Болка во мускулите после вежбање

Дискусија во 'Фитнес' започната од Angel-Adriana, 7 февруари 2013.

 1. DakaBaby

  DakaBaby Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2018
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Za zglobovi za majkami pocna dagi pie veke tri ima ispieno kapsuli osekja bolki vo zeludnikot otkako.pocna dagi pie dali e normalno.toa zatoa I dali e zadovolen tatkoti od niv pozz
   
 2. "Zoki"

  "Zoki" Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  8.383
  Пол:
  Машки
  Ќе ти пишам во порака ок?
   
  На DakaBaby му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Regina.Phalange

  Regina.Phalange Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  649
  Пол:
  Женски
  Мене ми треба совет. Вежбам еве месец, месец ипол редовно. Јас ја сакам таа болка, при вежбање, наредниот ден, го гледам како позитивен знак и уште повеќе ме мотивира. Е сега неделава баш приметив, никаква болка, другарка ми вика може кондиција сум добила, ама ми фали, губам мотивација инаку, тоа ми е до негде и како повратна информација, резултат дека вежбав.
  Е сега незнам дали да мењам вежби, или да останам на овие со исто темпо, или па да правам дупло во денот?
   
 4. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.115
  Допаѓања:
  4.282
  Пол:
  Женски
  Ти се навикнало телото.
  Пробај смени ги вежбите или интензитетот на вежбање. Треба да го шокираш мускулот и да менуваш рутина секои 4-6 недели.
  Јас вежбам веќе со години и некогаш немам болка, тоа не значи дека не бил ефективен тренингот, туку веќе телото ти е навикнато.
   
  На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  1.924
  Додај тегчиња / тежина .
   
  На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  812
  Допаѓања:
  3.885
  Пол:
  Женски
  Додека вежбаш - да, треба да осеќаш одредена болка, издржлива се разбира ама не мора и наредните денови се да те боли за да биде ефективно вежбањето.
  Зголеми малку на интензитет ако ти се лесни тие вежби што ги правиш сега, стави тежина, прави повеќе повторувања.
   
  На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.
 7. AAKG

  AAKG Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  229
  Зголеми само интезитет а волуменот нека ти биде ист.
  Гледај секоја мускулна партиа да одмара цели 72 сати.
   
  На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.