1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Труднички муабети

    епа значи ми нема спас :lol: цел ден на работа на стол се дрвам..тоа е. фала ти :*
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja,vcera i denes imam bolka epten niskoto dole,poveke na levata strana.Osobeno me boli pri napor,ko lezam i treba da stanam.Sto bi mozelo da bide? Pijam magnezium i bedoksin,no nema efekt.
     
  3. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    јас исто имав таква болка и докторот ми рече сигурно бебе ритка и затоа се чувствува болка, сега зависи како е свртено. Мене првин ми беше со глава надолу а сега ми е напречно :)
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    леле и јас вчера цел ден не можев да станам од болки и тоа јаки како менструални ниско доле ,и така се завиткав во кебе и цел ден го прележав сабајлето се напив мг а вечерта уште еден од страв :P нокеска подобро ми беше ,ама јас за првпат откако сум бремена вчера ја кренав керка ми во црква сабајлето бевме и се мислам дека од тоа ми беше ,да не си направила некое нагло движење ? а приметувам и од промена на времето имам такви болки :?:
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mozno e da e od naglo dvizenje,denevive epten sum turbo rastrcana vamu tamu i ne vnimavam bas na sebe.Otkako snosti prelezav cela vecer i cela nok,denes se cuvstvuvam podobro :)
     
    На SimonaTino и pepita82 им се допаѓа ова.
  6. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    И јас вчера умрев од болки. Морав да се напијам пола кетонал за да ми поминат инаку споулавев почнав да паничам дека катастрофа ќе се случи. Долниот дел од стомакот многу ниско, тапа болка скоро константна и долго траеше. :( Беше многу доцна инаку ќе одевме по лекари.
    Фала му на Бога денес бебушко само мрдка, веќе може и мм да го осети :) па чувствувајќи го и јас сум подобро. :)
     
    На jasmin4e665 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    И да знаеш дека е од замор и ако продолжиш така се полошо ќе биде,ајде малку да си посветиме време себе си уште некој месец потоа секако рмбаме не ни бега тоа
     
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Сигурно си се мести бебушко,матката се шири и тоа е...повеќе одмор
     
  9. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Мислам дека не е препорачливо да се прават заби во бременост, а некаков друг народен лек за забоболка, ме боли на допир и во допир со храна
     
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Забите можеш да си ги правиш после 3от месец јас си ги направив сите :D
    Само не смееш да вадиш поради инфекција и слично
     
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja kazuvaj care pobrzo! Od kandidava pocna da me cesa i pece dole,a baska i hemoroidi mi se pojavia.Jadezot e nepodnosliv :@ sega za sega se zamivam so mlaka voda i soda, a majka mi preporaca da stavam pred spienje krpa natopena so alkohol.Kolku e ispravno toa,mislam pomaga li?
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Ако имаш кандида, земи вагиналети, не се штетни за бебето, а тебе ќе ти помогнат. Најдобро гинеколог да ти препорача некои. Има и ефикасни лекови за хемороиди, ама не знам дали се дозволени во бременост? Кај повеќето во упатството пишува дека не се препорачливи.
    Прочитај во темата за хемороиди, може има некој природен лек?
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Масло од кантарион или маст од невен, одмивање со млака вода никако топла, и немој ставање алкохол доле, неподносливо пече (верувај паталец сум). Маста од невен е малку скапичка ама ја има сегде по аптеки и за хемороидите и за кандидата е иљач невиден! Мене ми ги снема хемороидите од маста за 3 дена, а кандидата ја нема, ни ме чешка ни ништо. И да, само памучни гаќи, никако полиестер, фибер или скраја да е танга, дека тие се опасно котилиште на бактерии.
     
    На Belabelinakinder, pepita82, silk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ic ne mi tekna za kantarionot,imam domasno napraven melem od kantarion,ke stavam pred legnuvanje na pamucna vloska malce od masloto,pa ke vidime utre kako ke e.Ocekuvam da se namali jadezot.
     
  15. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Труднички муабети

    Пред неколку дена ќе се онесвестев, наеднаш добив срцебиење и како гушење и одтогаш како да немам рамнотежа и многу брзо се заморувам. Навечер мислам дека ќе ми искочи срцето од лупање. Викаат нормални биле овие појави во бременоста, но сега ако ми е вака како ќе ги поднесам жештините и тоа баш тогаш кога ќе бидам при крај
     
  16. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Труднички муабети

    провери си го притисокот и железото зашто симптомите што ги кажуваш асоцираат на тоа. Јади овошје и зеленчук да го качиш имунитетот. Се надевам дека ти помогнав поздрав :)
     
    На Afrodita25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Труднички муабети

    Да да нормално е и јас имам високо срце биење, ама јас сум го имала од одамна не само сега така да го контролирам некако не се заморувам или ако видам дека не сум како што треба подлегнувам со нозете на високо или ако сум надвор некаде гледам да седнам и убавезно да си носиш водичка во тебе и да си се разладуваш ако е ладно околу вратот и како што ти кажа локу редовно мерење на притисокот и пазење на железото до душа мене сега кон крајот ми падна досега ми беше супер
     
    На Afrodita25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. love4ever

    love4ever Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    37
    Труднички муабети

    Феминки кажувајте лек за главоболка :( Последнава недела ама нема ден да не ме боли.
     
  19. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Труднички муабети

    од времево е дека променливо - никакво. и мене завчера ке ми прснеше главата.. :sweat: не смееш ништо.. земи си б6 и стави си крпа со ракија и мазажа на глава,одмарај,нешто освежително... и ме седи пред tv и p.c тоа дополнително заморува :)
     
  20. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Јас мислам смееш да се напиеш парацитамол и јас го пијам ако ме фатат болки нормално не чисто прашај си и матичен ако ти е шубе за да видеш сигурна. А и како нема да не боли кога времево е катастрофа :(
    Дали некоја мамицка има проблеми со покачување на срцевиот притисок и како се справува? Мене последниве 3,4 дена ми е доста висок ќе морам на доктор изгледа...Ако имате некое решение споделете искуство :hai: