1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Anicka30

    Anicka30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2017
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Те мислев како ти е. Да, и јас ја имам истата реакција на амоксиклав на желудникот, дури и грчеви ме фаќаат и пролив и иако јас секојдневно пијам линекс форте, тој не ми е доволен за антибиотик, туку земам од Др. Волц Дармфлора капсули и тогаш немам гајле
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила ми олесни малку , се испоплашив на бебето да не му наштетат антибиотикот.
     
    На Anicka30 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Дечки, настинав :( освен затнат нос и омалаксаност немам некои посериозни симптоми, не ме боли грло, немам температура. Се мислам дали да идам до кај матичната или е само така пролазно :) Освен парацетамол знаете нешто друго што може да земам?
     
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Парацетамол, вит Ц, супи, мед, лимон.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Јас пак со проблеми и прашања (facepalm)
    Ви се случува ли милички кога одите или подолго стоите за ви се стврдне мешето во долен ден и да ве боцка како со игличка внатре во вагината ?
    Или кога седите да ве фаќа онака некоја типа болка во долниот дел и се стврднува меше ?
     
  6. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    МЕНЕ ЗАВЧЕРА МИ СЕ ДЕСИ НЕШТО СЛИЧНО,БАШ КАКО БОЛКА НЕШТО КАКО ДА МЕ БОЦКА ТВРДО И ПЛУС МАЛ ОТОК ОД ЕДНАТА СТРАНА НА ВАГИНАТА И УСНАТА СЕ ИЗВАДИВ ОД ПАМЕТ И ОДМА ОТИДОВ НА ГИНЕКОЛОГ И КОГА МЕ ВИДЕ НА ЕЏО УСТВАРИ ВИДОВМЕ ДЕКА ГЛЧАВАТА НА БЕБЕТО МУ Е ТАМУ СТРАНИЦНО И НАЈВЕРОВАТНО ОД ВРТЕЊЕ И ПРИТИСКАЊЕ СЕ ДЕСИЛО ТОА ПОСЛЕ ТОА НИШТО НЕ МИ БЕШЕ.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Jas sum cesto taka:( pred nekoj vecer mm od strav sprema se da me nosi na dezuren....
    Mese cesto mi stvrdnuva,nekolku pati na den pa pominuva,poslednive denovi imam i kako bockajne dole:worried:misli nasekade ama se izdrzuva i pominuva la si vikam deka se sprema...

    Tuku jas veke neznam i bolkive da gi razberime,si imam cisti,fibroma,slepo crevo:worried: pa cesto si imam maka i ne znam dali e bebus ili drugive raboti:^)

    Si se tesam toa sto veke sum blisku 30nedela pa si vikam Barem do 34/35 ke bidam zadovolna:) a so pomos na gospod moze i do 40da si doteram.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Јас ни со двајцата немам дотерано до 40 недела , еден е 37 друг 36 недела роден , за ова викам нека гура како браќата барем нека не ме вади од памет , овакви болкички и боцкања имав многу малку пред раѓањето нивно , ама сега не сакам да мислам на раѓање скоро сум пуни 29 недели , рано е уште барем како што викаш и ти нека седат до кај 34-35 недела , и јас имам кила од 10 см (барем 10 см беше пред година дена сега појма немам колкава е ) ама колата ми е над папокот и не прави проблем врз бебе освен што го притиска желудникот .
    Па затоа ме вадат од памет овие боцкања во вагина башка и доста отечена сум доле , а стврднување во текот на 24 часа имам скоро 10 пати и више ама брзо попушта и мм веќе почна да се плаши.
     
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    I jas sum otecena dolu:worried: jas prvata so 32+4 se porodiv pa zatoa vikam Barem do 35neka sedi,se plasam mnogu od site mali bolki,bockajne,secejne,tvrdo stomaco......ama se obiduvam da mislam pozitivno i so progesterone sum sekoj vecer pa si vikam ke mi pomogne da odeme uste napred.

    Inaku na poslednata kontrola bev otecena Dole a glavceto bebevo ho ima Gore,nema vrska li toa?
    Jas si mislam ako e Gore glavceto moze poveke da odime napred ili nema veze?

    Cerka ja nosev dolu i glavceto nadole uste od 19 nedela,pa vo 32nedela vi pukna vodata.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    На моево главчето не му е доле некако терсене на лево беше наместено од папокот надоле , а сега е горе со главче доле со нозе , а отокот ваљда ни е толку рано од тоа што си имаме мака вака со лажни контракции , боцкања и пониско бебето , исто и јас сум со утрогестан вагиналети навечер пред спиење само ставам дека едвај 3 см ми е цервикс , а еве од ноќеска и на терапија 7 дена ме ставија антибиотик да пијам па страв во коски веќе си имам :)
     
  11. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    27+1 недела. Дали е нормално да сс има болки во долниот дел на стомакот. Исто ко да ќе добијам .
     
  12. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Не е. Оди на лекар
     
  13. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Од колку саат тек сеа издржав. Сепак магнезиумот не ми бега ..
     
  14. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Девојче што направи? И јас некои болки слични осеќам а бев на контрола во пон. се беше ок. Инаку сум 25 + 3
     
  15. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Имав закажано за 15ти. Ја бев вчера. Се е океј бебето е во ред. Постелката. Доволно вода. Само што сеа расте стомачето и нема доволно место за бебчето и нормално болки ќе се има ама затоа магнезиум ми препиша. И вика без гајле се додека нема крв нема ништо..Болки ко болки мора да се издржат..
     
  16. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Супер, баш ми е мило што се е во ред.
     
    На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Мешиња и јас имам некои бодежи во матката од врњме на време . Малку поактивна сум деновиве иначе само лежам дали ми е од тоа или просто си сешири матката? 15 +5
     
    Последна измена од модератор: 10 февруари 2018
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    matkata treba da se siri periodov ama nekoj posebni bolki netreba da imas
    Jas bas so mm sabajle vikam najloshoto period mi e ovoj zatoa sto neli neides cisto na pregled ne go osekas mrdanjeto na bebeto. Za razlika posle 17-20 nedela kade bar postepeno treba da pocnes da go custvuvas i si po smiren. Jas osven bolki vo kicmata zatoa sto si se zeznav so prvata bremenost nemam nisto drugo
     
  19. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, sakav da prasam dali vi se slucilo koga ke kivnete da ve presece bolka kaj matkata cela linija so se jajnici..ne bas mala bolka..jas ne sekogas no nekolku pati mi se sluci da kivnam i da me preseche/zdoboli.
     
  20. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Исто ми се случува и мене кога ќе кивнам посилно, среќа ми поминува веднаш.