1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Ме боли долниот дле од стомакот и многу често мокрам...се плашам да не еуринарна инфекција се надевам не е тоа, како печење доле на вагината исто така чувствувам...дали сте имале слично искуство?
     
  2. Anicka30

    Anicka30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2017
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Често мокрење и печење при мокрење обично се знаци на уринарна инфекција. Појди, направи уринокултура, за да не стане посериозна, ако веќе е инфекција.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  3. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Девојки многу често да не кажам цело време имам болки во препони, посебно кога се движам како притисок осеќам.Дали некоја ги споделува ваквите маки како мене? :) Бев на ургентен пред една недела за тоа, бев кај матичната пред неколку дена - нема никаков проблем, цервикс околу 40мм, ми зголемија магнезиум. Не знам веќе што да мислам
     
  4. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Koja nedela si?
     
  5. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    27 + 2
     
  6. Anicka30

    Anicka30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2017
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    И мене ме болат препоните а особено ме боли десната долна страна на стомакот и тоа до толку да не можам да мрднам некад, особено кога се движам па знам и да си стојам неколку минути на сред пат - појасот ми помага донекаде, топол туш и многу одмарам, друго чаре не знам дали има (да, и магнезиумот).
     
  7. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    I jas imam bolki cela bremenost ne vo preponi amaI dole nisko, I koga se dvizam imam cuvstvo feka vo sekoj moment bebeto ke mi iskoci me stiska mnogu..I zaradi toa mnogu odmaram... ne e nisto strasno pime si magnezium odmaraj I toa e
     
  8. Баирчанка

    Баирчанка Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Девојки ве читам веќе неколку страни од темава, но никако да се пронајдам со мојот проблем..

    Бремена 31 + 5 дена, дечкото е доста активен во мешето и силен. Денес бев на контрола се е во ред, но во вечерниве часови почна тупа болка или притисок не можам да дефинирам во пределот на препони, некако и над страмна коска.. едноставно некое чувство кога ќе истегниш некој мускул и после тоа како да те боли.

    Дали треба да се загрижувам и да одам на дежурен или да си трпам (во легната положба на десна страна се смирува болката).?
     
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Да си трпиш. Ќе поминат тие болки ко ќе се породиш :)
     
    На Баирчанка му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Баирчанка

    Баирчанка Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    хахах... ќе си трпам тогаш :)... фала за одговорот, некако ми се потстиши паниката:whew:
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Истите болки ги имам и јас, некој ден помалку некој повеќе...еднаш бев и на ургентен за тоа и нормално било. Ама вака кога ќе прочитам повеќе случаи овде и јас сум посмирена :)
     
    На Баирчанка му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ista sum i jas denovive|(31+4 SME nie.
    Mene mi è preporacano lezejne,Eve denovive malce niz doma sreduvav i sega maka si imam,se boli:(
    Od utre pak se vrajkam na odmor,iako e tesko sama so dete.
    Gospod da ni pomogne di kraj.
     
    На ❤️Sneze❤️ и Баирчанка им се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Смеам да пијам Провен пробиотици нели?
    Имам фрка секое сабајле, а морам на работа :sweat:
     
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Секакви пробиотици смееш:)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Милички мене дали од водата тука кај нас (не чиста ) или од јадење не знам , цеела ноќ стомак ме скина од болки дури и лажни контракции имав повеќе од 7 само во текот на ноќта и ме потрефи дијареа :(
    Имам Линекс се напив ама за спречување на ова чудо има ли домашен лек некој ?
     
  16. Anicka30

    Anicka30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2017
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Ако ти е обичниот линекс, напиј се две (ако е линекс форте, едно), земи јаглен во случај да си изела нешто лошо, одма ќе те смири а во меѓувреме касни банана, двопек и пиј јогурт. :hug:
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Линекс Форте имам капсулки белки уште 4 на лентичката 2 × 1 на ден ги пиев кога земав антибиотик (од даамна ) а сега со проблемов не знаев како да ги пијам па едно во 6:50 се напив и после накај 14:30 уште едно ќе пијам , читав сега и какао смирувало дијареа па ќе пијам после и какао и банана ќе јадам само да се сопре ова ми ствара болки и контракции .
    Фала мила на совет :hug:
     
    На Anicka30 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Jas vecer vo 3se budev so maka vo stomak|(eden sat bev vo kopatilo,od dijarea kontrakci imav:worried:se preplasiv sto neznaev dali e nekoj virus ili porogaj ide:worried:
    Mm vika od kivi sto vcera jadev:^)a mozno e oti sekogas me procistuva:wasntme:
    Denes moram Samo rucek da zgotvam ostanato neka ceka.
    Odmoraj majce ako ne minuva idi di maticna da ti prepise nesto:hug:
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Исто и јас од тој период ноќеска маки мачам :| од 3:00 страшно беше мм се исплаши дека бебе во почеток 8 месец ќе се роди камен стомакот ми се правеше и болките беа како кога раѓав со второто па и по страшни :| едвај отидов до купатило и седев на веце школката па не знаев што да очекувам , за среќа немаше никаква трага од крв ...
    Потоа ме смири малку и по 2 часа пак исто сечење на стомак и болки во карлицата едвај до wc пак и морав Линекс да голтнам па сега фала му на Бога ме подсмири малку ама од денов ќе се види убавина не сум способна за ништо , око немам склопено :doh: ама од почеток на бременост бебево само на тестови ме става (facepalm)
    Немам ништо јадено ново се си јадам нормално , ама водата тука ни е многу нечиста како жолтеникава е кога ќе наточиш од чешма за пиење , а од купечка вода не можам да пијам воопшто одвратна ми е дека во пластично шише стоела :|
    Одмарај мила и ти :hug: белким ова ќе пројде денес нема да не измачува цел ден :envy:
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  20. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Јас бев иста пред 2 недели...претпоставувам стомачен вирус беше, не повраќав, а имав нагони...имав само дијареа, немав апетит ич и многу бев омалаксана. Се исплашив и отидов одма кај матичната и кај општиот лекар и ми дадоа пробиотици и електролити. Кај мене траеше еден ден, вечерта кренав и температура до 37.7 и пиев парацетамол, па и од тоа се извадив од памет :) сабајлето веќе ништо не ми беше. Таков е вирусот. Би требало кратко да трае. Матичната ми кажа многу трудници дошле со истите симптоми...Ти посакувам побрзо оздравување
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.