Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

 1. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  и јас од време на време осекам болка во долниот дел како за пред добивање, и кај мене е појака кај десниот јајник... ама пак мене многу ме притиска бебушко под десната града, буквално цел дел тука ми се грчи и ме држи некоја секунда, ама тогаш неможам воздух да земам :lol:
  а исто имам забележано ако е радвижено многу , после тоа стомакот ми се грчи и мн мие тешко :(
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  може да си преладена ,јас често имам болки во левиот јајник,и точно знам ако ми се ладни нозете,или ако се истопам барем малку со ладна вода цел ден ми се грчи ногата,а на бебушот не му е ништо , и исто скоро бев така настината и на секој пола саат мочкав :lol: , затоа сега само калчинките на нога ,нозете ми се топли исе е ок :* поздрав
   
 3. anule88

  anule88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  198
  pepita82 ни калчунки ни ништо не помага цела сум смрзната па подлегнав малку се стоплив па ми попомина и јас мислам silk дека бебето ми е ниско па можи и то да ми стежнало :) а и баш нешто многу беше активно денес неможеше да си намести позиција :lol:
  Сигурно од двете работи по малку ми е и оти се стагаме ко ке ни студи ама ако само тоа да биде во ред мама ке трпи се ако треба ;) :*
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  200
  и јас го имам тој проблем. колку недели си бремена?
   
 5. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  752
  Девојки не се секирајте.Тоа е работава, бебето си налегнува на некој нерв а тоа многу боли. Мене ми се има десено да неможам да одам по улица,па почнувам да кривам :lol: . Ќе се намести некако, ќе зафати некој нерв, и болки доле кај бешиката и јајниците, а ногата укочена од горе до доле. Знае и после некоја минута да се помести,ама и неколку дена да стои така, па да неможам ни да седам ни да лежам.
   
 6. anule88

  anule88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  198
  Истото и на мене ми беше неможев ни да седам ни да лежам, а ногата кочан неможев да ја помрднам пред да станам исто ме болеше па сега сум некако поарна па ке видиме до крајот на денот :) само тоа да е во ред ;)
  Loki.c9 24 недела сум ајде да не се секираме ке ни помине :*
   
 7. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  656
  Пол:
  Женски
  Mesinja abe od snosti,a i denes cel den me skina polovinata,potocno kaj krstot.Ne mozam da se navednam,a ko ke se navednam ne mozam da se ispravam.Cuvstv.i bolka kaj meskoto nisko,a sat pat i po nekoj bodez.Dali bebush se mesti premestuva?!
   
 8. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.968
  Која недела си? Нормално е да боли и кичмата и половината и мешето во бременост, може и да се мести бебето, ништо страшно, само да не се неиздржливи и континуирани болките инаку е нормално
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  656
  Пол:
  Женски
  26ta nedela sum,a inaku bolkite ne se jaki ama sepak me zagrizuvaat.Pred 2 dena nisto ne me bolese,i odednas se razbudiv so bolki vo kicmata. Blagodaram za sovetot!
   
 10. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  200
  јас сум 24 недела а бебето е како за 25 недела големо. исто чувствувам болки во стомак и колковите а во половина само кога лежам. поздрав
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Melaniiii

  Melaniiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  20
  Труднички муабети

  Јас сум 14 та недела бремена сношти ме болеше главата и ми беа затнати ушите и како да ми зуеа.
  Дали некоја од вас имала ваков проблем и од што можи да биди ? позз
   
  На tamarce.j му/ѝ се допаѓа ова.
 12. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  752
  Труднички муабети

  Во првите три месеци се многу чести главоболките и тие зуења во ушите.Тое е од зголемената циркулација на крв во телото, викаат дека количината на крв во бременоста се зголемува дури за 50% и од тоа се јавуваат овие проблеми.И мене ми беше така,имав ненормални главоболки кои ги смирував со парацетамол, коко-кола или кафе.Ако не се напиев нешто од ова,сигурно ќе ја треснев главата од зид за да ми помине :lol: . Од истата причина со зголеменава циркулација може и крварење од нос да ти се појави,да не се исплашиш, се е тоа нормално но и индивидуално. :*
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  540
  Труднички муабети

  Ви се случило во текот на бременоста да ви тече крв од нос?
   
 14. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  191
  Труднички муабети

  Се случува ништо страшно мислам дека не е, мене неколку пати ми има потечено
   
 15. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  76
  Труднички муабети

  Ne se sekiraj ja non stop imam zasirena krv vo nosot sega cirkulacijata i krvotokot se zgolemeni normalno e ;)
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  Труднички муабети

  Имав и тоа како се мрднував од болка и светлина ми сметаше...Две недели седев во темна соба,мирував и пиев само лимонада и супа.За моја несреќа не знаев дека може да се пие парацетамол како и да е не ми делувал никогаш.Па ете помина се се издржува за тие очиња мили
   
 17. roza102

  roza102 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  79
  Труднички муабети

  При главоболка најпрво треба да се измери крвниот притисок,така ми кажа мојот доктор. мене ми се случуваше да ми се симне и баш како што опишуваш ти и мене така ме болеше главата. вода со лимон и парацетамол и ми поминуваше
   
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.698
  Допаѓања:
  48.023
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  Лимонот го симнува уште толку притисокот, за низок притисок се пие Швепс, но не чист лимон, појма немам зошто, но имам искусено на своја кожа што значи низок притисок и лимон :tmi: За висок притисок може, ќе ви помогне во симнувањето на притисокот. Ова секако не се труднички искуства ама помага во секој случај искуства од секојдневието ;)
   
 19. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  582
  Труднички муабети

  лелееее кичмааа!!! денес 1 пат. ме искина.кажувајте спас :sweat: ако е вака до 9-ти тешко мене :)
   
  На melisita му/ѝ се допаѓа ова.
 20. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  Труднички муабети

  спас да легнеш и да одмараш :)
   
  На Forko му/ѝ се допаѓа ова.