1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во нозете од високи штикли

Дискусија во 'Мода и стил' започната од ms.ivana, 2 јануари 2012.

  1. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Манијак сум за високи штикли
    редовно носам за викенд а некогаш и за на кафе ама поретко
    Но по 5 часа носење..уфф болки невидени мразам што е така
    а јас секогаш сум во нив замислете од 9 до 3 часот навечер тоа се 6-7 часа
    си се чудам како издржувам некогаш ми се плачи од што ме болат,ама ако ги извадиш кога ќе ти отечат и нема после назад -.-
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  2. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    обожавам ама ретко носам зошто ме болат нозете другиот ден
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    10.085
    Девојки ве предупредувам дека секојдневно повеќечасовно носење на штикли резултира со деформации на стапалото.
     

    Прикачени фајлови:

  4. Cinderella11

    Cinderella11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    51
    Па да..Издржав 5 часа во штикли и потоа ја си ја знаев болката :(
     
  5. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Има влошки Dr. Scholls кои се многу добри.
    [​IMG]
    Не знам дали изгледа вака пакувањето, затоа што јас кога ги ставав во чевли веќе беа отворени влошките, ама сигурно каде што се продава Dr. Scholls ако прашате за влошки кои го ублажуваат падот (така нешто) ќе ви посочат кој производ е тоа.
     
  6. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Порано немав проблеми со било која висина на штикла..после неколку месеци ич не сум се качила на штикла и еве сега без разлика дали е висока или ниска после пола саат ме болат нозете..ужас
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BooBear

    BooBear Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    45
    Постојано имам болки , ама фала богу си го најдов лекот . читав на интернет вежби и стварно помагаат ,
    се надевам дека и вам ке ви помогнат :)

    Потпрете се со рацете на ѕидот, а нозете поставете ги во позиција „нога пред нога“. Со рацете, полека „туркајте“ го ѕидот, додека ги растегнувате листовите и тетивата во задниот дел на стапалото. Во текот на целата вежба, грбот мора да ви биде исправен, а со колковите „да одите“ кон ѕидот, сè додека не почувствувате напнатост кај испружената нога. Оваа вежба, што е корисна за вашите стапала, правете ја од 10 до 30 секунди или додека не почувствувате дека напнатоста попушта.

    Уште една многу корисна вежба е таканаречената „вежба со азбука“. Застанете на една нога, а со онаа што е во воздух, барем со делот на стапалото и зглобот, правете движења со кои би изгледало како да пишувате некоја буква. Со оваа вежба, што е најдобро да ја правите боси, ќе се научите да одржувате подобра рамнотежа и ќе ги истегнете мускулите.
     
  8. Ive1311

    Ive1311 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ..

    znaci vaka od stiklite sto gi nosev i sto me stegale na nogata na prstot mi izleglo nesto kako pluska mislam deka e zasirena krv .. toa samo ke mi pomine ili treba da posetam lekar ?
     
  9. xoxo..gossip-girl

    xoxo..gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    642
    ..

    Само ќе ти помине само оставај го да дише повеќе.Кога можеш по дома биди без чорапчиња.
     
  10. BadGirlIna

    BadGirlIna Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    Во зависност како ми прилегаат на стапалото, некои штикли што ги имам се толку згодни што можам да трчам со нив ама затоа па некои ги имам што едвај стојам ама тоа е што се вели због шеме :)
     
  11. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    На полуматура првпат носев штикли и тоа беа 9 но неможев да издржам.Останав на нив 2 саати и тоа беше премија за мене па ги соблеков и си продолжив како и сите боса :D инаку одтогаш ги носев повеќе пати така да сега сум кај кај подобра за разлика од тогаш :tmi: но мислам дека ако ги носам повеќе од 3-4 саати ќе си имам проблеми со рбетот :?:
     
  12. Christina.A

    Christina.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    354
    Имам рамни стапала и после 2 часа имам ужасни болки во нозете.
    Поради тоа неможам да најдам чевли на кои целосно ќе ми лежи стапалото.
    Но тоа е што да правам љубител сум иако не ги носам многу често. :)
     
  13. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    Сега имам 21 година а штикли носам од 14 години така да веќе не ми е проблем дали ги носам 1 час или 5 часа.Ги обожавам штиклите и кога ги носам се чувствувам опуштенооо :D
     
  14. leighton23

    leighton23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    1.681
    Се навикнав на високи штикли. Ниски воопшто немам купено, веќе 3 години сум на тенко и високо. На почетокот ми претставуваше проблем додека да се навикнам, но сега можам што се вика и да трчам со нив. :D
     
  15. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Извини ама морам да го споделам мислењево дека БОСА во сред дискотека е многу сељачки. И на мојата полуматура и матура имаше такви девојки ама се ежам од тоа.. лошо изгледа. Подобро да си ставела балетанки во украсна кеса и да си ги замениш кога веќе не можеш да стоиш на штикли, отколку боса.. :worried:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Не носам високи штикли. Еднаш носев и после 10 минути почнаа да ме болат нозете.
     
  17. Male4kaE

    Male4kaE Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Јас немам проблем со високи штикли, речиси по цел ден сум на штикли на работа, на излегување... е сега зависи, има некои што ме убиваат, па немам класични болки во нозете туку ме болат прстите, ми излегува по некоја плускавица...но што да правиме, жени сме, мора да трпиме за убавина :D :D :D
     
  18. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    ако ги носам 1 саат па и згора на тоа да се високи богами ќе ме болат :D
     
  19. split96

    split96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Имам еден совет. После одењето на високите штикли, пробајте да ги измиете нозете со топла вода, потоа свртете кон поладна и пак кон потопла. Така неколку пати и верувајте, нозете нема да ве болат толку. Можеби ви се чини како чуден совет, но пробајте. Успева на мене, а и неколку мои другарки рекоа дека им успеало и на нив :)
     
  20. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    116
    Да, ова е точно, на денот на матурска ме болеа нозете страшно, али ги ставив во топла вода и ги измасирав, потоа бев како нова :)