1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бонбони

Дискусија во 'Свадба' започната од TheSecret, 22 март 2013.

 1. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  4.446
  Допаѓања:
  8.240
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нигде не сретнав ваква тема ако грешам делит :lol:
  Бонбони..за со торта, за во црква...има толку многу што неможам да се одлучам какви :rofl: од каде ги набавивте вашите...
   
 2. mice83

  mice83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  51

  Еве јас ќе споделам од моето искуство....Го имав истиот проблем неможев да се решам со која варијанта на бомбони да одлучам оти ги има во изобилство различни идеи.Јас моите бомбони и покани ѓи порачав во Софи Гифт-Скопје,имаа огромен избор,а ако имаш твоја лична идеја може и да ти изработат.Големи професионалци,жената навистина си ја знае работата.Исто и ќитенки,бомбони за во црква со паричка и жито...Зависи и во кој стил сакаш,со чипка,бисерчиња,школки...како ќе ти биде аранжиран ресторанот,со кои бои ќе акцентираш и така ќе гледаш сите детаљи да ти се надоврзуваат да има иста тематика... :)
   
  На Neznam1 и zuzu82 им се допаѓа ова.
 3. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.439
  Допаѓања:
  2.597
  Пол:
  Женски
  мене ми ја препорачаа Маја од Црниче и не згрешија девојката си ја знае работата мене сите китенки,бонбони ми се основа бела со лентички и бисерчиња бордо преубави :D
   
 4. mice83

  mice83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  51
  Неколку идеи за бомбони .....
   

  Прикачени фајлови:

  На tamarce.j му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  На последната свадба кај што бевме невестата со секе парче торта даваше и бомбони
  некако многу интересни беа во форма на цвет
  вака нешто
  [​IMG]
   
 6. mlad-bitola

  mlad-bitola Нов член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  6
  најубото нешто :D
   
 7. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.968
  Пол:
  Женски
  Периодот кога одев по свадби, само на вакви фазони налетував.

  [​IMG]

  Сеа гледам помодерен изглед, па во кутивчиња, тинтири-минтири сфатив дека јас одамна немам отидено на некоја свадба :D

  Едвај чекав да ни` ги дадат, не оти ќе ги јадам, ми кажа некој да сум го ставела тоа врзопчето под перница и демек на сон ќе ми се појавел тој што ќе ми биде маж. Дете бев, у све верував... :lol:
   
  На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Глупости, фрлање пари за нешто што собира прашина одредено време, те нервира додека го преместуваш од еден ќош во друг, станува кафено од бело после извесно време собирање прашина и на крај завршува во ѓубре, никој не го јаде и 100000% скапа ствар без никаква улога!!!!
  Јас не направив за свадбата бонбони од горенаведените причини и верувајте дека на никого не му недостасуваат, дури и 90 % од гостите што во иднина ке прават свадби ке го следат мојот пример (така кажаа) :)
   
  На blackwave, TaciCarbonero, Mimi123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.396
  Допаѓања:
  33.952
  Пол:
  Женски
  Бонбончињата за мојата свадба ги правеше моја братучетка. Јас не сакав да нарачувам бонбончиња, ама братучетка ми ме разубеди. Материјалот го купив од женска чаршија. Така повеќе ми се исплатеше. Ако купував бонбончиња требаше да давам многу пари. Скапи се секаде.
   
 10. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  16.013
  Излишен трошок според мене. Не разбирам зошто невестиве упорно ја одржуваат оваа т.н традиција
  и полнат нечиј џеб.
   
 11. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Другарка ми одлучиле вакви да им бидат бомбоните, мене ми се допаѓаат, ама скапички се. ваљда, не сакав да ја прашам за цена, не ми беше згодно.
  [​IMG]
   
 12. mice83

  mice83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  51
  Се согласувам дека на крај се ќе заврши во канта,точно дека се и прескапи,но ете има варијанти и некој си ѓи прават дома,зошто да не.....НО сепак невестинските бомбони се дел од нашата традиција,и некако не ми оди да се вратиш од свадба без бомбони.....сепак сум ЗА бомбончиња :)
   
  На Neznam1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.526
  Со тоа што се делат бонбони заедно со тортата, се дава еден вид благослов на гостите, да им биде благо, убави и богато како што е на младоженците во моментот. Не е тоа тренд за полнење нечиј џеб, туку благослов.
   
  На Fatalnata, ilipili и mice83 им се допаѓа ова.
 14. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски

  Така е!!!! Во целост се согласувам.
   
 15. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  16.013
  Без желба да влегувам во спор со било кого, да го дообјаснам мојот став.

  Кога бонбоните се направени од девојката што се мажи, кога таа го вложила својот труд и добра мисла во изработката, наменувајќи ги за своите блиски (гости) - тогаш апсолутно се согласувам дека тоа е во најмала рака одличен подарок за поканетите, па слободно може да се каже и дека е благослов.

  Но, денес, кога поради забрзаното темпо на живот, добар дел од поготовката на свадбата се остава во рацете на надворешни лица (цвеќари - за декорација, бонбони, бовчи; фото студија- за покани итн.), се губи непосредноста, а со тоа и "тежината" на благословот.

  Да бидеме реални, повеќето адети (влкучително и невестинските бонбони) се прават, затоа што сите така прават, традиција е, па и интересни се за правење, а малкумина се интересираат за суштината на адетот и зошто се прави.

  И за крај, не сум етнолог, не тврдам дека сум во право, но модава со бонбоните одвај мислам да има 20-ина години. Ве молам, не ми се нафрлајте веднаш ако не е така, но колку што се сеќавам, кога како мала ме нослеле по свадби-невестински бонбони немало. :D
   
  На blackwave, Cacuvche и eleni23 им се допаѓа ова.
 16. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Така е!!! Кога прв пат излегоа беа они обичните направени ДОМА, три бели бонбончиња врзани во тул со црвено машниче направено како локна (со ножици) што повеќе личи на конец :)
  А сега која е логиката на бонбончево од цвеќара?
   
 17. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.526
  Јас си ги правам сама дома, и не се воопшто бонбонче во бело тулче, туку се ептен сложен дизајн. Затоа што знам дека ќе си ги чуваат, си ги знам луѓето, и сакав да ги почастам со убаво изработена декорација. Дека не е исто ако го купис од продавница и дома напрвено, не е исто. Но има девојќи кои не ги бива воопшто за оа, и не знаат никој што го бива. Зошто да не купат?
   
 18. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Губење време и пари за ништо, а ќе видиш дека и твоите во канта ке завршат:)
   
  На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
 19. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.526
  Нека, мое е да им дадам на сите по едно бонбонче затоа што верувам дека кога од срце е дадено стварно е благослов!
   
  На Bozica1980 и mice83 им се допаѓа ова.
 20. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  3.519
  Допаѓања:
  15.473
  Јас многу се радувам кога на свадба ќе ми дадат бонбонче и од сите свадби до сега на кои сум била си ги чувам во една корпа и многу се радувам кога ги гледам,здравје сега на мојата свадба планирам да им давам на гостите со тортата :)
   
  На Sudika и kikin им се допаѓа ова.