Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

 1. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  До 8 вечер даваат информации чисто да си знаеш.
   
 2. Lavica2016

  Lavica2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Toj mesec koga ti bila isplatena plata delot od firma e 90% dodeka od fondot e 70% od prosek sto go zemaat vo posledni 12 meseci i zatoa ti bila pogolema.

  100% se isplaka porodilnoto, dodeka 70% za vreme na patoloska bremenost.
  Toa od fzo za 100% isplata da ne se odnesuva na porodilnoto?
   
 3. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.629
  Допаѓања:
  96.846
  Бременост, раѓање и мајчинсѕво го толкуваат по народски "породилно". Патолошката е "болест", како и секое друго боледување. Затоа тогаш ти реков другиот образец да го земеш од сајтот на фзо.
   
  На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  Од работа ми средија и они поднесоа се искочи на време како што треба одкако поднесоа.
  Ме буни тоа што кога ќе ги пресметам работните саати и сумата што е во решението ми искача цела плата а не 70%.
   
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.629
  Допаѓања:
  96.846
  70% е. Не може никако да е повеќе. Ти исплатија фзо?
   
 6. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  За јуни ми исплати 30% фирма 70% фзо.
   
 7. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.629
  Допаѓања:
  96.846
  Ти се чини дека ти е скоро цела плата затоа што фирма плаќа 90% за боледување од 30 дена.
  Ако прочиташ и во решението пишува 70% дека исплаќаат.
   
 8. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  Пишува дека најмалку може да исплатат 70% го прочитав убаво само то ме буни часовите со сумата што е во решението.
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.629
  Допаѓања:
  96.846
  Они сметаат со просечни часови, не со актуелни. Пример месец кога нема празници може да има вкупно 176 работни часови, а февруари да има 160. За да не варира исплатата, тие земаат просек годишен и на база на тоа сметаат.
   
  На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
 10. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  Готово разбрав.
  И уште нешто кај мене во фирма исплаќаат к15 неколку дена пред летен одмор е сега јас сум на боледување ќе земам за нова година,
   
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.629
  Допаѓања:
  96.846
  Па и тебе може да ти исплатат.
   
 12. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  Фала ти на иформации додека се научиме и навикнеме ќе прашуваме поискусни.
   
  На Meckicja и Ѕвездички им се допаѓа ова.
 13. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.629
  Допаѓања:
  96.846
  Нема проблем :)
   
  На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  6.156
  Пол:
  Женски
  I na mene mi isplatija ovoj mesec 70posto od platata
   
 15. Dusica24mkd

  Dusica24mkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2016
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Tui sto ste na boleduvanje a zemavte pari do 15 vo mesecot imate li isplata,za septemvri...
   
 16. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  726
  Допаѓања:
  1.650
  Пол:
  Женски
  Уште не...мислам до крај на оваа недела ќе биде...
   
  На Dusica24mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  2.731
  Пол:
  Женски
  Дали имате исплата за боледување? Јас до сега зимав околу 23ти, но месецов нема...
   
 18. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  Повеќето имаат но еве и јас немам.
   
 19. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  2.731
  Пол:
  Женски
  А кај да се јавиме да прашаме зошто нема?
   
 20. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  Јас ѕвонев на куп броеви но неми дадоа никаква информација ми кажаа на овој број да зе јавам ни само од фиксен може а јас немам.
  080033222