1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Pominuva da, za 2 3 sekundi. Cisto me interesiease dali i na drugi se slucuva i zoso e toa taka
     
    На Anicka30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anicka30

    Anicka30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2017
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Многу нормална болка е тоа на кружниот лигамент што ја држи матката и најчесто фаќа при кивање, кашлање или при вртење ноќе - не е воопшто пријатна ама не е ни страшна.
     
    На Lavica2016, Coco31 и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  3. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Mamicki jas sum 30 nedela cela bremenost imam bolki nisko dole ama vo posledno vreme kaj imam bolki I tesko se dvizam imam pritisok dole nisko bebeto nisko go nosam..a od pred nekolku nedeli cuvstvuvam I steganje I pustanje na matkata toa trae po 5 sekundi... nekoj vakvo iskustvo
     
  4. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.229
    Odi Na lekar .
     
  5. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Bev naI lekar se bese ok neznam veke kaj da odam stvarno, koj sto pravi jas sum pi lekari de kaj maticna de na komisija vo gak de vo sistina nemam veke raat .... site vikaat sese e ok
     
  6. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Мац ако викаат се е ок уживај. Цервикс ти мереле? Ако и тоа ок, пиј си екстра магнезиумче, доста вода и земи си појас за трудници слушам олеснувало малку од него.
     
  7. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Cerviks mi merat sekoja kontrola na moe baranje zaso ednas me izvadija odd pamet mi rece maticniot deka mI e16 pa idev na sto mesta za da ustanovat deka mI e 38 toj go merel samo pola ... I go smeniv maticniot sea idamda kaj druga doktorka I ona mi vika deka posle 28 ne ni treba da se meri poso seka se skratuva kako nateznuva meskoto posledniot pat mi bese 28 ama mislam deka ie ona. Ne go merI pravilno zaso grloto moe ne e pravo tuku koso.. maticnata mi rece ne mi e bitno kolku tI e, cerviksot bitno da si zatvorena.. kanalite zatvoreni se ama jas pak panicam...
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Jas ista bolka imam mesec dena,denes sum 30+0 i uste imam,sekoja kontrola mi vikat deka se è vo Red ama jas si imam bolki,mi dadoa Eni tabletki za smiruvajne i mi rekoa lezejne.

    So lesno i da odime do 9mesec
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Isto I jas sum 30 +0 imam bolki od koa ostanav bremena mene ginekologot ne eden tuku trojca mi rekoa deka takva mi e bremenosta I deka nema potreba da lezam samo tuku da se dvizam da si funkcioniram normalno da sise pijam utrogestan I da ne sese zamaram... ama pak se zamaram I nemozam raat da sedam
     
  10. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Ајде и јас малце да си се пожалам :) веќе 4 дена ме боли во левата страна баш во бутната коска кога седам се наместам не ме боли ама кога одам ко раштрафена сум..коската ме боли и тоа само левата инаку сум 14+4 пијам магнезиум сабајле и вечер ама пак си боли..
     
  11. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    E toa e se nesto boli ... cekaj uste si na pocetok a do kraj da ne znaes so se ke te boli stiska pecka sece itn ... ama zaand dete se se izdrzuva..
     
    На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Дали паничам и си правам филмови или треба порано на преглед да идам , ама ич не знам ?
    Кога стојам ако направам некој чекор или ако ми мрда бебето при стоење или движење осеќам како во каналот да ми пуцка нешто и осеќам гррррдо језиво чувство блиско отворот како да ќе ми прсне и водењак и се , чувство како да ми се врзани нозете и не можам да се движам само лежам :| грев ме фаќа за децава не можам да ги гледам ко што треба ...
     
  13. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.229
    Odi Na pregled za da bides sigurna dena se e vo red I miruvaj.Za decata povikaj nekoj blizok da ti GI gleda dodeka ne se olesnis. Sepak nekogas treba I apsolutno miruvanje.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Majce i dvete ne ni è prva bremenost ama i jas se najduvam vo tvoive bolki:(
    I jas imam peckajne,a bebus koga udira mislam ke izleze nesto:worried:sto vikas neznam dali si panicam bez veze ili sto:worried: a so prvata bremenost sosema druga prikazna.
    Jas bev na pregled mereno pregledano se mi vika dobro e|(samo odmor i odmor.
    Gledam da odmoram kolku mozam ama i cerka mi è zal:(plus sreduvame soba(facepalm)

    Ajde majce uste mesec dena da mine pa ke rajgame posle:hug:neka sedat malite vnatre:!:za sigurnost odi pak neka te vidat:hug::hug:
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Јас и ти како исто си кажуваме :)
    Баш како што си кажа и ти се си мислам и јас како да ќе искочи нешто , ама ете ми текна ете што ако е завртено со нозете надоле сега па ми прави вака језиви болки , тегнење , гурање и пуцкање :wasntme: мене се ми е ова ново и не знам како да реагирам ни што да мислам ептен некако терсене бременост од почеток со секакви болки , а првите две бремености буквално ништо немав се си беше супер , а сега ова наплаќа за се |( само нека ни издржат до 35 недела барем па нека искачаат после :l: :hug: јас на 19 имам закажано на ехо па ќе морам да почекам до тогаш .
     
    На Anicka30 и girl-miri им се допаѓа ова.
  16. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Нели јас се жалев од болки ко менструални ... вчера мн ме болеше му се јавив на мм испадна од раб ме зема со кола право у чаир ,таму др.Неџипи дури на крај сакаше да ме прими мислел дека лажевме за термин дека сум дошла (боже сачувај) а ја од болки се вцрвив ,среќа др.младен му е бивши колега на мм па тој ургираше и му кажа на др-от дека сум 31-ва недела ,дури тогаш ме прими и еден прст отворена веднаш ме испрати во ГАК таму ми дале апаурин за болките и ми рекоа за 2 саата пак да се вратам.Болките ги снема од апауринот,ама кога отидов пак на ЦТГ покажува дека почести контракции имам,а јас веќе ништо не чуствувам.Се мислеле дали да ме хоспитализираат загрижувачки е што сум отворена ,но ме испратија дома на мирување и ми препишаа утрогестан и магнезиум. Каков стрес осеќам срцето до грло ми е цела вечер не можев да спијам :(
     
  17. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Strasno znaci nasevo zdravstvo e uzas.. a kazi mi zasto od cair te ispratile vo gak, zarem vo cair ne znaat kako da resat vakov problem ne mi e jasno...inaku ne se sekiraj sto sI eden prst otvorena znam zeni sto so 4 prsti otvoreni od 27 nedela do kraj gi iznosile decinjata... samo miruvaj pi toa so ti dale I pozitivni misli se kee bide ko so treba ke vidis

    Isto I mene zatoa koa ke osetam deka mi see kiva se pazam kako ke kivnam :)
     
    Последна измена од модератор: 14 февруари 2018
  18. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    I jas pocnav da se pazam vo koja pozicija sum.. se vrtam na strana i se navaluvam nakaj stomakot da e sto pomalku optegnat.. :)
     
  19. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Здраво идни мами, јас сум 26+6 и овие денови чувствувам тапа болка под папокот, поточно во пределот на бешиката, а и во пределот на јајниците. Последниот преглед ми беше на 05.02 и се беше во ред. Има ли место за паника или се нормални вакви болки?
     
  20. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема место за паника Нормално е имав и ја исти такви болки а само 2 недели од контролата како одмина. Ми даде магнезиум директ да пијам. Ама ако болката биде јака и се појавува не е во одмет да се посети гинеколог..
     
    На cimparka му/ѝ се допаѓа ова.