1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Борби со кучиња во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од нина122, 24 април 2020.

  1. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.040
    Допаѓања:
    10.630
    Пол:
    Женски
    Што мислите за борбите на кучиња во Македонија?
    Колку често се организираат вакви работи?
    Еве јас кога ќе видам дека некое куче е украдено Пит Бул или слична раса и сопственикот нуди голема награда за тој што ќе го најде а со месеци се бара кучето одма помислувам дека е украдено со цел.
    Или пак кога некој од здруженијата за заштита на животни ќе згрижат куче што е цело со рани од борби оставено до некој контејнер пред умирање речиси.
    Сум слушала сведоштва на луѓе кој си ги наоѓале милениците после одредено време од кога ќе им ги снема цели со рани и исечени уши.
    https://m.mkd.mk/makedonija/lugje-monstrumi-pravat-kuchinja-monstrumi-1
     
    Последна измена: 24 април 2020
  2. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Има многу такви што организираат борба со кучиња и земаат пари од тоа. Страшно!!!
    Забрането е, ама уште го прават тоа. Баш пред неколку дена на ФБ се моткаше видео каде двајца цигани организираа ваква борба, едното куче само лежеше не сакаше да се бори и беше ужасно повредено а тие идиотите навиваа во позадина. Плачев. Солзи сами ми се тркалаа.
    Мора да има построги мерки.
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Ужасно.
    Секое уживање во тоа да гледаш како некое животно се мачи/умира за забава, без никаква потреба туку од што ти е интересно, е садистичко.
    А нормално, секогаш ќе се најдат некои кои од сѐ знаат да направат бизнис и да земат пари, па така и од ова.
     
    На MeowMeow, Alisa22, Ahoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ние сме гласот на животните и можеме да бидеме нивниот единствен повик за помош. Водејќи се по тоа, задолжително апелирам до сите кои се сведоци или имаат сознанија за вакво нешто, дигнете слушалка и директ пријава во полиција.
    Верувам дека никој со развиена свест и емпатија не би организирал вакво нешто, затоа и најдобро е тие луѓе кривично да се гонат.
    Тврдам дека се закана, зошто најчесто не завршува на борба. Куче кое е во тешка состојба како резултат на вакво нешто, се убива додека е сеуште живо или едноставно се фрла како парче месо кое по смртта, живо го јадат останатите кучиња кои истиот сопственик може да ги чува.
    Жално и гревно, некогаш го мразам светот во кој живееме и свирепоста на луѓето со кои дишеме ист воздух.
     
    На нина122 и thequeen95 им се допаѓа ова.
  5. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Искрено ми се гади и плаче кога слушам вакви вести:u:
    Животни ми се слабост и жално е што се им прават луѓето...
     
  6. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    На таквите кои ги борат сиротите душиња, многу сакам да им вадам џигерите и волците да ги јадат. Па да видат како е, шутраци..
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Да се прашувам јас, и за тие што ги носат кучињата и за тие што организираат, еден добар ќотек и доживотна.
    Психопати.
     
  8. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.040
    Допаѓања:
    10.630
    Пол:
    Женски
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Знам дека во Струга организираат.Мене летово едно дете ми бараше питбул да купел, и ќе му најдев уште, ама кога кажа дека му е за борба леле :@
    уште ми раскажуваше една борба што ја гледал меѓу доберман и питбул,
    не знам со кој мозок ги прават борбиве..јас за организаторите би смислила убава казна, Во ЗОО Скопје кај мечките :nod:
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.040
    Допаѓања:
    10.630
    Пол:
    Женски
    Многу има така, азијати знам дека сега се повеќе популарни за борби, од што читам по групи на фб за миленици, како да не им се веќе интересни питовите.
     
  11. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Можеби лошо звучи ама им посакувам на тие сопственици да бидат до смрт искасани баш од тоа куче што им донело толку пари и вложувале толку во него.
     
    На GirlVolley му/ѝ се допаѓа ова.