1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боледување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од ZojaP, 10 декември 2014.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da da mila ako ima bremenost so lesno neka I e na bratucedka ti
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ***Najsrekna***

    ***Najsrekna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    641
    Пол:
    Женски
    Девојки ќе ве молам некој поупатен да ми каже нешто во врска со боледување.
    Значи на боледување ќе бидам 15 дена со можност за продолжување.Ме интересира колку посто од платата ќе ми биде одбиено доколку не го продолжам боледувањето,а колку посто доколку го продолжам?
    Воедно сега платата ми е покачена(последниве два месеци) па после кога ќе дојде време да земам породилно боледување која плата ќе се смета како просек?Милам дали ќе се зема просек од платата која ќе ми се одбива од боледувањето или нормално колку што би требало да земам плата не сметајќи го боледувањето?Можеби малку ги измешав работиве ама се надевам ќе ме сфатите:$
     
  3. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Не те разбрав баш сé, ама мислам ова ќе ти ги разјасни дилемите https://www.pravdiko.mk/uslovi-za-ostvaruvane-na-pravoto-na-boleduvane/
     
  4. maar-dentist

    maar-dentist Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    zdravo feminki, sakam da ve prasam dokolku ja znaete cela procedura za odenje na boleduvanje zaedno so patolosko boleduvanje da mi pisete ( kolku dena dava maticniot ginekolog i kako posle da se prodolzi boleduvanjeto ). jas znam deka maticnata dava 15 dena so se vikendi , a posle toa ?? :)
     
  5. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    После тоа може еден ден прекин да направиш, па пак може матичниот да ти даде уште 15 дена..а после тоа матичниот ти дава упат за на специјалист и предлог за на комисија од фзом. Тие ти даваат 30 дена и тогаш си на товар на фондот со плата. Ова е накратко.
     
  6. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.640
    Пол:
    Женски
    Едно прашање женски. Во фирмава работам скоро 2 години сега ми требаат денови за лични потреби ама не ми даваат, дали ке можам да земам боледување од матичната за тие денови а фала богу бременоста ми е во ред?
     
  7. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Dali museum da se zeme boleduvanje of maticen 15 dena ili e dava
     
  8. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Може да ти даде 15 дена.
     
  9. Dori@2015

    Dori@2015 Нов член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    zdravo devojki jas sum na 35 nedela i sum kaj dr Jegeni vo remedika on mi rece za 2 nedeli doagaj i ke ti otvorime istoria no vo meguvreme mi rece na napravam analiza od krvna grupa zaboraviv da i recam deka imam edna od 2017 posledno napraveno vo Transfuziologija dali treba da bide nova ili kako a i re razbrav mozebi za da ne plakam mnogu vo remedika pa mi rece sama da si napravam dokument za krvna grupa?
     
  10. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Kolku see plaka boleduvanje 15 dena?
     
  11. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Девојки, колку што знам со патолошка бременост породилното се отвара 45 дена пред термин. Дали може наместо породилното да се отвори тогаш, да се земе 15 дена боледување од општ матичен лекар (7+7 од специјалист), па да се користи одмор, па после да се отвори породилното? ( пример наместо 45 дена пред термин да се отвори 15 дена пред термин (15 дена боледување од општ лекар и 15 дена одмор =30, и до 45 остануваТ уште 15) :) малку проста математика ама за да ме сватите на што мислам хаха
     
  12. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Ако не ти успее вака а не си во состојба да работиш тие 45дена секогаш можеш да земеш не платено отсуство од работа.
     
  13. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Јас така направив, една недела само се појавив на работа, после пишав одмор, па 15 дена боледување од општ матичен и сега веќе го отворив породилното, 28 дена пред предвидениот термин.
     
    На Santaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Да, се распрашав ми потврдија дека може боледување од општ лекар, само прекин треба да се направи на патолошката и некој ден на работа да се појавам па тогаш да земам боледување од општ матичен. :)
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Незнам прашањево дали е за овде,ако не нека биде преместено каде што треба. Си имате маки вие пред пороѓај а јас за пари ќе прашувам.(facepalm)
    Ние што сме на боледување, му стигна ли плата на некој? кај мене нема, се мислам дали е некоја грешка на сметководителката да не ми ги доставила документите или ФЗО нема пуштено уште?
    Фала женски :hug:
     
  16. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    1.685
    Пол:
    Женски
    Многу добро што го постави ова прашање зошто и јас имам поврзано со него дали јас треба да поднесам некои документи за боледувањево во фзо или тие веќе имаа ср таму од мојата фирма зошто прв пат треба да земам овој месец пари од фзо
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Доставуваш на работа (или некој за тебе доставува) , сега тебе уште ти е рано за со конзилијарно мислење па претпоставувам имаш од матична тие првични денови што ги одобрува таа или немаш уште не ти спремила документи?
     
  18. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    1.685
    Пол:
    Женски
    Бев на комисија јас првиот месец боледувањето ми беше од матичниот па од гинекологот и после од комисијата добив 60 дена
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    На кој начин се добива 60 дена боледување? Јас знам дека комисија може да одобри до 30 дена само, после пак се оди на комисија. Инаку во фонд можеш и сама да си ги однесеш документите, ти треба од комисија документот, од матичен боледувањето, копија од трансакциска и еден лист се пополнува таму во фондот што ќе ти го дадат.
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. derjus

    derjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2018
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    за месец декември и јас уште немам добиено псри од фонд .
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.