1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    26та недела сум, веке 2-3 недели ме боли стомак како мускулна болка, ме болат препоните, карлицата, срамната коска како да се тегнат раздвојуваат незнам да опишам, сето тоа било нормално така ми кажа лекар. Едвај спијам ноке, никако да се наместсм. Пијам магнезиум директ од 400 2х1
     
    На Tatijana1993 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Moze postelkata e na preden zid i pomalku se sekjava togas, i mnogu podocna
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Jas sum 23 i isto me boli postojano kako muskulna bolka, a krstot mi zari:wasntme:
     
    На emekreme му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Како се справи со тахикардијата?
     
  5. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Не ми ствара проблем не ја ни осеќам ,освен кога ќе се заморам нормално тогаш осеќам ама ќе седнам ќе се одморам некогаш знам да се напијам Б6 ми помага и тоа.
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Кои болки се нормални и се толеритаат во бременост? 15та недела сум и денес цел ден како пецкања чувствувам низ цел стомак најмногу лево и десно од папокот. И како јајниците да ме болат а јајниците не функционираат во бременост така да знам дека не се јајниците.
     
    Последна измена: 13 февруари 2020
  7. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Ако ти е за утеха, иста сум. И јас денес точно 15 недела
     
  8. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Мене од 12-18постојано бе болеше ама многу се раширив, се шири матката и пецка
     
  9. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Како да ме гризе стомаков таков чувство имам.
     
  10. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Да и мене ми беше така и уште ми е, ама додека не се контракции ќе трпиме
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Ве боли ли понекогаш под гради лево десно,ко да ме притиска и боде , многу високо го носам , незнам дали е од тоа и е нормално? Точно од градите ми почнува стомакот заоблен и под гради мрда бебето понекогаш. 29 недела сум, тоест ја почнав 28+1
    На роденден бев ,и што седев два саати пукнав, од лева страна ме болеше, па од десна. дома кога си дојдов се раздвижив, се изждригав и гасови еден куп , ја се чудев од кај толку гасови, луѓе страшно, како некој маж . Ми се олесни ,сега не ме боли толку, ама паничарка сум страшна.
     
    Последна измена: 13 февруари 2020
  12. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Нормално чувство, да не се грижиш. Многу грдо и баш боли, јас умрев мислам. На крај кога ќе ти се потспушти стомакот ќе ти се олесни и нема да боли. Мене ем болеше кога ќе претерав со храна количински, спасот е помалку храна и почести оброци, никако прејадување.
     
    На strelkata, Среќичка, eta и 2 други им се допаѓа ова.
  13. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    Јас сум 27+3 имам болки веќе ни јас незнам каде карлица, препони, нозе, срамна коска, стомак, киселини сега ми почнаа а цела бременост немав. Едвај се превртувам во спиење никако да се наместам, гасови, исто ждригање бетер од пијаница , прва бременост ми е така да незнам што е нормално а што не е. Пулсот денес 97 ми беше. Ама за се си викам може така треба.
    До 9ти којзнае што уште ке се случува.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    16+ сум ама раат да не сум. Вчера пешачев едно 2,5 километри можда и супер се чувствував, полека. Од вечерта кога си легнав почна некое чудно пецкање на 15 до 20 мин лево скроз доле кај што ми кажа матичната дека е поставена бешиката. Значи на 15 до 20 минути болка како од тенка игла и како да запекува. Правев мокрача пред 10 дена немаше ништо, а брисеви во 12та исто немаше ништо. И звонев на матичната но не можам да ја добијам, а докторов што ме води не се ни обидувам да го побарам, пошто знам дека нема да го добијам :) пијам чај од брусница и камилица цел ден, но не попушта. Дали да кревам паники да одам да ме видат на ехо? Или да почекам понеделник. Извинете, но во моментов немам со кој да се консултирам. Незнам дали е можно да е од пешачењето или е нешто бактерија, цистит и сл. уффффф:sweat:
     
  15. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Од пешачењето е, не паничи. Боли после подолга физичка активност, а ти пошто си со две и тежината внатре е поголема и притискаат. Напиј се магнезиум, ќе помине :hug:
     
    На eta и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  16. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Фала девојче, и јас се надевам дека е од тоа:l:
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.526
    Meskovci 17+3 sum i se custvuvam podueno vo meseto, celo vreme mi e tvrd i tezina osekjam kako prejadena. Inace po 3-4 dena ne mozam po wc da odam. Nekoj sovet kako da si pomognam da se custvuvam polesno.
     
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.944
    Допаѓања:
    18.056
    Пиј јогурт, јади компот од сливи, овошен јогурт, течности за да одиш почесто во вц.
     
    На stoimanovskamarija му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lavce20

    Lavce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, јас сум нова во форумов. Бремена сум во 17-та недела и веќе 3-4 недели имам проблем со затнат нос, онака баш ме гуши, имав и панични напади. Првин мислев да не е настинка, па користев морска сол, разни спрејови на природна база, но сепак не е ова продолжува, бев кај оториноларинголог и тој се сомнева на алергија, меѓутоа еве веќе 5 денаа сум на терапија (Zirtek таблети, спреј аква мариис за алергија и магичниот Мералис спреј за нос којшто само двапати во тек на денот го користам, пред спиење обавезно бидејќи без него нема спиење). Сега читам на интернет и гледам дека може поради хормоните во бременост вакво нешто да се појави, па би сакала да прашам дали некоја имала ваков проблем, и доолку да, колку7 долго траел?
    Ви благодарам однапред на сите.
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Јас имав проблем со затнат нос а не бев настината. Тешко ми беше да дишам и тешко спиев но помина само од себе, не се секирај за недела, две ќе попушти :)