1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бонтон

Дискусија во 'Канта' започната од Snow-Queen, 31 јануари 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Бонтонот претставува пристојно однесување...Сите луѓе треба добро да се однесуваат. Тоа се бара и од младите и од старите. Дури и најмалечките дечиња се предупредуваат што да прават, да мијат раце пред јадење, да не претеруваат во скокање, да внимаваат да не скршат нешто, да се воздржуваат кога се на гости, да кажуваат „молам“ и „благодарам“.
  Секаде во светот постојат најразлични манири,кај некого тие се добри,а пак кај некого лоши манири.
  Еве неколку примери, ескимите се поздравуваат со носот, во Ј.Африка плачат од среќа кога ќе се видат, во Англија кога се пие чајот во 17 часот-подигањето на салветката е добар манир.Потоа, во сверна Германија ждригањето после јадење е исто така добар манира....кај нас пак е спротивно.

  Колку внимавате на бонтонот,што подразбирате под него,и дали знаете некој интересни примери од други држави?
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.709
  Допаѓања:
  65.037
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.