Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

 1. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  582
  Труднички муабети

  епа значи ми нема спас :lol: цел ден на работа на стол се дрвам..тоа е. фала ти :*
   
 2. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Женски
  Mesinja,vcera i denes imam bolka epten niskoto dole,poveke na levata strana.Osobeno me boli pri napor,ko lezam i treba da stanam.Sto bi mozelo da bide? Pijam magnezium i bedoksin,no nema efekt.
   
 3. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  200
  јас исто имав таква болка и докторот ми рече сигурно бебе ритка и затоа се чувствува болка, сега зависи како е свртено. Мене првин ми беше со глава надолу а сега ми е напречно :)
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  леле и јас вчера цел ден не можев да станам од болки и тоа јаки како менструални ниско доле ,и така се завиткав во кебе и цел ден го прележав сабајлето се напив мг а вечерта уште еден од страв :P нокеска подобро ми беше ,ама јас за првпат откако сум бремена вчера ја кренав керка ми во црква сабајлето бевме и се мислам дека од тоа ми беше ,да не си направила некое нагло движење ? а приметувам и од промена на времето имам такви болки :?:
   
 5. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Женски
  Mozno e da e od naglo dvizenje,denevive epten sum turbo rastrcana vamu tamu i ne vnimavam bas na sebe.Otkako snosti prelezav cela vecer i cela nok,denes se cuvstvuvam podobro :)
   
  На SimonaTino и pepita82 им се допаѓа ова.
 6. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.503
  И јас вчера умрев од болки. Морав да се напијам пола кетонал за да ми поминат инаку споулавев почнав да паничам дека катастрофа ќе се случи. Долниот дел од стомакот многу ниско, тапа болка скоро константна и долго траеше. :( Беше многу доцна инаку ќе одевме по лекари.
  Фала му на Бога денес бебушко само мрдка, веќе може и мм да го осети :) па чувствувајќи го и јас сум подобро. :)
   
  На jasmin4e665 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  И да знаеш дека е од замор и ако продолжиш така се полошо ќе биде,ајде малку да си посветиме време себе си уште некој месец потоа секако рмбаме не ни бега тоа
   
 8. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  Сигурно си се мести бебушко,матката се шири и тоа е...повеќе одмор
   
 9. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  73
  Мислам дека не е препорачливо да се прават заби во бременост, а некаков друг народен лек за забоболка, ме боли на допир и во допир со храна
   
 10. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  Забите можеш да си ги правиш после 3от месец јас си ги направив сите :D
  Само не смееш да вадиш поради инфекција и слично
   
 11. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Женски
  Mesinja kazuvaj care pobrzo! Od kandidava pocna da me cesa i pece dole,a baska i hemoroidi mi se pojavia.Jadezot e nepodnosliv :@ sega za sega se zamivam so mlaka voda i soda, a majka mi preporaca da stavam pred spienje krpa natopena so alkohol.Kolku e ispravno toa,mislam pomaga li?
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.523
  Пол:
  Женски
  Ако имаш кандида, земи вагиналети, не се штетни за бебето, а тебе ќе ти помогнат. Најдобро гинеколог да ти препорача некои. Има и ефикасни лекови за хемороиди, ама не знам дали се дозволени во бременост? Кај повеќето во упатството пишува дека не се препорачливи.
  Прочитај во темата за хемороиди, може има некој природен лек?
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Масло од кантарион или маст од невен, одмивање со млака вода никако топла, и немој ставање алкохол доле, неподносливо пече (верувај паталец сум). Маста од невен е малку скапичка ама ја има сегде по аптеки и за хемороидите и за кандидата е иљач невиден! Мене ми ги снема хемороидите од маста за 3 дена, а кандидата ја нема, ни ме чешка ни ништо. И да, само памучни гаќи, никако полиестер, фибер или скраја да е танга, дека тие се опасно котилиште на бактерии.
   
  На Belabelinakinder, pepita82, silk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Женски
  Ic ne mi tekna za kantarionot,imam domasno napraven melem od kantarion,ke stavam pred legnuvanje na pamucna vloska malce od masloto,pa ke vidime utre kako ke e.Ocekuvam da se namali jadezot.
   
 15. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  73
  Труднички муабети

  Пред неколку дена ќе се онесвестев, наеднаш добив срцебиење и како гушење и одтогаш како да немам рамнотежа и многу брзо се заморувам. Навечер мислам дека ќе ми искочи срцето од лупање. Викаат нормални биле овие појави во бременоста, но сега ако ми е вака како ќе ги поднесам жештините и тоа баш тогаш кога ќе бидам при крај
   
 16. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  200
  Труднички муабети

  провери си го притисокот и железото зашто симптомите што ги кажуваш асоцираат на тоа. Јади овошје и зеленчук да го качиш имунитетот. Се надевам дека ти помогнав поздрав :)
   
  На Afrodita25 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. anule88

  anule88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  198
  Труднички муабети

  Да да нормално е и јас имам високо срце биење, ама јас сум го имала од одамна не само сега така да го контролирам некако не се заморувам или ако видам дека не сум како што треба подлегнувам со нозете на високо или ако сум надвор некаде гледам да седнам и убавезно да си носиш водичка во тебе и да си се разладуваш ако е ладно околу вратот и како што ти кажа локу редовно мерење на притисокот и пазење на железото до душа мене сега кон крајот ми падна досега ми беше супер
   
  На Afrodita25 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. love4ever

  love4ever Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  37
  Труднички муабети

  Феминки кажувајте лек за главоболка :( Последнава недела ама нема ден да не ме боли.
   
 19. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  582
  Труднички муабети

  од времево е дека променливо - никакво. и мене завчера ке ми прснеше главата.. :sweat: не смееш ништо.. земи си б6 и стави си крпа со ракија и мазажа на глава,одмарај,нешто освежително... и ме седи пред tv и p.c тоа дополнително заморува :)
   
 20. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.941
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  Јас мислам смееш да се напиеш парацитамол и јас го пијам ако ме фатат болки нормално не чисто прашај си и матичен ако ти е шубе за да видеш сигурна. А и како нема да не боли кога времево е катастрофа :(
  Дали некоја мамицка има проблеми со покачување на срцевиот притисок и како се справува? Мене последниве 3,4 дена ми е доста висок ќе морам на доктор изгледа...Ако имате некое решение споделете искуство :hai: