1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и јас од време на време осекам болка во долниот дел како за пред добивање, и кај мене е појака кај десниот јајник... ама пак мене многу ме притиска бебушко под десната града, буквално цел дел тука ми се грчи и ме држи некоја секунда, ама тогаш неможам воздух да земам :lol:
    а исто имам забележано ако е радвижено многу , после тоа стомакот ми се грчи и мн мие тешко :(
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    може да си преладена ,јас често имам болки во левиот јајник,и точно знам ако ми се ладни нозете,или ако се истопам барем малку со ладна вода цел ден ми се грчи ногата,а на бебушот не му е ништо , и исто скоро бев така настината и на секој пола саат мочкав :lol: , затоа сега само калчинките на нога ,нозете ми се топли исе е ок :* поздрав
     
  3. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    pepita82 ни калчунки ни ништо не помага цела сум смрзната па подлегнав малку се стоплив па ми попомина и јас мислам silk дека бебето ми е ниско па можи и то да ми стежнало :) а и баш нешто многу беше активно денес неможеше да си намести позиција :lol:
    Сигурно од двете работи по малку ми е и оти се стагаме ко ке ни студи ама ако само тоа да биде во ред мама ке трпи се ако треба ;) :*
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    и јас го имам тој проблем. колку недели си бремена?
     
  5. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Девојки не се секирајте.Тоа е работава, бебето си налегнува на некој нерв а тоа многу боли. Мене ми се има десено да неможам да одам по улица,па почнувам да кривам :lol: . Ќе се намести некако, ќе зафати некој нерв, и болки доле кај бешиката и јајниците, а ногата укочена од горе до доле. Знае и после некоја минута да се помести,ама и неколку дена да стои така, па да неможам ни да седам ни да лежам.
     
  6. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Истото и на мене ми беше неможев ни да седам ни да лежам, а ногата кочан неможев да ја помрднам пред да станам исто ме болеше па сега сум некако поарна па ке видиме до крајот на денот :) само тоа да е во ред ;)
    Loki.c9 24 недела сум ајде да не се секираме ке ни помине :*
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja abe od snosti,a i denes cel den me skina polovinata,potocno kaj krstot.Ne mozam da se navednam,a ko ke se navednam ne mozam da se ispravam.Cuvstv.i bolka kaj meskoto nisko,a sat pat i po nekoj bodez.Dali bebush se mesti premestuva?!
     
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Која недела си? Нормално е да боли и кичмата и половината и мешето во бременост, може и да се мести бебето, ништо страшно, само да не се неиздржливи и континуирани болките инаку е нормално
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    26ta nedela sum,a inaku bolkite ne se jaki ama sepak me zagrizuvaat.Pred 2 dena nisto ne me bolese,i odednas se razbudiv so bolki vo kicmata. Blagodaram za sovetot!
     
  10. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    јас сум 24 недела а бебето е како за 25 недела големо. исто чувствувам болки во стомак и колковите а во половина само кога лежам. поздрав
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Melaniiii

    Melaniiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    20
    Труднички муабети

    Јас сум 14 та недела бремена сношти ме болеше главата и ми беа затнати ушите и како да ми зуеа.
    Дали некоја од вас имала ваков проблем и од што можи да биди ? позз
     
    На tamarce.j му/ѝ се допаѓа ова.
  12. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Во првите три месеци се многу чести главоболките и тие зуења во ушите.Тое е од зголемената циркулација на крв во телото, викаат дека количината на крв во бременоста се зголемува дури за 50% и од тоа се јавуваат овие проблеми.И мене ми беше така,имав ненормални главоболки кои ги смирував со парацетамол, коко-кола или кафе.Ако не се напиев нешто од ова,сигурно ќе ја треснев главата од зид за да ми помине :lol: . Од истата причина со зголеменава циркулација може и крварење од нос да ти се појави,да не се исплашиш, се е тоа нормално но и индивидуално. :*
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Труднички муабети

    Ви се случило во текот на бременоста да ви тече крв од нос?
     
  14. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Труднички муабети

    Се случува ништо страшно мислам дека не е, мене неколку пати ми има потечено
     
  15. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Труднички муабети

    Ne se sekiraj ja non stop imam zasirena krv vo nosot sega cirkulacijata i krvotokot se zgolemeni normalno e ;)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Труднички муабети

    Имав и тоа како се мрднував од болка и светлина ми сметаше...Две недели седев во темна соба,мирував и пиев само лимонада и супа.За моја несреќа не знаев дека може да се пие парацетамол како и да е не ми делувал никогаш.Па ете помина се се издржува за тие очиња мили
     
  17. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Труднички муабети

    При главоболка најпрво треба да се измери крвниот притисок,така ми кажа мојот доктор. мене ми се случуваше да ми се симне и баш како што опишуваш ти и мене така ме болеше главата. вода со лимон и парацетамол и ми поминуваше
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Лимонот го симнува уште толку притисокот, за низок притисок се пие Швепс, но не чист лимон, појма немам зошто, но имам искусено на своја кожа што значи низок притисок и лимон :tmi: За висок притисок може, ќе ви помогне во симнувањето на притисокот. Ова секако не се труднички искуства ама помага во секој случај искуства од секојдневието ;)
     
  19. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Труднички муабети

    лелееее кичмааа!!! денес 1 пат. ме искина.кажувајте спас :sweat: ако е вака до 9-ти тешко мене :)
     
    На melisita му/ѝ се допаѓа ова.
  20. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Труднички муабети

    спас да легнеш и да одмараш :)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.