1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Главоболките се страшни. Само тие што ги имаат разбираат. Освен тоа што ти пиша што ти не правам, парацетамол, по 2 бедоксини на ден обавезно, магнезиум, чај од нане, го мачкам челото со ментол крема, кафе со лимон, лимонада, ја стегнувам главата со крпа, понегаш и со компири врзувам. Јас имам страшни главоболки веќе 12 и повеќе години и без два вентора и други апчиња не поминувало. Сега мака мачам, и само во темно да се седи без тв, галама и слично и поминува малку и со горе се што испишав. Ми се иде да вриштам и плсчам кога ме боли, но самоконтролата е мноогу битна и ради бебко нормално.
     
  2. Hulya1901

    Hulya1901 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем пред околу месец ипол левата страна ме боцкаше сега десната
     
    На alexsandraa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Мешиња некоја да има проблем со болки во зглобовите тс. ревматски болки?
    На промена на време многу ги осеќам, веќе 4 ноќи немам убаво спиено. Кога треба да облекувам плачам од болка до толку ме боли.. ;(
    Пијам парацетамол ама исто како ништо да не пијам, воопшто не делува. Правам нешто што знаев со фолија алуминиумска, со некои гелови, исхраната, но никако да бидам подобра. Варира цели време ме држи, малку ме пушта, па силна болка, и така во круг. :(

    Некоја да има сличен проблем или да знај од блиска личност искуство??
    Стварно болките се неиздржливи.:sweat:
     
  4. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Дали е дозволено во бременост употреба на коњска маст за болки во грбот?
     
  5. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Женски
    Јас користев, и други такви лути гелови користев немав несакани ефекти
     
    На hristinan12 и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  6. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    На другарка и е дијагностициран генитален херпес а она е 14та недела. Запознаени ли сте со ова, дали може да се лекува, како влијае на понатамошната бременост и сл?
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Зависи кој тип е, дали е прележан или не...постои опасност да се пренесе на плодот и затоа се оди на царски а во најлош исход може да предизвика и исфрлување на плодот. Обично се лечат со соодветна терапија но сепак гинекологот знае најубаво и ќе даде препораки.
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Куноичи

    Куноичи Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Денес почнувам 33та недела. Изминатава недела почнав да чуствувам болка доле, кај вагината. Не е постојано, од време на време знае да се појави. Обично кога сум на нозе, а поминува кога ќе седнам или легнам. Непријатна болка е, што понекогаш дури и ме фаќа страв. Дали е нормално, и што би значело тоа?
     
  9. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Zenski ve molam za sovet....imam prejaki bolki vo kolenoto, cela noga mi se ukoci i ne mozam da mrdam od bolka.
    Sega sum 14+1 i ne znam dali e od toa sto postojano lezam i ne znam sto smeam da koristam....vase iskustvo ve molam ili pa da odam vo drzavna.pozz
     
  10. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Жени хелп.. Ми се појавија кај препони и меѓу нозе како мали пликчиња и црвенило. Ме пече многу. Веројатно од жешко и од што ми се тријат нозете. Што да ставам да ми се смири болката? Едвај се движам од што ме боли
     
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Измиј го местото со чај од камилица после тоа стави бебешка пудра или пудра со цинк оксид. Треба да се смири малку.
     
  12. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Kako se spravuvate so alergijata?dali nesto smee da se zema,jas imam alergija na polen,treva i i ubiv od kivanje i tecenje nos
     
  13. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Снизтоп се таблети за џвакање, и смеат да ги примаат и трудници.за други мислам дека не смеете
     
  14. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Jas od zaboravanje ne sum prasala maticen, ama ke prasam utre obavezno posto pocna strasno da mi e denovive.I jas mislam drugi deka ne smee
    Fala
     
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Консултирај се за овие таблети, нови се. Пред 2 недели ни ги презентираа.преку ден се џвакаат, на природна база се за алергија
     
    На mamaibebe му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Ве молам за помош. Бремена суж 10 недела во долниот дел од стомакот имам болка уште од сношти и огромна болка во левиот колк
     
  17. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Оди на лекар, не би требало да е ништо страшно, ама за сигурност
     
  18. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Odi na lekar mila, ne panici bidejki bolkite se normalni. Se nadevam nemas krvarenje no za da se smiris pij magnezium sekoj den obavezno
     
  19. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Здраво Феминки!
    Станувам денес,и оддеднаш почна да ме чеша и пече кога мокрам.Вероватно е кандида,а 8+6 сум бремена.Примам вагинално утрогестан.Искуство некоја?
     
  20. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Здраво на сите, имам едно сложено прашање, знае ли некој за случај во бременоста кога е нарушен протокот на крв од мајката до бебето преку матката, како се вика тоа? Се мери на скрининг кога прават доплер, и има вредности од левата и десната страна.
    Јас сум 12+5 и денес на првиот скрининг ми видоа дека едната страна не снабдува многу добро со крв, вредностите беа
    PI 3,00 RI 0,91.
    PI 1,84 RI 0,79.
    Ми препишаа аспирин по 150мг дневно, друго ништо посебно не ми кажаа. Имал некој ваков случај? На германски се вика
    erhöhter uteroplazentarer widerstand