1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во нозете од високи штикли

Дискусија во 'Мода и стил' започната од ms.ivana, 2 јануари 2012.

  1. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Ех што би рекла баба ми секој мода си носи своја болка во право си е жената.не да ме болат нозете од високи штикли ми доаѓа никогаш повеќе да не облечам ама ајде де што да се прави нели сме женски тоа ни е.Имам болки во нозете кога носам ептен високи штикли ама имам мерак на нив па брате мили не да ме болат нозете незнам што да е си ги носам
     
  2. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Еве салонките што си ги купив за Нова година се многу удобни...ама после стоење на нив скоро цела вечер :tmi: Нозете не да ме болеа тој ден |(
    Има ли некој совет како да не не болат нозете на високи штикли?
     
  3. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Спас...да седнуваме барем на 10минути од цела вечер стоење. И во патики ке ти отечат нозете камоли во штикли.
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски
    Љубителка сум на високите штикли , имам неколку пара и многу се чувствувам секси кога ги носам. Ако стојам предолго тогаш ме болат стапалата. Највеќе ме болеле кога играв 4 часа на матура а носев штикла тенка 12ка и потоа неможев да ја исправам ногата од болка и во 4 часот насабајле пешачев боса :D Но, како што се вика `трпи бабо за лепота` :D
     
  5. zlatnaa

    zlatnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Пола капаче ракија во салонката и немате гајле целл вечер :D :D П.С испробано е и не мириса :D
     
    На cresa-jagoda и sunfemina им се допаѓа ова.
  6. smajliX

    smajliX Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    29
    Како тоа ракија? Да истурам пола капаче ракија во кондурата, сигурно не мириса :^) ?
    Ја незнам мене ми се чини дека колку почесто носам толку помалку ме болат, порано ме болеа и на ниска штикла, сега само на тие од 12см. Така да тренинг е работава, ама па мене омилени ми се тие највисоките 8)
     
  7. zlatnaa

    zlatnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Пробај и ке видиш дека нема да мириса мене кога ми кажа другарка ми јас викам нема шанси ама пробав и цел вечер супер не ме болат нозете :) :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Стварно делува ракијата и воопшто не мириса,пошто одма испарува.А особено делува на кожни чевли и поубаво ти лежи стапалото. За почетнички е најдобро да почнат со не многу голема штикла затоа што лигаментите и мускулите треба да се навикнат.Како и да е ако во продавница се барем малку неудобни ич не ни помислувам да ги купам,пошто знам дека ќе ми дојде да ги фрлам на сред вечер. И уште една битна работа што на своја кожа си ја имам осетено,не е баш забавно :D...колку и да ве болат нозете не ја соблекувајте штиклата додека не стигнете дома пошто после едвај ќе ги облечете ако ви е уморно и отечено стапалото.Е тек тогаш ќе одите ко на јајца :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    Jaс мислам дека од високи штикли,болка најчесто се јавува во меѓуножјето.
    Шала на страна,од претерано носење такви не ви бега реума,проширени вени и остало.
     
  10. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    5.657
    Пол:
    Женски
    Јас одвај издржувам на штикли кога искачам. Иако многу ретко искачам со штикли. Видов од веро пред некој ден влошки за штикли, веројатно ја држи ногата да не се лизга надоле, од што не болат прсите после тоа, и искрено размислувам да ги купам тие.
     
  11. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    И јас не се согласувам доколу земам и барем пола број поголеми ич не ми се удобни, поготово салонки ми клапаат буквално како малите деца кога облекуваат чевли од мајките :lol:
    Инаку многу издржувам на високи штикли и постојано сум на штикли многу ретко носам ниско. Од кога почнав да се дружам со штиклите неразделни сме. Пред се зависи од падот на штиклата, потоа од самата штикла, од тоа дали има платформа или не, од влошката. Кога се купува штикли не се бира само боја и модел туку треба убаво да се види и проба и нивната удобност. Си обожавам штикли без нив не сме целосни :)
     
  12. Twilighter

    Twilighter Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Ко пијана сум кога сум со штикли или високи сандали :D секогаш се сопнувам се додека не се навикнам на нив, ама по се изгледа нема да се навикнам xD
     
  13. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Трпи за убајна :lol:
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Имам проблем, со левата нога (ногата со која имам проблем со прстот), тој ме боли и боса кога сум по дома, а не пак на висока потпетица.
    Како и да е, женско за убавина се ќе трпи
     
  15. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Не трпам за лепота па што сака нека биде. 15-ки носам само ако либето пушти срце и дојде да ме земе и врати со кола. :D

    Пониските класични штикли ми се удобни, навикната сум и не ме болат нозе. И кога ме болеле, не сум се двоумела да ги соблечам и боса да продолжам низ сокаци. Гајле ми е ако ме гледаат.

    Многу сум против да се трпи болка само за да се изгледа убаво. Па луѓе, мислите дека не се забележува кога стискате зуби од болови? Не можеш да се изнаиграш, изнарипаш, изнасмееш ко човек.
     
    На cresa-jagoda, Hipster, lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  16. hehehe

    hehehe Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    57
    Најмногу што имам издржано е 6 часа стоење на 15cm штикли. Да удобни ми беа ама кога си дојдов дома како на јајца да газев и мислам дека 2 дена потоа ме болеа нозете само од нив. А сега речиси 2 месеци немам облечено ептен високи штикли поради проблеми со прстот на едната нога и незнам кога ќе ми оздрави прстот како ќе носам пак толку високо... А многу ми е убаво кога гледам девојки со високи штикли па како и да е и јас би ја истрпила болката колку и да е јака... :)
     
  17. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Me боли и тоа многу , носам постојано штикли и тоа салонки со по 12-15 цм и како да не ме болат, иаку ми се неудобни , неможам да им одолеам , имам и пониски ама ако ги носат повеќе време и пак болка :^) ама што не се трпи за самодоверда и добар стил
     
  18. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Постојано имам болка , и плускавци по нозете од високи штикли .. ама пак ги носам .. еехх таа модаа :D
     
  19. B-I-B-A

    B-I-B-A Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    12
    Имам болка кога носам премногу високи штикли,ама се се трпи за убавина :lol:
     
  20. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Мене колку и да се високи штиклите, не ми предизвикува болка стоењето во нив. Доколку ми се погодени и удобни. А нешто што најмногу мразам е неудобна и непогодена штикла. Никогаш не би купила штикли кои не ми лежат на ногата.
    Иако често се дешавало кога си одам дома, пешки, да си ги земам во раце, чисто ради побрзо да стигнам и да не се веам по улици.
    Едно добри 2 месеца, кога неможев да облечам поради тоа што двата палци ми беа оперирани. После тоа понекогаш имав болки, но откако комплетно ми заздравеа ич немам гајле :D