1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боледување за нега на дете

Дискусија во 'Дете' започната од Fairytale88, 23 март 2018.

 1. Fairytale88

  Fairytale88 Активен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2018
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Мамички, обично за колку време е исплатата од фзо, за боледување за нега на дете до три години? Ви благодарам.
   
 2. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  4.148
  Допаѓања:
  101.092
  Пол:
  Женски
  Мене за 1 месец ми стигна последното боледување
   
  На Fairytale88 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.019
  Допаѓања:
  103.032
  Пол:
  Женски
  јас минативе месеци во три наврати имав земено боледување за нега на дете до три години и сите три пати си зедов цел износ плата најнормално
   
  На Fairytale88, gjoker4e, ADOKI и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. D.lavica

  D.lavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Дали ќе ми кажите во кои ситуации се следва ова боледување кој го дава и колкав период позз
   
 5. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  416
  Матичен доктор може да ти даде максимум 15 дена боледување, кога детето има потежок наод - бронхитис. Матичниот доктор доколку е потребно те испраќа на специјалист - комисија (не знам точно) кој може да ти го продолжи боледувањето за најмалце уште 15 дена или две недели не се сеќавам точно. Доколку боледувањето ти е до 15 дена ти исплаќаат 70-80% од платата, ако си на боледување месец дена и повеќе се исплаќа 100%.
   
 6. bella24

  bella24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2014
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  788
  земав 7 дена боледување, односно 5 работни дена, за нега на дете до 3 години, и земав 70% плата. имав скратено 5 дневници од редовната плата за 100% и потоа фондот ми исплати за тие 5 дневници по 70%. како 100 % зема ти bubale
   
 7. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  341
  Пол:
  Женски
  За нега на дете до 3 год од.прв ден.исплаќа Фзо. Значи за да ви исплати Фзо фирмата мора тие денови да ви ги скрати. Проблемот е што фирмата мора да ви скрати цела дневница, или 100%, а Фзо исплаќа 70%, а не 100%. Цела сума, или 100% се зема само за породилното боледување, за патолошка и нега на дете одамна веќе ФЗО не плаќа 100%.
   
  На bella24 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.050
  Допаѓања:
  159.491
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој ако имам предлог детето да не оди во градинка до 3 год дали со дијагнозата која не дозволува да оди може да зимам комисиско секој месец до 3 год или снаџи се со баби е муабетот?
   
 9. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.002
  Допаѓања:
  20.642
  Пол:
  Женски
  Земав една недела боледување за детето ,па сакав да прашам која е процедурата за фондот да ми ги врати парите што ќе ми бидат скратени од плата ,треба негде да поднесам документи или како оди ?
   
 10. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.019
  Допаѓања:
  103.032
  Пол:
  Женски
  Ако е детето под 3 години нема да ти скратат а ако е поголемо не знам
   
 11. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.002
  Допаѓања:
  20.642
  Пол:
  Женски
  11 месеци ми е детенцето .
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. NarCis@

  NarCis@ Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  6.138
  Допаѓања:
  98.457
  Пол:
  Женски
  Документите ги однесоа од кај мене на работа во фонд, ама мене ми скратија 20% од плата, иако ќерка ми немаше уште 3год.
   
 13. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  341
  Пол:
  Женски
  ке ти ги скратат сите денови што ти ги пишува на боледувањето. мора така бидејќи за нега на дете до 3г плаќа фзо од прв ден. на работа го носиш боледувањето и копија од извод од детето, они после поднесуаат. само да знаеш дека фзо исплаќа70% за боледувањето а не 100% како што мислат повеќето.
   
  На kukla21, bella24 и NarCis@ им се допаѓа ова.
 14. Dusica24mkd

  Dusica24mkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2016
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Tui sto ste na boleduvanje a zemavte pari do 15 vo mesecot imate li isplata,za septemvri.
   
 15. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.050
  Допаѓања:
  159.491
  Пол:
  Женски
  80%. не 70.
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  341
  Пол:
  Женски
  70% e сигурна сум..80% речиси и да нема ставки, освен за малигни заболувања
   
 17. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.050
  Допаѓања:
  159.491
  Пол:
  Женски
  Мене 80 ме исплаќаа. не беше малигно. сигурно нема да лажам. За патолошка 70% .
  Може има разлика тоа што лежевме во болница ама со сигурност 80 ми исплаќаа
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  341
  Пол:
  Женски
  не реков дека лажеш,само за нега на дете нема друга ставка освен 70%. ама ок,си знаеш најдобро..
   
 19. NarCis@

  NarCis@ Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  6.138
  Допаѓања:
  98.457
  Пол:
  Женски
  И кај мене исплатија 80% за една недела боледување, за коксаки.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.050
  Допаѓања:
  159.491
  Пол:
  Женски
  Јас и под комисија нели бев.. Исто, 80%.
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.