1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Lavce20

    Lavce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Фала многу, малку ми олесни, се надевам ќе помине. Тебе месец дена ти траеше? :)
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Ќе помине не се секирај...Мене 2 недели ме држеше...Но доаѓаат потопли денови ќе пушти и кај тебе :)
     
    На Lavce20 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Знам многу жени кога биле трудни, што го имале овој проблем. Така да нормално е, ќе ти помине само од себе.
     
    На Lavce20 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    Мене ме држеше до кај 22-23 недела, пукнав, ама нормално е тоа во бременоста, прскај солен раствор 3-4 пати во денот
     
  5. Lavce20

    Lavce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Уф, дај Боже да помагаше тој солен раствор, не ми помага воопшто, се гушам. Не знам како си издржала, јас ќе полудам. :(
     
  6. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Женски, знам во бременост дека скоро се' боли :D (т.е научив преку форумов бидејќи ова ми е прва). Е сега , јас сум 30+2, осеќам понекогаш болки во долниот дел, околу јајниците така нешто. Значи не е постојано и неиздржливо, ама така, си ја има болката. Како да ми тежи, што е јасно, бебе расти. Особено ако подвижам или сум на нозе, или пак ако предолго седам на столица а ако лежам или барем на кревет некако да се оптегнам, ми се смирува. На доктор сум дури следнава или подругата недела, ама ме интересира дали во овој период ви било така? И на моменти, ме запецкува мочниов меур, појма немаам таму негде и одма како за мокрење ме тера а имам заприметено и кога ќе клоцни бебчо тоа се случува. Сте осетиле ли така?:)
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.718
    Да, да, да, се тоа го осеќам, 36 недела сум :)
    Така и треба да биде, не се секирај :)
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот :l: Јас дури и кога правам чекори понекогаш (еве денес на пример) како газам така осеќам малку болка скрос долу под матката...:)
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Можеш за секој случај урина да провериш.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    119
    Дали на некоја трудница и се случило да има болка во едната страна на задникот. Не е баш глутеус мускулот, туку странично и погоре колкот. 20 недела сум. Многу силна болка осеќам посебно кога станувам од спиење неможам да згазнам со десната нога многу силна болка осеќам :( пред 10 години имам паднато од скали и баш во тој дел имав силен удар и ко длабка ми остана незнам дали е поврзано..
     
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не знам дали не боли истото место. Мене над задникот ме боли левата страна, и болката како да ми ја завлекува и ногата. Сите викаат ишијас ме фаќал поради товарот од самата бременост. Приметив дека така осеќам кога подолго стојам на нозе или се движам повеќе од обично.
     
  12. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Јас веќе сум со надминат термин 40+3 денес.
    Веќе една недела еве сум со болки во кичмата и цело време накривнувам на десната страна повеќе, ме боцка страшно при одење.
    Едвај се движам... (facepalm)
    Незнам дали е од тежината на бебето... А како ли ќе се осеќам кога ќе ме фатат болките, како ќе одам :x
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас сум 30+5, рано ми е за болки, ама стомакот и тоа како ми тежи. И сила губам и се задишувам како во старите денови кога се труев со цигари. Однесов завчера некои документи во фондот за здравство и едвај се искачив до 3 спрат и ми требаа 2 минути да се соземам, а таму уште на скали ме пречека вработена и ме прашуваше што ми треба, едвај дишев и зборував. Седнав 2 минути се смирив па полека убаво изрецитирав за што сум одена..
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.888
    Јас од кај 22ра недела имав болки во десниот колк,најизразени при станување од кревет.
    Кога дојдоа породилните, ме болеше левиот колк и кичмата позади :)
     
    На srce-9 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  15. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Ај и јас да ги опишам моменталниве болки- вчера малку пропешачив (не долго) и одма почна да ме боли најдолу повеќе на десна страна (ципата, како јајниците , вагината, срамнс коска -ама мислам се'). Кога седам/лежам немам мака освен ако подолго време седам е тогаш мислам цел срамен дел ми се здрвува. Сношти дури мн гасови имав и едно време ме фати мала паника, ми се јавија менст. Болки ама како да беше се поради гасовите. Не можев лесно да се олеснам а во вц си бев појденс. Сабајлево до лабаратотирија,продавница и дома (не ми е далеку) и пак долу болка,бодежи и како потреба да се олеснам од гасови.Сега седнав и ми помина...Не знам колку е нормално, утре баш ќе ја прашам др , а сте имале ли вие вакви симптоми? Си велам сношти леле вака долу сега ако ме боли ами како ќе издржам јас пораѓај :x:)
     
  16. Sindell

    Sindell Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2018
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    871
    Пол:
    Женски
    Во 5 месец сум од бременоста и еве веќе цел саат имам повремена чудна болка како пулсирање и боцкање на левата страна на стомакот.
    А денеска пешачев, долго време немав излезено.

    Дали е можно од пешачењето вака да ми е ? :(
    Чудно се чувствувам...
     
  17. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Да можно е. И мене во 16та недела истото ми се случи. Ми помина дури другиот ден, откако одморив. Се додека се трпи болката не е страшно. Одморај сега, башка нагло ти дошло шетањево ако долго време не си искочила.
     
    На Sindell му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    Здраво на сите.
    Морамнда прашам дали имате пиено нешто за желудник, од сабајле повралкам цело време и сега ме боли многу желудникот. Да напоменам 8ма недела сум. Ранитадин? Реглан? Нешто што во смеела да се напијам?
     
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Рупурут, Гастрогард. Тоа смее.
     
    На Kaja991 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    Toa e za kiselini....
    Jas imam bolka vo zeludnik.
    Neznam barem nesto na prirodna baza sto da ispijam(caj od nane ne pomaga)
     
    На Tatijana1993 му/ѝ се допаѓа ова.