1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во мускулите после вежбање

Дискусија во 'Фитнес' започната од Angel-Adriana, 7 февруари 2013.

  1. Ivy18

    Ivy18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    76
    Кога трчам или кога брзо пешачам ме болат колената и од колената надолу од предната страна, значи премногу ме болат и кога ќе одморам немам проблем, ама кога пак ќе почнам да трчам ме болат многу, незнам дали е недостаток на калциум или нешто друго , некој совет ??
     
  2. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Не туку немаш доволно кондиција или мускулите околу квадрицепсот не ти се балансирани. Решение е да правиш чучњеви со надеж дека ќе го зајакнеш тој дел,исто и исчекор напред.
     
  3. Ivy18

    Ivy18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    76
    Правам чучњеви , ама ова ми се случува само кога трчам или брзо пешачам, со други вежби немам проблем.
     
  4. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    избегавај тврда подлога :)
     
  5. summer-lover

    summer-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.259
    Пол:
    Женски
    Доколку си вежбала редовно,па си престанала ке те болат мускулите некое време.А за да не те болат екој ден пред спиење повежбај барем 5-6 мин. (не престанувај со вежбањето) сега на почеток ке те болат мускулите,но со тек на време ке престанат бидејки ке ги активираш секој ден.Друг пат не прави пауза гледаш има последици..А и ако имаш грчеви во ногата тоа значи дека ти е искривена (не учеше професорка по балет која завршила таков факлутет) .Така да..мој предлог ти е да си вежбаш секој ден (на пр. 20 стомачни и 10 склека или сл.) и ке ти поминат. :*.А за грчевите акопродолжат..оди на лекар!
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Ги знам овие работи, јас вежбам со години наназад :)
    Мене прашањето ми беше за грчевите што ми се јавуваат, затоа што досега такво нешто не ми се случувало. За искривување... не верувам дека е до тоа, затоа што и двете стапала ми се грчат. Значи не е во прашање болка што ми се јавува кога одам да речеме, туку баш типичен грч кога ќе те стегне. Ама ете, најверојатно имам недостаток од нешто во телово :?:
     
  7. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    ^

    Грчеви се добиваат обично од дехидрираност,внесувај многу вода и калциум и магнезиум. :)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Болка во мускулите може да има само доколку не се вежба континуирано и се прават подолги паузи. Јас кога почнав со вежбање првите неколку пати имав болки и на нозе и раце, што е и многу нормално но после тоа и по 2 часа кога вежбав немав гајле.
     
  9. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Ништо серионо, воспаление на мускули...
    Си имав ваква мака во последните неколку дена...
    Бев на тренинг, но само четири девојчиња бевме, од кои јас најмала и најмалку време тренирам. Па, игравме баскет, две против две. Еден час. А и плус не бев вежбала еден месец и онака...од некоја причина, не ме болеа мускулите на целото тело, туку само на задникот...
    Многу е жално кога никој не ти верува дека всушност те боли задникот. :tmi: Сите мислат дека се шегуваш...а јас не можам да одам.
    Па згора и лошо сум спиела. :D
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Јас многу малку пијам вода а имам многу грчеви :|
     
  11. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Не внесуваш доволно сол и внесуваш премногу вода!
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.712
    Допаѓања:
    5.033
    Пол:
    Женски
  13. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Ако може некој совет да ми дадете? Два месеца вежбам 5 пати неделно, после еден месец почна да ме наболува зглобот кај стапалото, значи коската на десната нога но не многу и не обрнував многу внимание. Потоа почна да ме боли коската на карлицата десно од опашката, и пак потоа зглобот но минуваше за еден ден, Е сега пробав да трчам, луге неподнослива болка во зглобот, не можев 50 метра да истрчам потоа едвај одев, наредниот ден ми одмина ама осекам болка малку кога попешачам и кога станувам од спиење. Си зедов магнезиум хлорид (сакав сулфат ме зезнаа) за да правам бања, но некој ми рече мраз да ставам и да паузирам 15 дена и да ја стегам со завои кога вежбам. Е сега 15 дена не ми се чекаат. Некои вежби нешто интересно а да нема многу влијание на зглобот? Некој совет плус, минус :)
     
  14. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Па вака нон-стоп сум во движење и слично трчав на физичко а пред тоа знаев да направам некој вежби од време на време но вчера направив само 17 стомачни и истрчав 2 круга на игралиштето што е нормално за мене :!: никогаш до сега не сум имала волку болку значи сега пробувам да направам стомачни едвај 2 направив ужасно боли :( па ме интересира како вие ги ублажувате болките пошо сакам да ми помине па да продолжам зашто денес ми е определено 30 стомачни :worried:
     
  15. Derby

    Derby Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Денес прави некои полесни вежби ,ако направиш 30 стомачни ке те болат повеќе. ;)
     
  16. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Вообичаено немам проблем со ова, но по пауза од неколку дена чувствувам нелагодност во мускулите. Увидов дека најдобра превенција е 1 таблетка Aspirin веднаш по вежбањето, а грчевите во мускулите ги надминав со шумливи таблети Магнезиум и многу вода.
     
  17. мишелџ.

    мишелџ. Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2016
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Значи не само што е ноρмално да имате болκи, туκу и добρо е, значи деκа тρенингот бил ефиκасен. За апчиња, оставете ги тие глупости настρана, таκа можете да си ствоρете само зависност и ништо дρуго, само малκу тρпение, за ден два поминува болκата. Исто таκа внимавајте κога вежбате да не пρетρениρате κаκо што се вели, зашто не само воспаление туκу и посеρиозни повρеди можат да се добијат. Само тρпение, со вρеме ќе постигнете и κондиција и ρезултати. :)
     
  18. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Јас имам ужасно искуство со ваков вид на болки. Првиот ден после теретана не ми беше ништо, вториот исто така, дури и се чудев зошто ништо не ме боли, ама третиот ден од кревет не можев да станам, ама буквално!!! Дигни ја раката на горе- боли, на долу- боли, на напред-боли, на назад боли, не можев ни да ја свиткам ни да ја исправам, бицепсот потечен, подоцна тоа потечено се оформи во мускул. Е сега делот со нозете: чекор напред боли горниот преден дел од ногата, чекор на назад боли долниот заден дел од ногата. Рашири ги нозете боли странично горниот дел од нозете, собери ги боли внатрешниот страничен дел од нозете.... стомачните болат и да седнеш и да станеш и да се наведнеш и да се исправиш. Седнував со слободно паѓање на телото и треснување со газот на каучот, а за станување па уште потешко: ако стануваш со стегање на стомачните болат тие, ако се турнеш со рацете за да не те болат стомачните тогаш ќе те болат рацете. Станував од стол како трудница во 9ти месец, одев расчепатена во нозете како да ми се наредиле 50 души одпозади во една ноќ.... ужас.... единствени нешта што не ме болеа беше главата, дланките, стапалата и цица маца. Друго се, ама буквално се ме болеше. Траеше тоа недела дена, после тоа немав гајле. Ама затоа пак за само еден месец се направив бомба! Јас и онака немав сало за топење, ми требаше само дефиниција да извадам. Сега не сум толку активна во теретана како што бев загреана првите месеци, ама сепак доста се држам...
     
  19. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Ја симав болки во колената ми потекоа првиот месец и правев пауза ми поминаа за две недели и пак продолжив и еве си идам со месеци немам гаље ништо не ме боли, се е додека се навикенете нормално е да имате болки на почеток :)
     
  20. meganbaby

    meganbaby Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Апчиња, како што вели мишел погоре, подобро заборавете, да не има после проблеми пак со желудникот. Јас ќе ви кажам лек за воспаление,пред година две некаде бев претренирала и имав страшна болка во бицепсот, неможев рацете да си ги исправам буквално, прашав школски што со години веќе вежба и ми кажа магнезиум и Б6 витамин да внесувам. Ги има прашоци во мали кесички во аптеките, по 10 ден е една кесичка, и навистина помага. Бидејќи постојано нешто се повредувам, зглобови изместување, мускули истегнување и кога ќе се вратам пак на тренингот, мислам дека не би преживеала без магнезиумот. Да е жив и здрав за советот, да знае колку само маки ми скрати, цел живот ќе му бидам благодарна. Па еве, и на некој од вас може ќе му се најде советот. IMG_20170721_211615.jpg
     
    На theowndemon, Mr. Right, stetoskop и 1 друга личност им се допаѓа ова.