1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во нозете од високи штикли

Дискусија во 'Мода и стил' започната од ms.ivana, 2 јануари 2012.

  1. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Од трета година средно носев штикли и не ми беше важно дали еден саат дали 8, дали со кола ќе одам некаде или пешки ќе одам. Ги навикнав како дел од мене. Откако ја скршив ногата (не од штикли да не се разбереме погрешно) многу сум пребирлива за нив, најбитно каков е падот. И сега со најудобните (не ги рачунам тие на полна пета) издржувам 4 саати максимум ако сум на нога постојано, а ако не, можам и подолго. А ако знам дека треба да одам пешки некаде после тоа обавезно балетанките во ташна :lol: :lol:
     
  2. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Штикли носам скоро 3 години само за излагање,за викенди инаку не. И не неможам воопшто да издржам после 30 минути носење чуствувам болка кај стапалата. ;(
    Инаку читав тука да истуриш пола капаче ракија и демек немало да имаш болки,вистина ли е? И дали ова е ефикасно,а притоа носам влошки во штиклата?
     
  3. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    112
    Мразам штикли, толку многу ме болат нозете, што ќе пукнам на моменти, не се издржува болката. Половина час и готово не бидува повеќе.
    Штикли носам само на посебни пригоди на свадби, крштевки, родендени, матурски и разни прослави. Но да ги носам сегде каде одам, не сум луда. За тоа се балетанките :inlove:
     
  4. Marcela

    Marcela Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Исто и јас мразам штикли.. Имам одено од диско до дома 15 минути боса, кога се вратив ги фрлив штиклите и од тогаш поминаа две години од кога не облеков штикла. На свадби одам во балетанки и ич не ме интересира што ке мислат други за тоа.
     
    На Lile_05 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Доста сум пребирлива околу штиклите. Некако многу чудна слаба нога имам и лоши прсти и кога ќе облечам прстите, широко и грозно. Кога носам штикли гледам најчесто да се 'затворени' од напред. Често сум на штикли, но патика си е патика.;)
     
  6. Medicine25

    Medicine25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Јас доста често носам штикли. Се навикнав на болката, издржувам и по цела ноќ во штикли и тоа доста високи.Ако веќе носам ќе носам до крај.
     
  7. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Без штикла не излегувам. На свадба на братучедка ми од утро до крај на вечерта бев на штикла (тоа што дома се средив 1-2 часа бев боса) не осетив болка, но затоа утредента, како да ме имаат бодено со игла се чувствував. И пак би носела исто.
     
    На mesecar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.679
    Пол:
    Женски
    Штикли носам само по свадби, матури.И ми умираат нозете.Највеќе имам издржано на 10cm 6часа.Играв и ора и се.После тоа не можев до кола да стигнам:$:(
     
  9. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.477
    Допаѓања:
    33.213
    Пол:
    Женски
    На штикла сум од мои 14-15г никогаш не осеќав болка. Најразлична височина на пета имав значи со сите одев како со патики.
     
    На mesecar му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Имам еден проблем. На 2/3 пара штикли, 2 3 пати ги имам носено и буквално штиклата е искривена. Не знам јас малку накриво одам, НО не до толку колку што се криви штиклите. И тоа кога одам во нив од позади баш се приметува дека се покривени.. Некој совет? :whew:
     
  11. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски

    Квалитетот на штиклата е таков..совет мој фрлај ги дека и да ги носиш на поправка после некое време истото ќе биде.
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Од каде ги имате купено вашите најудобни салонки?
     
  13. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски

    Nine West ..
    Исто и сандалките за свадбата буквално цела вечер останав со нив .
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  14. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Секогаш имам болка од високи штикли, но се не којзнае какви болки па да не можат да се издржат. Јас така и така не носам многу штикли па не ми преставува проблем болката.
     
  15. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.214
    Пол:
    Женски
    Навикната сум да одам со штикли па болка не ни осеќам. Евентуално ако сум долго долго време во нив а да ми се нови па првиот пат да ме стегнат. Љубам штикли и ми се чини на седумдесет години ќе бидам збрчано, мало бабиче со шеширац и штикла. (hollest)
     
    На xxxУбавотоПајче, mesecar и joy1 им се допаѓа ова.
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.426
    Пол:
    Женски
    Да. Понекогаш, да се изгледа убаво, средено, дамски, си има своја цена. Во случајот со високите потпетици, тоа е болката во стапалата. Затоа ги носам ретко, само за прослави и свечености. Вообичаено сакам удобност а удобноста ја наоѓам во рамни обувки.
     
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ау, после матура една недела нозе ме болеа од штиклите. :x
    Затоа високи штикли носам само на специјални пригоди. А, вака пониска штикла на чизми или сандали не ми пречи, носам тоа и посекојдневно. Високи штикли ми изгледаат преубаво ама ете болката во стапала после не можам да ја поднесам, затоа ептен ретко во високи штикли сум.
     
  18. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    Зависи и од квалитетот на штикли, кондури.
    Од Биана имам носено штикли на свадба повеќе од 6 часа не сум осетила никаква болка, а кратки чизми со рамен ѓон, два часа не можев да издржам во нив, трчајки си идев дома, болки ужас од нив.
    Затоа на кондури веќе години назад не штедам, подобро едни ама вредни отколку 10 пара да ме сакатат.
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    Не носам често. Ама, имам еден пар колку да не е без ич(fingers)