

  Lola89 Активен член

  Се зачлени на:
  30 април 2018
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не ви се совпаќа зошто во фондонт не ги рачунаат ефективни работни саати...ако сум грешка некој нека ме поправи
   
 20. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.195
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Женски
  можда е така... шо знам ...
  ама претходниот месец кога добив дел од фирма дел од фонд, ми беше повеќе. Затоа ептен ми е чудно, некако не ми е јасно. Секако утре ќе се јавам и ќе разјаниме.
  Сега не се јавувам, пошто не е до мене решението, а веројатно ќе ме прашат за број на решение итн.
  А и 3 саат е. :)