1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Навечер кога си легнам и кога се вртам осеќам послаба болка најдоле.А синоќе и од жешко и киселина неможе да спијам врти се мести се.многу тешко ми доваша од неа станав бев во купатилото незнам дали е на сите така ама кога повраќам многу ми се вцрвенуват очите внатре значи ептен црвени.До сега немав потешкотии 30+4сум
     
  2. CatL4dy

    CatL4dy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Девојки 29 та недела сум, овие неколку дена имам болки ооколу препони и доле ниско кај стомак при станување и пешачење, мислам дека нагло рипнав во стомак, само имам пак паники и стравови од предвремено породување... Нормална ли е оваа болка...?
     
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Да, ако е издржлива. Ако те боли при пешачење повеќе одмарај и пиј магнезиум, ќе попушти болката. Со лесно.
     
    На CatL4dy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    Девојки дали има некој случај на бременост со миом кој е создаден баш од самата бременост?
     
  5. MACKICA1902

    MACKICA1902 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Два миоми ми се појавија во првата бременост надвор од матка и не ми правеа проблеми во бременоста најверојатно од хормоните.Уште ги имам и не растат а за секој случај по породувањето направив тумор маркери и се си беше ок.
     
    На Charlotte* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    devoki imala li nekoja od vas problem so pokaceni leukocii vo bremenosta cela bremenos mi se pokaceni a nema nikakvo vospalenie mi bea 13 pa 14 pa 15 pa 17 pa eve sega vo 34 nedela 20 dr vika taka reagiral organizmo na bremenosa jas ke se onesvestam od panika
     
  7. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Не се секирај мајка , Знам дека во бременост е нормално покачувањето од вообичаените референтни вредности за жени , мене последно ми беа 14 а 32 недела бев , значи кај сите трудници е нормална таа промена . Е сега не знам која е горната граница.
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.981
    Допаѓања:
    279.014
    И јас знам дека покачени леукоцити во бременост е нормално.
     
    На fana и tambelina им се допаѓа ова.
  9. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Девојки имам тт 38 и ужасно ме боли грлото а до денес ми е терминот. Сабајле одам на матичен лекар да ме види, но дали да паничам и да го барам фокторот што ќе ме пораѓа во Скопје или не? И дали е опасно по бебо 40та недела да имам покачена тт? Фала ви.
     
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Пиши ни како си и што направи. Не се секирај, и да има нешто ќе те покријат со антибиотик.
     
  11. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Ми дадоа антибиотик Зинат да пијам, парацетамол и за шмукање. Чекам болки или водењак да пукне па да тргам за Скопје во секој миг. Нестрплива сум премногу и возбудена. Ќе стасам ли до болница пред да родам. :(
     
    На TeddyGrey и NarCis@ им се допаѓа ова.
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.981
    Допаѓања:
    279.014
    За неколку декови пред пораѓај не знам, ама последната недела пред да се породам бев со 39 тт а маж и деца со 40-41.
    Ме држеше неколку денови, 37-39 варираше, на кревет бев.
    Баш кога се дигнав малку малку се породив, 2 недели пред термин.
    Во таква состојба тешко би ти било да се пораѓаш можеби... консултирај се обавезно.
    Едит: добро е штом ти дале антибиотик и парацетамол. Ќе биде се во ред.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Одмарај, лежи, пиј чаеви, јади супи, си знаеш. Се надевам има некој да трча по тебе и малата. Ќе биде сѐ во ред.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам девојки што ме мислите. :* инаку ќе се консултирам и со гинекологот кој треба да ме пораѓа па ќе видиме што ќе каже тој. Инаку до денеска ми беше терминот па чекаме бебчо дс се реши да излезе.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Искра 90Ј

    Искра 90Ј Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    168
    34 недела сум со температура дијареа болен желудник, др ми даде електролити пробиотик и парацетамол... Чаре девојки сте поминале низ ова? Колку може вирусов да ме држи?
     
  16. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Пред скоро 3недели бев и јас исто , пиев исто што и ти и за 4-5дена се кренав од кревет. И малку со храната припазив една недела . Ќе помине мајка :hug:;)
     
  17. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Јас од сабајле повраќам и сега неможам да ставам ништо во уста јадев на сила чорба и малку чоколадо и пак ми се лоши.
    Се мислам да не е тровање, ама па тоа и со дијареа е пропратено.
    Ако има некој искуство нека пише.
     
  18. Искра 90Ј

    Искра 90Ј Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    168
    Јас девојки 3ти ден температура, пролив, омалаксаност... Незнам што мали глупости јадам, одев и на работа трите дена мислам дека више и снага немам. Мерам пак температура сега 38... Докторов ми вика стрпи се полека полека трудна си затоа полека оде несмееме други апчиња, а пијам парацетамол за температурава, електролити и пробиотик за бремени на Провен.... Незнам више што да правам
     
  19. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    znaci ke puknam pred vreme od strav i panika pa visoki leukocitite 18 sekakvi crni misli mi se vrtata se prepotuvam naednas me izbiva pot 36 nedela sum me faka strav od carskiot rez ke umram uste pred da otidam da ragam od panika :(
     
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Стравот од породување е нормален за секоја родилка. Нека те води позитивна мисла дека се добро ќе се заврши. Нема потреба од паника верувај му на докторите и се ќе биде во ред. Царскиот рез не е толку страшен како што изгледа, најважно е ти и бебе да сте здрави и живи, се останато поминува и се заборава. Со лесно мајка :)
     
    На tambelina и karak им се допаѓа ова.