1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Не смее, само парацетамол смееш и витамин ц.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Не, само парацетамол можеш. Пробај со инхалации со камилица.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Девојки денес сум полна 33 недела, од пред неколку дена имам болки од левата страна долу кај срамната коска кои се издржливи и не мн интензивни, меѓутоа вчера вечерта болката се префрли од левата страна долу кај стомакот околи ципите и доста долго траеше меѓутоа сепак не беше некоја интензивна болка, ама неможев да заспијам цела нок од болката и како и да се наместев болката ја имаше. Дали може да биде од мн седење оти работата ми е пред компјутер и во главно околу 7 часа седам. Или можеби нешто се сири од левата страна и затоа се овие болки??? Ве молам за искуства
     
  4. Мачуле

    Мачуле Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Девојки бев на гиниколог 5та нефела сум бремена. Имам и циста може ли да направи проблем некој?
     
  5. Vodolija24

    Vodolija24 Нов член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Dali e rizicno da imas belo pranje vo bremenosta
     
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.830
    Пол:
    Женски
    Нормално е се додека нема мирис и чешање. Иначе цела бременост ќе аи имаш.
     
  7. ***Najsrekna***

    ***Najsrekna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    641
    Пол:
    Женски
    Ве молам за совет и искуство.Само што приметив дека една вена на бутот од внатрешната страна почнува да попушта.Што можам да превземам? Ова навистина не го очекував;(;(;(
     
  8. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Еве и тука да си се пожалам. Веќе два месеци имам болки во срамната коска, ама сега некако се интензивираа. И спомнав на матичната ми рече ништо, се шири матката. Ама еве со кој и да зборувам не осеќал ваква болка. Па си прогуглав и си најдов што ми е се вика symphysis pubis dysfunction, односно попуштање на лигаментат меѓу срамната коска. Болката е посилна навечер кога треба да се свртам во кревет или да станам за во тоалет. Се издржува ама викам може има некое друго чаре?!:@ На интернет нема некое решение, па ако има некоја со сличен проблем да сподели, ако не друго барем да знам дека не сум единствена:?:
     
  9. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имав,во поголемите месеци болката е посилна буквално како нешто да те сече. Помина кога се породив мислам дека нема лек за ова. И јас се жалев на секоја контрола ист одговор добивав се шири карлицата. Со лесно и без страв.
     
  10. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Јас сум 7ми месец, до 9ти значи да си знам што ме чека. Ме теши ова што викаш дека поминува после пораѓај. А како беше за време на породувањето доколку се пораѓаш природно? Како што прочитав можело да предизвика поголеми болки при породување:sweat:
    Ти благодарам што ми одговори инаку :hug:, пошто никој од жениве во мојава околина што раѓале како да не ми веруваат. Мајка ми ми вика јас во бременоста можев да трчам, ти како стара баба си. Почнаа да ме нервираат веќе. :@
     
  11. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    иста бев, или од нигде никаде некое страшно боцкање со болка. При седнување исто така, при мокрење. Цело време ги имав
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  12. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Се породив царски незнам за природно како би било,во 8 и 9 во движење ме факаше и морав да застанам за момент и пак продолжувам. Некои викаа дека бебе било ниско допира на срамна коска затоа боли напротив моето беше попречно поставено едвај ја извадија. Ке помине одма после порагај.
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Исто се осеќам и јас 30+, бебе ми е цело време со нозе долу ниско и кога клоца мислам готово ќе искочи секој момент. На одење исто болки од време на време што морам да застанам од страв..Се надевам ќе издржиме до 9ти
     
  14. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Веќе два месеци имам остра болка од десната страна под градите (десно до желудникот), бремена сум 32 недела, незнам дали болката е од што притиска бебето или нешто друго. Неможам во никаква положба да лежам, ни да седам, ни да се движам. Дали некој имал ваков проблем?
     
  15. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со временските нагли промени? Главоболки неиздржливи, притисокот од низок до нормален варира. Кока кола, кафе, ајран, сирење, ќе помогне моментално само
     
  16. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Вода, многу вода
    навистина било лек за се
     
  17. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
     
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.057
    Болка во јајници како овулација во 10та недела, има простор за паника?
     
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.924
    Вр молам кажете што може за глава во прво тромесечие, умрев од болка. ☹
     
  20. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.988
    Пол:
    Женски
    Во претходната бременост многу често имав главоболки. Ептен ако е неиздржливо парацетамол, ком мене воопшто не ми помагаше. После по совет на др.надица од мама, во една третина чаша кисела вода, цедев два лимони и една полн лажица живо кафе. Дали од него или не незнам, ама почна да поминува. Можеш да пробаш. Поздрав