1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боледување за нега на дете

Дискусија во 'Дете' започната од Fairytale88, 23 март 2018.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Зборам за само извештај. Не може да се потпрат само на извештај, мора и таа да го прегледа.
     
  2. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    до сега еве 5 години паралелно одам и приватно и кај матичен со тие извештаи не ми направиле проблем.
     
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    И мене :) Ама не ми беше тоа поентата. Туку дека матичен има право да побара да го прегледа детето, а не само да се потпре на извештајот од друг доктор.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sinhana_sani

    sinhana_sani Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  5. sinhana_sani

    sinhana_sani Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Isto i jas sum majka na dete pod tri godini i taka vo nekolku navrati koristev boleduvanje za nega na dete pod tri godini i mi isplaka 70% mi gi isplati rabotodavacot za casovite sto sum bila na boleduvanje.i taka pocna moeto istrazuvanje se obrativ vo fondot tie mi odgovorija deka za nega na dete pod tri godini isplaka od prv den fondot sto go pisuva vo zakonot za zdrastveno osiguruvanje i tamu pisuva deka najmalku treba da isplati 70 %. Regulirano so opst akt na fondot.opstite akti na fondot ne gi najdov nikade osven eden sto go imat prikaceno na nivnata strana kade sto pisuva 85% ama toj bil star pravilnik.ima mnogu neregularnosti nikade nenajdov definicija za majcinstvo iako vo zakonot pisuva za bremenost raganje i majcinstvo ti sleduva 100% .pa ako ima nekoj pravnik vo grupata neka napise koe e tocno se sto ima procitav i nikade ne najdov 70% sekade pisuva 85 % ili pak 100 % za majcinstvo.koga se obrativ vo fondot mi dadoa edna tabela kade sto pisuva od prv den fond 70%. Se izvinuvam za dolgiot post
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Во правилник на фзо го пишува. Ако го имам уштр на работа ќе ти го пратам.
     
    На sinhana_sani му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sinhana_sani

    sinhana_sani Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Prati mi go i me interesira koga isplakat od fond dali zemat prosek na isplata na pridonesi od poslednite 12 meseci
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да. Освен ако немаш помалку стаж
     
  9. sinhana_sani

    sinhana_sani Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Tocno 15 god staz bez prekin osven vo 2018 od fevruari do noemvri koristeno porodilno otsustvo
     
  10. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Дали ако се користи неплатено отсуство следи исплата за боледување нега на дете во следните 6м?
     
  11. Baby boo

    Baby boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2018
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Мајки, мене ми заврши породилното пред недела, сега почнав со стариот одмор од лани..уште недела имам од одморот, па почнувам со работа....
    Немам на кого да го оставам синко, дали има некој начин да се "земе боловање" или "нега на дете под 3 години"

    Некој совет..што би можела да направам.... фала ви
     
  12. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Пробај прво јави се на твојот матичен лекар види дали би ти дал боледување 2 недели ако му објасниш ситуација, така би зимала 80% плата, ако не тогаш прашај матичен педијатар.
     
    На Baby boo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    Zdravo me interesira dali ima razlika vo platata ako sum 14 dena na boleduvanje i 21 den na boleduvanje. Mi kazaa na rabota deka ako sum 2 nedeli (samo preku maticen) ke zemam 70% a ako sum 3(3tata nedela neli preku komisija) ke sum zemela skoro 90%. Moze li nekoj da mi potvrdi ili da me koregira.
     
  14. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Кој дава боледување за нега на дете под 3 години со новиов закон од денес што е?
    Знае некоја каде би можела да извадам?
     
  15. Mum32

    Mum32 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    boleduvanje za dete do 3 godini.....kako se isplaka? bev nekade nedela dena na boleduvanje od firma mi gi skratija tie pari i kako gi isplaka fondot i za kolku vreme? nekoj so slicna situacija?
     
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Јас :)
    Фирмата ми ги скрати целосно дневниците за тие дена што бев на боледување, а потоа фондот ми врати 70% од задржаната сума.
    Мене ми вратија по 15тина дена после платата така мислам беше, ама памтам дека не беше многу време и беше во истиот месец кога ја зедов скратената плата.
    Веројатно зависи од ажурноста на фирмата каде што работиш и колку брзо ќе ги однесе во фондот за пресметка.
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Како што ти кажала и фана. Зависи колку се ажурни од фирмата да поднесат во фонд. И мене отприлика за толку, околу две недели ми исплаќале 70%
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Бев на боледување 4 недели преку матичниот педијатар на детево. Ми кажаа дека тоа го покриваат 100%. Дали треба документи во фонд да носам нешто, или само фирма покрива?
     
  19. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    900
    За дете до година е 100%, над година е70% e. Се носи ИСР извештај во фонд и извештај од специјалист со копија од трансакциска. Треба да видиш дали фирмата ти ги носи документите или лично ти.
     
  20. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    До година ми исплаќале 70%, со некоку пати информирање во фонд, ми потврдуваа дека е така