Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

 1. taska

  taska Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  Модератор: Во оваа тема нашите идни мамички ќе можат да се консултираат во врска со различни болки со кои често се среќаваат, најчесто загрижени дали тоза што им се случува е нормално. Тука ќе можеме да се советуваме за болки во грбот, главоболки, зуење во ушите, киселини, и други состојби кои не мачат во текот на бременоста.
  Луѓе помагајте , 30 недела сум и имам ужасни болки во грбот и почнаа ноќе да ме будат ужасни киселини ....некој совет , лек , вежби било што на некој што му помогнало ;(
   
  На Moni-monice му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Киселини и болки во грбот

  За киселини, од искуства на други, што повеќе да јадеш морков.
  Морковот најмногу ги неутрализирал киселините и го регенерирал желудникот :) .
  Покрај морковот, можеш да јадеш и мед. Исто и тој многу помага.
   
  На moni.poni и taska им се допаѓа ова.
 3. taska

  taska Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  Киселини и болки во грбот

  od utre ce probam :) ti blagodaram
   
 4. gordost

  gordost Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Киселини и болки во грбот

  kompot od modri slivi ili suvi slivi samo toa mene mi pomagase
   
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Киселини и болки во грбот

  taska јас киселини имам од самиот почеток на бременоста и до ден денес ме држат. Единствено нешто што ме спасува е јадење , почесто , а помалку.
  Јадам на одприлика 4-5ч. Од сабајле задолжително доручкувам веднаш штом ќе станам, после 5ч. јадам ручек без леб, наредното јадење може да е со кришка леб и сл...
  Инаку имам читано дека киселините се сузбивале и со чаша ладно млеко, меѓутоа после тоа се создава во организмот многу поголема киселина.
  Компотот од суви сливи мене ми помага за одење во вц, што ми е голем проблем моментално.
  И да ти кажам на крај се и свашта пробав, но тоа е, ако имаме киселини џабе ни е се, пак ќе мора да си излезат. Ајде ти при крај си, храбро и смирено, наскоро сето ова ќе ти биде едно минато :hai:

  Заборавив да ти допишам за болките во грбот, нека ти прави сопругот секој ден блага масажа , по еден или два пати, а кога седиш седи со перница позади грб. Засега мене тоа ме смирува.
   
  На elizz и taska им се допаѓа ова.
 6. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.110
  Допаѓања:
  44.783
  Пол:
  Женски
  Киселини и болки во грбот

  И јас имав премногу киселини.Викаат дека детето ќе се роди со косичка,моите и двете се родија со коса.:)
  Си пиев Рупурут,безбедни се за време за бременостаНо немој на своја рака,прашај лекар.Немој премногу зачинета храна,за компот од сливи не сум слушнала.
  За болките во грбот,нека не те плашат,тоа е од тежината.Пробај со јога вежби,слушам многу им помагаат на трудниците.
   
  На taska му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  мамички јас осетив болки долу кај органот некој како да ме сече мн ме заболе неможев да одам а и на десната страна јајникот ме заболе ама во пооловината не осетив ништо има ли шанси да се тие најавувачките боолки?
   
 8. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  ако не се чести на 20 мин можно е да се лажни болки..
   
 9. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  девојки цел ден имам болки како менструални а посебно ко се движам некој како да ме сече во петокот правев цтг немаше контракции па нз што може да е?
   
 10. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  Еленика а имаш болки постојано или на периоди, зошто јас имав вчера болки не беа силни од типот на оние менструалните ама не на периоди и една пријателка ми кажа дека не е ништо страшно дека бебето се местело во положбата за раѓање. позз
   
 11. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  не се на периоди ама почна сеа и грбот да ме боли али овие се трпат болки само некако чудни ми се како некој да ме сече кај јајниците нз како да ти опишам поз
   
 12. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  Здраво мешиња. Сакав да се консултирам. Имам претерано јаки болки во пубичната коска. Какво е вашето искуство со тоа????
   
 13. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.152
  Ова ти е уште еден несакан симптом на бременост. Кажи ми те боли кога одиш или цело време?
   
 14. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  Постојано боли. Почна пред околу една недела. Не сум имала прилика да слушнам па се мислев дека ми е нешто од температурата и настинката која баш убаво ме изнамачи неколку дена.
   
 15. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  може ми е малку глупаво прашањево, ама со текот на бременоста како што расте мешко се осека се позатегнат така?? :?: јас веке почнувам така да осекам, и ако стојам повеке време ме заболува во грбот дијагонално со желудникот :(
   
 16. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  753
  јас во поселдно време се почесто имам болки во долниот дел на стомакот, и тоа такви болки како што се менструалните, и треба да легнам да ми поминат, инаку не поминува и неможам да одам на долги стази. На некоја и се случува ли ова во овој период од бременоста? нормално ли е? :?:
   
 17. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.042
  Пол:
  Женски
  ^^^
  Кој месец си?? Јас чувствувам исто, не премногу често. Не се баш болки, повеќе е како тап притисок. Не ме плаши искрено :?:
   
 18. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Пробај повеќе да одмараш. Влегуваш во по ризичен период од бременоста, така да не се форсирај. Ова ти се лажните Брекстон контракции, но многу е рано за да ги осеќаш до таа мера да мора да легнеш.
   
 19. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  јас денес повеке време пешачев , и сега од време навреме и јас осекам така некои послаби болки како менструални во долниот дел од стомакот :( може е од пешачењето
   
 20. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  753
  28 недела и 2 дена.

  меуу контракции нели се она кога ке ти се стврдни стомакот??