1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болен на гости кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од leona83, 23 јуни 2014.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Не одам болна ниту сакам некој болен да доаѓа. Треба да се има осет.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Болен не одам кај возрасни а камоли кај бебе, љубоморно си ги чувам бацилите за себе и не ги делам со никого:mm:
     
    На cresa-jagoda, Anomis11 и dunika им се допаѓа ова.
  3. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.335
    Допаѓања:
    20.836
    Пол:
    Женски
    Не дозволувам да надтане ситуација болен да ми се појави кај бебе..Уште дур договараме гостите,нагласувам доколку се со вирус подобро да се одложи гледањето до нареден пат.
     
  4. VanillaSky1

    VanillaSky1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Се знае дека место на болен човек или дете е дома а не по гости или продавници и сл. Се спротивно е недостаток на основна култура и бон-тон. Срамота...
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Јас општо не одам кај новороденче првиот месец два.Што е толку битно прва да им се ставам,и онака се мали,замижани,нема никаква интеракција,самите не се свестени.
    Едноставно не знам ни какви вируси носам во себе,не би ни да имам грижа на совест ако се разболи.
    Друга работа што ме вади од такт,а е својствена само за нас балканците,е бакнување на бебе:x
     
    На cresa-jagoda, 0ли, Anomis11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Јас здрави не примам, а камоли болни.
    Бебињата ми се скоро 3,5 месеци. Освен нашите родители и кумовите, друг сеуште не ги видел. И нема да ги виде додека не помине зимата.
    Брт ми и снаа ми ги видоа по месец дена. Нивните деца (5 и 3 години) сеуште не си ги запознале братучедите. Здравје, на пролет :)
    Свеки ме прави Бог да чува, ама јас сметам дека со прематурчиња особено треба да се стави акцент на изолацијата!
     
    На mal.ecka, macence994, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  7. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.480
    Допаѓања:
    35.198
    Пол:
    Женски
    Кај деца одам само ако не сум болна, но и ако сите кај нив се здрави. Не само кај деца, ниту кај возрасни не се пикам ако не сме сите здрави.
    Кај новороденчиња не одам рано, ги посетувам откако ќе направат барем 6 месеци. Не трчам веднаш, нема потреба. И кај најблиски не одам пред 6 месеци.
     
    На mal.ecka, macence994 и Black girl им се допаѓа ова.