Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

 1. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  Труднички муабети

  Afrodita и јас чувствувам сце биење,зуење на ушите, и гушење како да ми се стегаша грлото (да ми се затвара) и одма свеж воздух,се раскомотувам и пробувам да дишам и некако поминува ова ми се случува 2-3 на ден,за главоболка може парацетамол не е штетно,а за притисокот и јас бев на лекар обично ми е 100/60 а ми беше 130/80-90 ми рече не е страшно... :?:
  Е сега имам мака ме боли кичмата и кај препоните кога одам,а кога седам добро ми е ама кога ќе станам ми треба време да се заодам(да попушти болката)тоа страшно ме плаши
   
 2. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  Paracetamolot e dozvolen za glavobolka,samo da ne se koristi cesto.Sto se odnesuva do preponite,i mene me boli samo leviot i levata sramna usna.Valjda od sto pretezno spijam i lezam na leva strana.Inaku posledno vreme zabelezuvam deka me faka nekakov toploten bran,koj trae nekolku min.cinis vnatresna temperatura imas.Odma begam nadvor na vozduh,dodeka da mi zamine.Ima nekoja vakvo pocuvstvuvano?!
   
  На Mama25 и SimonaTino им се допаѓа ова.
 3. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  200
  Труднички муабети

  и мене ми се случива одеднаш да ме фати внатрешна температура и зноење мислам дека е нормално :) позз
   
 4. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  мене мешиња од се што наброивте се ме боли ,како тенк да ме прегазил два дена не функционирав , кичмата константно ,сега и препоните ,левата страна ми беше вкочанета изгледа бебушка е легната на некој нерв ,за главоболка пиев парацетамол ,малку ме смири ,и така ....
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  pepita82 -Значи исто !Исти болки исто се :( Незнам веќе што да правам? :?:
  Одам на работа а сакам да си лежам дома....ми се плаче... ;(
  Кога одам така никако знам дека ме гледаат луѓево и си мислат:кај оди бе оваа?Ама морам да издржам уште малку да не го оставам бебушот порано од 9месеци дома
   
  На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  те разбирам како ти е ама и дома не се доседува ,мене веке никако не ме бива ,ако се раздвижам многу ме боли кичмата ако легнам цела ке се укочам повеке од 5 мин неможам да издржам во иста положба :(
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.941
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  И мене ме фаќа истово чусвство ко вулкан да искача од мене,па по дома шетам боса се си е до хормоните,навечер ме фаќа таков склет што сите кога ќе заспијат јас станувам ко месечар па незнам что да правам со себеси не ме држи место :) а кога ќе легнам тоа е друга приказна додека најдам адекватна положба ми поминува сонот...ајде ке издржиме уште малце :!:
   
 8. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  Градите ми се многу зголемени и многу ме болат, ама многу. Ова цела бременост ќе трае или само почетоков??? :(
   
 9. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  582
  Труднички муабети

  додека да пркнат :lol: се шалам :) мене на почетокот само.
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Katalea

  Katalea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  200
  Труднички муабети

  И мене на почетокот мноогу ме болеа дури неможев маичка да носам, а за градник да не правиме муабет.. Во текот на целата бременост се намали болката, но останаа онака осетливи на допир, а и сега некако пред крајов како пак да се појача болката, но не до толку како на почетокот.
   
  На SimonaTino и Vetruska им се допаѓа ова.
 11. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  73
  Труднички муабети

  Мене ме болеа само на почетокот, најверојатно кај сите е така
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 12. love4ever

  love4ever Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  37
  Труднички муабети

  Јас сум 4-ти месец,а усте ме болат... :( Ке се слуци 2 дена да не ме болат до толку,па третиот ден пак исто како претходните. Веке се навикнав да болат :D
  Велат дека ке престанат да болат,нема да е се така, а кога ке престанат,ке видиме :^)
   
 13. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  Изгледа како и се друго и тоа дека е индивидуално ...
   
 14. Laura87

  Laura87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  52
  Девојки ве молам кажете што да правам со повраќањево.... Повраќам само вода, ама цело време ми е лошо,и глава ме боли! Како да го спречам тоа?? Ве молам помогнете ми :(
   
 15. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  Laura87 јас седев во темна соба и пиев лимонада...Не се движев многу-многу одмарај така една недела спиј повеќе ќе помине
   
  На Laura87 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. doni-doni

  doni-doni Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Мешенца, имам ужасни болки во кичмата и грбот.Не можам подолго време да се движам, не можам повеќе од 5 минути во иста положба, навечер не можам да спијам се будаам по сто пати од болка.Помaга ли нешто? Dокторката ми кажа да се мачкам кетонал маст но и тоа не помага.Инаку во седмиот месец сум :) И во почетокот ме болеше но сега станува неподносиливо :(
   
 17. Laura87

  Laura87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  52
  Јас пак имам болки во долниот дел од стомакот... исто како да имам добиено! Дали е тоа нормално?? Инаку сум во 5 недела :)
   
 18. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  за 5 недела тиа менструални болки не се нормални но некои ги имаат па им оди добро со бременоста сепак јави му се на гинекологот да го прашам за совет и пиј магнезиум обавезно и фолна и е витамин
   
 19. sarah.key

  sarah.key Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  22
  Јас често имам болки од десната страна кои почнаа пред месец дена (сега сум 20та недела) и мислам дека секој ден се полоши. Најчесто ме боли кога се движам, но и ноќеска при спиење... бев кај двајца лекари и ми рекоа дека е нормално но никој не ме погледна на ехо да види дали има некој проблем :(
   
 20. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  582
  Jас сум на боловање :) дека цел ден седам на работа имав многу болки во кичмата и нозете,па си земав недела дена одмор :lol: Aмаааа досаднооо... |( не се доседува сам дома :) Aјде кој е за кафе нека повели :rofl:
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.