1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Труднички муабети

    Afrodita и јас чувствувам сце биење,зуење на ушите, и гушење како да ми се стегаша грлото (да ми се затвара) и одма свеж воздух,се раскомотувам и пробувам да дишам и некако поминува ова ми се случува 2-3 на ден,за главоболка може парацетамол не е штетно,а за притисокот и јас бев на лекар обично ми е 100/60 а ми беше 130/80-90 ми рече не е страшно... :?:
    Е сега имам мака ме боли кичмата и кај препоните кога одам,а кога седам добро ми е ама кога ќе станам ми треба време да се заодам(да попушти болката)тоа страшно ме плаши
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Paracetamolot e dozvolen za glavobolka,samo da ne se koristi cesto.Sto se odnesuva do preponite,i mene me boli samo leviot i levata sramna usna.Valjda od sto pretezno spijam i lezam na leva strana.Inaku posledno vreme zabelezuvam deka me faka nekakov toploten bran,koj trae nekolku min.cinis vnatresna temperatura imas.Odma begam nadvor na vozduh,dodeka da mi zamine.Ima nekoja vakvo pocuvstvuvano?!
     
    На Mama25 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  3. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Труднички муабети

    и мене ми се случива одеднаш да ме фати внатрешна температура и зноење мислам дека е нормално :) позз
     
  4. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    мене мешиња од се што наброивте се ме боли ,како тенк да ме прегазил два дена не функционирав , кичмата константно ,сега и препоните ,левата страна ми беше вкочанета изгледа бебушка е легната на некој нерв ,за главоболка пиев парацетамол ,малку ме смири ,и така ....
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    pepita82 -Значи исто !Исти болки исто се :( Незнам веќе што да правам? :?:
    Одам на работа а сакам да си лежам дома....ми се плаче... ;(
    Кога одам така никако знам дека ме гледаат луѓево и си мислат:кај оди бе оваа?Ама морам да издржам уште малку да не го оставам бебушот порано од 9месеци дома
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    те разбирам како ти е ама и дома не се доседува ,мене веке никако не ме бива ,ако се раздвижам многу ме боли кичмата ако легнам цела ке се укочам повеке од 5 мин неможам да издржам во иста положба :(
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    И мене ме фаќа истово чусвство ко вулкан да искача од мене,па по дома шетам боса се си е до хормоните,навечер ме фаќа таков склет што сите кога ќе заспијат јас станувам ко месечар па незнам что да правам со себеси не ме држи место :) а кога ќе легнам тоа е друга приказна додека најдам адекватна положба ми поминува сонот...ајде ке издржиме уште малце :!:
     
  8. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Градите ми се многу зголемени и многу ме болат, ама многу. Ова цела бременост ќе трае или само почетоков??? :(
     
  9. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Труднички муабети

    додека да пркнат :lol: се шалам :) мене на почетокот само.
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Katalea

    Katalea Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    200
    Труднички муабети

    И мене на почетокот мноогу ме болеа дури неможев маичка да носам, а за градник да не правиме муабет.. Во текот на целата бременост се намали болката, но останаа онака осетливи на допир, а и сега некако пред крајов како пак да се појача болката, но не до толку како на почетокот.
     
    На SimonaTino и Vetruska им се допаѓа ова.
  11. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Труднички муабети

    Мене ме болеа само на почетокот, најверојатно кај сите е така
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  12. love4ever

    love4ever Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    37
    Труднички муабети

    Јас сум 4-ти месец,а усте ме болат... :( Ке се слуци 2 дена да не ме болат до толку,па третиот ден пак исто како претходните. Веке се навикнав да болат :D
    Велат дека ке престанат да болат,нема да е се така, а кога ке престанат,ке видиме :^)
     
  13. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Изгледа како и се друго и тоа дека е индивидуално ...
     
  14. Laura87

    Laura87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    52
    Девојки ве молам кажете што да правам со повраќањево.... Повраќам само вода, ама цело време ми е лошо,и глава ме боли! Како да го спречам тоа?? Ве молам помогнете ми :(
     
  15. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Laura87 јас седев во темна соба и пиев лимонада...Не се движев многу-многу одмарај така една недела спиј повеќе ќе помине
     
    На Laura87 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. doni-doni

    doni-doni Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Мешенца, имам ужасни болки во кичмата и грбот.Не можам подолго време да се движам, не можам повеќе од 5 минути во иста положба, навечер не можам да спијам се будаам по сто пати од болка.Помaга ли нешто? Dокторката ми кажа да се мачкам кетонал маст но и тоа не помага.Инаку во седмиот месец сум :) И во почетокот ме болеше но сега станува неподносиливо :(
     
  17. Laura87

    Laura87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    52
    Јас пак имам болки во долниот дел од стомакот... исто како да имам добиено! Дали е тоа нормално?? Инаку сум во 5 недела :)
     
  18. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    за 5 недела тиа менструални болки не се нормални но некои ги имаат па им оди добро со бременоста сепак јави му се на гинекологот да го прашам за совет и пиј магнезиум обавезно и фолна и е витамин
     
  19. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Јас често имам болки од десната страна кои почнаа пред месец дена (сега сум 20та недела) и мислам дека секој ден се полоши. Најчесто ме боли кога се движам, но и ноќеска при спиење... бев кај двајца лекари и ми рекоа дека е нормално но никој не ме погледна на ехо да види дали има некој проблем :(
     
  20. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Jас сум на боловање :) дека цел ден седам на работа имав многу болки во кичмата и нозете,па си земав недела дена одмор :lol: Aмаааа досаднооо... |( не се доседува сам дома :) Aјде кој е за кафе нека повели :rofl:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.