1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    imala li nekoja problem so ketoni vo urinata? :(
     
  2. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Posle poragjag se pominuva samo izdrzi :)

    Vistinskite bolki se neposnoslivi kaj mene ni epiduralna ne pomagase plus 24 saati bese poragjajot ama pomina. Inaku pregledot so prsti mora da pomine so nego utvrduvaat dali glavceto na bebusot e stabilno smesteno bidejki ako ne e i mozat da go oturnat pri pregledot postoi rizik pri pukanje na vodenjakot bebeto da se izmesti i nedaj boze da zaglavi so race ili noze vo kanalot zatoa i preporacuvaat otkako ke pukne vodenjakot da ne se ode vo wc i na pad do bolnica da si vo legnata polozba.
     
    Последна измена од модератор: 24 мај 2018
    На Tweety Sweety му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bundaa

    Bundaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    13
    Девојки 38+5 сум денес имав и вагинален преглед,и сега гледам кафено на гаќите...а немам ни болки и цтг беше супер.Нормално ли е ?
     
  4. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    nikoj li nemal problem so ketoni vo urinata?
     
  5. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Нормално е. Можно е и крв да видиш без паника тоа е од самиот вагинален преглед.
     
  6. sweet.november

    sweet.november Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    3.086
    Јас имав пред два три месеци кога правев крвна слика и урина, матичната ми рече можно е да е од изгладнетост на организмот, дехидрација, расипан заб... Кај мене не препознавав ниеден од овие симптоми, после на следното испитување се си беше во ред. Јади си нормално, пиј си течности и не се секирај ќе се среди. Ако треба за една недела повторно испитај урина. Позитивна мисла само;)
     
  7. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    imal li nekoj maka so nepcata vo bremenosta poteceno i vospaleno nepceto na zabot i mnogu me boli dva pati mi stavaat lekce ama ne pominuva
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Воспалени непца најдобро се третираат со чистење џебови и забен камен. Незнам какво лекче ти ставаат.
    Од домашни "третмани" можеш испирање со хидроген 3% потоа миење заби со паста Парадонтакс, Гингивал гел за непца...
     
  9. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Od domasni tretmani vo tekot na cela bremenost koristev med i propolis i nemav maka ni so nepca niti so nastinki :)
     
  10. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Pozdrav do site 18 nedela sum bremena normalno e da si ima bolka vo preponite podnosliva i samo navecer mi se javuva koga ke si legnam i vo vrtenje mi se pojavi sega ovie dva dena pa nekako strav mi e i rekov da prasam dodeka da odam na doktor
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Штом е поднослива болка немаш гајле,препони,јајници се боли. Гледај да не правиш нагли вртење или нагло станување оти тогаш нај многу боли.
     
    На Smetalink му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu bolki vo jajnicite imam za toa go prasav doktorot i se smiriv sega se javi vo preponi pa da si prasam :) sekoj den nesto porazlicno se desava :)
     
  13. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Жени знам дека велат дека благите болки во јајници се нормални, но во 12та недела сум и досега чувствувам болки одвреме на време само од левата страна, ама цело време чувствувам нелагодност само од лева страна исто.
    Матичниот ми вели било нормално.. Ама ме копка, зошто само од лева страна...
    И друг проблем, мислам дека ми се појави кандида, имам зголемен исцедок и одвреме на време како пецкање/чешање, без оштар мирис е.
    На контрола сум за една недела па незнам дали да пробам да презакажам за побрзо...
     
  14. Mama96

    Mama96 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site 39 +5 sum bremena terminot mi e na 08.06.2018 uste dva dena imam bolki vo jajnicite I bolki okolu vaginata sekoja vecer istite bolki prva bremenost mi e p neznam sto da pravam
     
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Оди на доктор. Нели веќе одиш на цтг секој ден?
     
  16. Mama96

    Mama96 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Bev na ctg pres 4 den doktorot rece deka ne pokazuva nisto mi kaza deka do terminot nema potreba da odam. A ako pomine terminot a da be sent porodam da odam pak
     
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Оди пак, може да се контракции.
     
    На Mama96 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    @Annath дали проафтол е безбеден во бременост? Сум го изгубила упатството, а не се сеќавам на таков податок.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е ок со бременост, бидејќи локално го употребуваш. Ама има алкохол, додуша прашање е колку од тој алкохол влегува во крвотокот, и затоа сепак мислам дека може да го користиш.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Мене ми е дека има анестетик, ако не грешам, па заради тоа да не не е добро секојдневно да се користи.