1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Цело време го имам. Досега четри доплери сум правела (14, 22, 26, 29 недела). Аспирин пијам самоиницијативно. Ама ми кажаа до кај 32 недела да го прекинам. Или 34. Треба да препрашам. И двете страни (и лева и десна) отпорот е зголемен. Ама демек сепак бебето напредувало добро па не било страшно. Да се следи на доплер на секои 4-6 недели. Тоа ми имаа препорачано мене.

    Сега сум 32 недела.. вчера бев на преглед. ЦТГ ми направија а ехо не. Следниот пат ќе побарам доплер ако треба приватно ќе го платам.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    О, ајде со лесно нека е! Уште малку имаш ќе истераш со крај. А дали знаеш дали обичниот гинеколог што ти ја води бременоста може тоа да го мери? Или мора кај тие што прават feindiagnostik? Зошто мојот прави често ехо, таму го гледа срцето да речеме во боја (по мое=доплер) ама не знам дали знае и овој протокот да го мери? Јас сум кај него на преглед за две недели, ама гледам тебе по првиот дури по два месеци вториот а и јас имам на 22 за 2 trisemester screening, можеби и мене ќе ми кажат дали од тогаш поначесто ќе биде (на три четири недели). А имаш ли некои симптоми? Јас ништо посебно, ме стегнуваше вака ко тврда едната страна и сега цел стомак по некогаш, ама тоа се мислам контракции и не поврзано. Да се развиваат само бебушите добро. А читав дека има случаи кога мора да се мирува и лежи ама мислам за тоа уште нешто треба да не е во ред.
    П.с. И ти кажаа ли на нешто да внимаваш или дали сама откри? Храна каква е полезна? Јас другово дете (1.5) го кревам од време на време 10+кг е и ми е шубе малце да не не треба..
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас имав две обични гинеколози - ја сменив матичната од новиот квартал. Старата не можеше да мери, апаратот ѝ беше постар, а новата можеше да измери. Значи зависи од апаратот. На да најубаво е кај тие што прават feindiagnostik. Не за друго, барем кај тој јас што одев беше специјализиран за скрининзи и пренатална медицина и некако многу се осеќав пофино отколку кај матичната.

    Демек рекоа поначесто ама сега после третиот скрининг што ми го направија го 29 недела - измери, пак зголемен отпорот на двете страни, и толку. Следниот преглед претходната недела беше само вагинален и цтг. Сега оти се на 2 недели прегледите, не знам .. може следниот ќе направи контрола.

    Симптоми нема, ништо не ми е. И колку што разбрав не е ова страшно сѐ додека протокот до бебето низ папочната не е нарушен. Да се внимава на притисок заради можна прееклампсија (schwangerschaftsvergiftung) и тоа е тоа ваљда. Прашувај на секој преглед, разговарај.

    Дете пробувај да не креваш (иако и јас ја кревам малата 4.5 години 16+ кила)... ама минимално. Чисто заради бременост, не заради ситуацијата.

    Нотчкин немаш, нели? На двете страни?
     
    На kikikikirika и KidA им се допаѓа ова.
  4. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Фала ти за подробниот одговор!
    Ме утеши дека знаеш и викаш не е страшно, ќе тераме и ние а може со аспиринот и ќе се среди. За притисок прочитав и јас, да не се крене многу, за среќа мене обратно многу низок ми е често (90/60) ама ќе набљудувам. А за кревање знам и гледам да сведувам на минимум, оди многу седи во количка, не е некое да бара, ама за смирување нема некогаш друг лек. Треба да гледам да можам да седнам па со седење да се смириме :).
    А тоа нотчкин немам за среќа, не стои во наодот ништо такво, а прочитав негде дека тоа е пострашно. Кај мене само тоа widerstand и само од едната страна.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Lek za hemoroidi ?
     
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас мачкам едно Rectanal Aid на Frezzy Derm природно и погодно за трудници. Немам надворешни хемороиди ама сепак имам некое непријатно чувство, па се мачкам. Кога не издржувам од болка знам да се намачкам и Proctosinolar ама мислам дека не е баш погодна за бремени и доилки...
     
  7. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    16 недела и 2 дена сум бремена но денес имам одвреме на време болки во желудникот и повремени грчеви особено кога лежам, што да пијам? докторката ми е на одмор до понеделник
     
  8. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Јас пиев рупурут за болките во желудникот, по препорака на матичната
     
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Рупурут и Гастрогард се дозволени во бременост, изџвакај едно одма ќе осетиш олеснување.
     
  10. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    20190910_154004.jpg
    За сите што имаат болка во вратот или грбот(јас ја имам многу од лежење)сакам да ви кажам дека кремава многу ми помогна и тоа од едно-две мачкања.
    Во аптека рекоа дека е безбедна за трудници.:*
     
  11. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    6та недела сум. Вчера имав благо покачена температура. денес бев кај гинкологот, бебчето е во ред. Ми рече до 38.5 да не пијам парацетамол. Грлото ме боли и денес ко го видов крајниците цели ми се со бели точки. Изгледа гнојна ангина имам. Сега пак имам температура 38. :worried:
     
    На EmiliEmili му/ѝ се допаѓа ова.
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    stavaj direkno na grko na krajnik mackaj sodabikarbona jas taka izleciv moze nekoj ke kritikuva ama jas se spasiv of antibiotik so beli krec krajnici i cist limon cedev i piev ili stavav po nekolku kapki direkno vo grlo. Sepak kolku I se da e gadno za bebeto se zrtvuvav
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  13. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Исто и јас ставам директно сода бикарбона на крајници. Гаргарам со жалфија, солен раствор... Температурата ми се спушти на 37,5 и не е мрдната ни горе ни доле неколку саати. Знаеш ли прополис спреј дали е препорачливо да ставам на грло?
     
  14. VanillaSky1

    VanillaSky1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Можеш прополис за грлото, ама во аптека ќе побараш прополис без алкохол.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dark Orbit

    Dark Orbit Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, јас сум 5та недела, имам болки во долниот дел на стомскот, јајниците, бубрезите и кичмата, дали е нормално ? И саксм дс прашам дали е нормслно имам болка најчесто во левиот јајник и бубрег ?
     
  16. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Нормално е не се секирај :)
     
    На Dark Orbit му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dark Orbit

    Dark Orbit Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила. Утрово кога станав приметив разлика имам мал оток на левиот јајник и имам болки, нирмално ли е ?
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    И јас имав менстуални болки во првите недели, исто и со левиот бубрег тапа болка...се нешто мислев дека не е во ред...но на испитувањата се излезе во ред...
    А за потечен јајник не сум искусила досега...најдобро е да се консултираш со доктор за тоа.
     
    На Dark Orbit му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dark Orbit

    Dark Orbit Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    На контрола сум во понеделник. Кога отидов прв пат беше рано да се утврди бременоста, па преку крв ја утврдив бетата беше 1118 после 2 дена проверив да видам дали правилно се дуплира беше 2676... Страв ми е од вонматерична бременост...
     
  20. VanillaSky1

    VanillaSky1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Немој да се нервираш за џабе. Ќе видиш дека се ќе биде во ред. Да беше вонматерична ќе имаше големи болки и нерамномерно растење на бетата.
    Само позитивни мисли, се ќе биде добро.
     
    На Dark Orbit, BY<3 и 0ли им се допаѓа ова.