1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во мускулите после вежбање

Дискусија во 'Фитнес' започната од Angel-Adriana, 7 февруари 2013.

  1. Antonija1991

    Antonija1991 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Помага цеден лимун и аспирин.
     
  2. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Pocnav na aerobik pred eden mesec i odvcera osekam bolka vo desnoto koleno. Mislam deka mi e oteceno i tesko mi e da go svitka.
    Dali ima nekoja mast sto pomaga ili da si napravam pauza?
     
  3. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски
    Направи си пауза. Само ке ти сплане, а ако не помине за некое време иди на доктор.
    Најверојатно не ги правиш правилно вежбите како чучњеви, искораци напред, назад, тогаш болат колената. А оток не знам од што може да е.
     
  4. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Болат колената затоа што тазе вежба. Ако продолжи да вежба со текот на времето болките ќе исчезнат а организмот ќе се навикне на новото темпо. Нормално е тоа.
     
  5. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски
    @Mamli Воопшто не е нормално да болат колената за време на вежбање и после.
    Нормално е да болат мускулите на почеток, ама колена не.
    Болки во коленото значи погрешно се прават одредени вежби, ако се продолжи со истото може да дојде и до повреди.
     
    На dayla, Dadusicka, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Неправилно изведување на вежбите може да доведе до сериозни повреди. Јас како помал немав тегови па вежбав со некои импровизирани железа. Од тогаш мислам кичмата не ми се оправи:lol:
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Болка во коленото дефинитивно значи дека не ги прави вежбите правилно, и не е нормално. @hubabuba обрни внимание на чучњеви, искораци, било која вежба во која ги свиткуваш колената. Коленото никогаш не сее да ти дојде преку стапалото. И јас се имам зезнато така со брзи и интензивни вежби. Можеби е попаметно побавно да ги правиш вежбите додека не навикнеш да ги правиш правилно, па после да забрзуваш. Прашај го и инструкторот за помош, да ти покаже кај грешиш. Ама обавезно направи пауза додека не ти помине болката во коленото.
     
    На oblace1, stetoskop и Snow-Star им се допаѓа ова.
  8. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Доколку отокот не исчезне за ден-два и болките не престанат, посети ортопед.

    Болка во мускули и повреда не е исто. И еден совет плус, не почнувајте со аеробик, зумба и сл, доколку претходно не сте воопшто активни. Телото не е спремно. Прво почнете со пешачење, џогирање или некои најосновни вежби дома.
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Еден период ми се случи неколку месеци да работам по 16 часа на ден само 2 дена слободни во месец. Кога легнував доцна во ноќта се чуствував како тенк да прошол врз мене. Се ме болеше. Сабајле по 2 часа ми требаше да се опуштам:D
     
  10. meganbaby

    meganbaby Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Ако е отечено коленото, тогаш тука нема ништо нормално. Си се повредила, оди на болница или на местење, посебно ако те боли при допир или/и одење. А за да се намали болката, (и за мускули може, за воспаление) земи си mobile крема, повторувам крема, не гел, ако сакаш и ќе ти ја сликам да видиш која. 270 ден е, мислам дека во секоја аптека е таа цена. Таа сигурно помага, ти тврдам со сигурност. Јас имам артритис, и кога на мене ми помага за болки, може да помогне на секому. Сум испробала многу пати, така да, проверено, немај гајле. А, кога веќе спомнав и за воспалени мускули, секој гел со ефект на ладење ги опушта, така да, каков имате дома таков, може и со ефект на топлина. А ти, девојче, да одиш да си го провериш коленото, ако веќе не си била.
     
  11. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Фала ви за советите. Не ме боли веќе, ама мислам дека уште малку ми е отеченко. Во секој случај утре ќе тркнам до лекар.
     
  12. tribulus

    tribulus Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    55
    povreda e edno a bolka vo muskulite e drugo. znaci koga imame tezok napreden trening,naredniot den znaci posle 12-24 sati koga muskulot ke odmori pocnuva da boli so e normalno. no pain no gain. ako ne se vnesuva dovolno masti jaglenohidrati i proteini muskuot mozi da boli i nedela dena. muskulot rasti posle trening znaci koga spieme i zato treba da jademe proteinska hrana za pobrz oporavak. kolku pobrzo se oporavuva muskulot tolku pobrzo rasti i nemoj da piete apcina protiv bolki posto e stetno. vo blender ke si stavite puter od kikiritki,aronija,edna banana,4-5 jajca samo belka,50 grama badem ili lesnik ili orev se stava i mleko i se pie. BCAA ili L glutamin mozi da dodadete vo ishranata i nareden den nisto ne se osejka :) za bolki vo kolena lakta i zglobovi probajte da nosite stegac nekoj period koga trenirate so tezina i obavezno magnezium sekoj den. 25 dena se pija pa nedela dena pauza i posle pak.
     
  13. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    upload_2017-10-30_23-16-24.png

    Топло ја препорачувам за во секој дом, ги опушта мускулите и ги сведува мускулните болки на минимум.
     
  14. tribulus

    tribulus Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    55
    ako cinea mastite i apcinata MR olimpia ke koristea masti nemase da se koristi ishrana bogata so bcaa i glutamin :) ova mast e za stari lica ne za cupina mladi po 20 godini :)
     
  15. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Маста ја препорачав затоа што ја користам и мене ми брка работа секој пат. Активно вежбам 12 години и секогаш после тренинг ставам од истата. Нема старосно ограничување за тоа кој може да ја користи, па оттаму не е само за стари лица, туку за секој оној кој има проблем.

    За пиење апчиња лично и јас самата сум против.

    Тоа исто не го негира фактот дека треба да се користи храна богата со јаглехидрати.
     
    На tribulus му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Веќе неколку години активно спортувам и овој проблем ми се јави пред неколку месеци,односно скоро година. Бидејќи мојот спорт, поточно кик бокс бара многу тегнење и удари со нозе доведе до тоа да ми се јават многу јаки болки на едната страна од ногата,се работи за овој дел заокружен на сликата, почнува од препоната од внатрешниот дел на ногата. Имав многу болки и се мачкав секој ден со креми и по 2 месеци одмор на ногата пак почнав да си вежбам,ептен слаби болки имав само при истегнување.
    Е сега проблемов ми се јави повторно поточно денeс. Удирав во вреќа со ногата и одеднаш како нешто да ме сецна почнаа многу јаки болки и еве уште ми траат...Прашањето ми е некој да ми каже што да ставам за болкава затоа што премногу ме боли и не се трпи? И случајно да не знаете да не сум искинала некој лигамент јас или можно е само да сум го истегнала мускулот?:^)
     

    Прикачени фајлови:

    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      7,4 KB
      Прегледи:
      7
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    После интензивен тренинг ако секое мускулче не ме боли, тренингот не го сметам за успешен. :D
    Не пијам ништо, поминува сама од себе со ден одмарање на мускулите за да раснат.
    Ова е убава болка :D
     
    На Regina.Phalange и The_boy им се допаѓа ова.
  18. Anodce

    Anodce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Вака немав вежбано скоро една година и сеа почнав пак, ај после првиот тренинг ме болеше све два три дена па пак отидов и така 3 4 пати, све ми помина ама болката во коленото никако да помине, кога сум поактивна во текот на денот чуствувам некоја тапа болка и како да ме "жежи" т.е како жестина некоја, и посебно навечер најмногу не знам дали има простор за паника? Пошо ме сум во Македонија моментално. .. Некој до слични искуства
     
  19. DakaBaby

    DakaBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Dali.nekoj.gi koristel.kapsulite Helix original za zglobovi od Teleshop
     
  20. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Татко ми ги користеше.
    За што ти се?
     
    На DakaBaby му/ѝ се допаѓа ова.