Борби со кучиња во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од нина122, 24 април 2020.

 1. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  1.181
  Допаѓања:
  2.650
  Пол:
  Женски
  Што мислите за борбите на кучиња во Македонија?
  Колку често се организираат вакви работи?
  Еве јас кога ќе видам дека некое куче е украдено Пит Бул или слична раса и сопственикот нуди голема награда за тој што ќе го најде а со месеци се бара кучето одма помислувам дека е украдено со цел.
  Или пак кога некој од здруженијата за заштита на животни ќе згрижат куче што е цело со рани од борби оставено до некој контејнер пред умирање речиси.
  Сум слушала сведоштва на луѓе кој си ги наоѓале милениците после одредено време од кога ќе им ги снема цели со рани и исечени уши.
  https://m.mkd.mk/makedonija/lugje-monstrumi-pravat-kuchinja-monstrumi-1
   
  Последна измена: 24 април 2020
 2. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.231
  Допаѓања:
  4.804
  Пол:
  Женски
  Има многу такви што организираат борба со кучиња и земаат пари од тоа. Страшно!!!
  Забрането е, ама уште го прават тоа. Баш пред неколку дена на ФБ се моткаше видео каде двајца цигани организираа ваква борба, едното куче само лежеше не сакаше да се бори и беше ужасно повредено а тие идиотите навиваа во позадина. Плачев. Солзи сами ми се тркалаа.
  Мора да има построги мерки.
   
  На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  1.345
  Допаѓања:
  7.189
  Пол:
  Женски
  Ужасно.
  Секое уживање во тоа да гледаш како некое животно се мачи/умира за забава, без никаква потреба туку од што ти е интересно, е садистичко.
  А нормално, секогаш ќе се најдат некои кои од сѐ знаат да направат бизнис и да земат пари, па така и од ова.
   
  На MeowMeow, Alisa22, Ahoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  2.471
  Пол:
  Женски
  Мислам дека ние сме гласот на животните и можеме да бидеме нивниот единствен повик за помош. Водејќи се по тоа, задолжително апелирам до сите кои се сведоци или имаат сознанија за вакво нешто, дигнете слушалка и директ пријава во полиција.
  Верувам дека никој со развиена свест и емпатија не би организирал вакво нешто, затоа и најдобро е тие луѓе кривично да се гонат.
  Тврдам дека се закана, зошто најчесто не завршува на борба. Куче кое е во тешка состојба како резултат на вакво нешто, се убива додека е сеуште живо или едноставно се фрла како парче месо кое по смртта, живо го јадат останатите кучиња кои истиот сопственик може да ги чува.
  Жално и гревно, некогаш го мразам светот во кој живееме и свирепоста на луѓето со кои дишеме ист воздух.
   
  На нина122 и thequeen95 им се допаѓа ова.
 5. Regina.Phalange

  Regina.Phalange Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  Искрено ми се гади и плаче кога слушам вакви вести:u:
  Животни ми се слабост и жално е што се им прават луѓето...
   
 6. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  1.345
  Допаѓања:
  5.369
  Пол:
  Женски
  На таквите кои ги борат сиротите душиња, многу сакам да им вадам џигерите и волците да ги јадат. Па да видат како е, шутраци..
   
  На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. flawless_

  flawless_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.998
  Пол:
  Женски
  Да се прашувам јас, и за тие што ги носат кучињата и за тие што организираат, еден добар ќотек и доживотна.
  Психопати.
   
 8. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  1.181
  Допаѓања:
  2.650
  Пол:
  Женски